Transfúzní stanice v bohunické nemocnici

Transfúzní stanice v bohunické nemocnici | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Dárců krve ubývá, zájem je o silné a zdravé muže

  • 3
V období prázdnin, kdy lidé odjíždějí mimo město, tradičně ubývá dárců krve. Lékaři podobnou situaci očekávají i letos. Největší zájem je o krev mladých silných mužů, které se zdravotníci snaží oslovit různými způsoby. Například fandové Komety za odběry dostali permanentku na hokej.

Na koženkové křeslo s mačkacím polštářkem v dlani ulehl Luděk Mrkos již třikrát. Tolikrát byl totiž v loňském roce dobrovolně darovat krev na bohunickém Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Brno.

Transfúzní stanice v bohunické nemocniciTransfúzní stanice v bohunické nemocnici

"Už v minulosti jsem o dárcovství uvažoval, ale nikdy na to jaksi nebyl čas," uvedl mladý muž. K darování se odhodlal díky projektu, na kterém nemocnice spolupracuje s hokejovým klubem Kometa. Fandové, kteří opakovaně darovali krev, mohli získat permanentku na nadcházející hokejovou sezonu.

Transfuzní stanice dárce "uplácejí"

Právě nejrůznějšími podpůrnými projekty se zdravotníci snaží získat nové dárce. Důvod je jednoduchý. Krev potřebuje stále více lidí, avšak počet dárců v kraji nestoupá.

odběr krve

Kdo může být dárcem

Zdraví lidé o váze nad 50 kilogramů a mezi 18 a 65 lety.

Krev dávat nesmí

Lidé půl roku po operaci, tetování a piercingu
Těhotné ženy
Pacienti HIV pozitivní
Lidé, kteří žijí rizikově.

Jak probíhá odběr

Klasický odběr krve trvá 7-8 minut. Najednou se odebírá asi 0,5 litru krve.

Dárce musí 12 hodin před odběrem držet dietu. Může jíst, ale jídla bez tuku. Doporučuje se hodně pít.

Dárce má nárok na den volna.

Kontakt

Na lince 800 900 097 ve všední dny od 6.30 do 14.30

"Délka života těžce nemocných pacientů roste, proto potřebujeme i více dárců," uvedla vedoucí úseku dárců krve Hana Lejdarová. Nemocnice mívá problémy s krví především o prázdninách.

"Lidé mají dovolené a není čas krev darovat. Cestují také do exotických krajin. A to pak nemohou krev po určitou dobu darovat," vysvětlila primářka Transfuzního oddělení a krevní banky Fakultní nemocnice Brno Eva Tesařová.

Podle ní by ale rozhodnutí jít darovat krev nemělo být spontánním nápadem. "Člověk by si měl vše rozmyslet. Sám a bez nátlaku. Nerozhodnutým zájemcům o odběr tu rádi vysvětlíme, co všechno dárcovství obnáší," dodala Tesařová.

Právě z tohoto důvodu v nemocnicích neakceptují například rodinné dárcovství. "Pokrevní příbuzní darují krev ve stresu. Cítí povinnost vůči nemocnému, že něco musí," konstatovala Tesařová.

Testy, svačina a 8 minut na lehátku

Jak darování krve probíhá? Každý nový dárce musí vyplnit několikastránkový dotazník. Budoucí dárce napíše, jestli trpí nějakou nemocí, zda nestřídá sexuální partnery či jestli nenavštívil exotickou zemi. Pak se dárce odebere k lékaři.

"Ten mu vezme krev kvůli krevnímu obrazu. Výsledky jsou známy během několika minut," uvedla lékařka Lejdarová. Ve volné chvíli by se měl dárce občerstvit v blízké kuchyňce. Potom může k odběru.

"Dárce si dezinfekčním mýdlem omyje zápěstí, lehne si na lehátko a během osmi minut je vše hotovo," sdělila lékařka. Po odběru si chvíli odpočine a jde domů.

Větší nemocnice krev kupují

Daruje-li člověk krev například ve vyškovské nemocnici, neznamená to automaticky, že jeho krev dostane někdo z místních pacientů. Krev se totiž může dostat třeba do Brna.

"Jsme obrovská nemocnice a jezdí sem pacienti z celé Moravy. Takže s krví nejsme soběstační," uvedla Lejdarová. Nemocnice tak často kupuje krev z menších transfuzních center v kraji.

Fakultní nemocnice Brno krví zásobuje třináct nemocnic v regionu. V loňském roce v nemocnici krev darovalo více než patnáct tisíc lidí.