Brněnský výrobce léčiv Pliva-Lachema - po šestapadesáti letech ukončí výrobu a propustí všech čtyři sta zaměstnanců (21. 9. 2009)

Brněnský výrobce léčiv Pliva-Lachema - po šestapadesáti letech ukončí výrobu a propustí všech čtyři sta zaměstnanců (21. 9. 2009) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Dávali jsme světu léky proti rakovině, vzpomíná šéf výzkumu v Lachemě

  • 1
S vývojem léků proti rakovině začínala Lachema v osmdesátých letech od nuly. Na tu dobu vzpomíná bývalý vedoucí výzkumu František Kiss, kterého vedení firmy v roce 1979 pověřilo přípravou prvního protinádorového léku.

Stalo se to vlastně náhodou. Spofa, která měla v sedmdesátých letech na českém farmaceutickém trhu výsadní postavení, se odmítla zabývat návrhem dvou vědců z Akademie věd.

"V boji s rakovinou se v zahraničí osvědčil americký přípravek z cisplatiny. Čeští experti na farmacii doporučili Lachemě, aby se pokusila vyvinout a vyrábět tuto léčivou látku, z níž by některý ze závodů Spofy vyráběl injekce," vysvětlil Kiss.

Spofa však nejevila zájem o spolupráci, tak se Kissův tým pustil i do vývoje lékové formy, která by se podobala americkému přípravku.

"S pomocí vědců z Akademie věd a univerzity jsme přípravek odzkoušeli na zvířatech a po úspěšném testování jsme dostali povolení ke klinickým zkouškám injekcí Platidiam obsahujícím účinnou látku cisplatina," popsal Kiss.

Během deseti let se jeho týmu podařilo vyvinou deset účinných substancí a na jejich základě vyvinout a zavést do výroby i na trh pětadvacet léčivých přípravků ve formě kapalných a suchých injekcí nebo tablet.

Nejednalo se přitom jenom o cytostatika, ale i léky na onemocnění srdce a choroby virového původu.

"Všichni kulili oči, jak je možné uvést na trh tak rychle deset protinádorových léčiv," dodal Kiss. Díky Lachemě se podle něho pacienti s rakovinou ve všech zemích bývalého východního bloku dostali k chemoterapeutické léčbě za přiměřenou cenu.

Cisplatina spolu s karboplatinou se staly nejprodávanějšími protinádorovými léky Lachemy. "Lachema patřila největším výrobcům těchto léků na světě a export se velmi slibně rozvíjel i po revoluci. Vedení podniku a většinový vlastník Chemapol se bohužel dopustili chyb, jež vedly nejdříve ke stagnaci prodejů na úrovni přibližně jedné miliardy korun ročně a postupně až k pravidelným ztrátám," poznamenal Kiss.

Při pohledu na smutný konec kdysi slibně rozjetého byznysu se neubrání dojetí. "Je mi to líto. Po hektických začátcích, které nás stály spoustu času i nervů, přišel nadějný rozvoj. A teď to končí takto smutně. Teva likviduje podnik s vysokým podílem kvalifikované práce a know-how zahrnujícím i evropské patenty," uzavřel Kiss.


Témata: Testování