Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dávky za práci využívá v Břeclavi necelá polovina nezaměstnaných

  • 1
V reflexních vestách, s lopatami, smetáky a motykami se už měsíc pohybuje v ulicích Břeclavi početná skupina lidí. Chtějí si přivydělat, přestože jsou odkázáni na sociální dávky, které jim platí radnice. Pokud totiž odpracují určitý počet hodin, město jim dávku zvýší. Umožňuje to novinka v zákoně.

V Břeclavi tuto možnost využívá necelá polovina nezaměstnaných.

Systém "zasloužených odměn" spustila břeclavská radnice zkušebně už prvního června. "Tehdy se přihlásilo kolem dvaceti zájemců. A my jsme si alespoň vyzkoušeli, jak zvládneme celý systém zorganizovat," uvedl Zdeněk Janíček, vedoucí sociálního odboru městského úřadu. - Čtěte: Lidé na sociální podpoře si v Břeclavi mohou přilepšit. Prací

Zajistit většímu množství lidí práci není totiž dílem náhody. Musí se naplánovat, navíc musí pracovníci projít bezpečnostním školením a město s nimi uzavírá i pojištění. "Práci navíc obnáší i každodenní evidence pracovníků, aby dostali peníze v zasloužené výši," upřesnil Janíček.

Od začátku července už v Břeclavi spustili systém naostro. Ze 190 evidovaných lidí, kteří pobírají takzvanou dávku hmotné nouze, reagovalo na nabídku práce asi 80 z nich. "Na radnici jsme pozvali všechny, abychom jim vysvětlili, o co se jedná. Ne všichni projevili zájem, přesto jsme spokojeni," komentuje postoj nezaměstnaných Janíček.

"Systém lidi probouzí z nečinné letargie"

"Je to lepší než sedět doma. A někdy je tu i sranda," sdělily mezi prací dvě ženy v pracovních vestách. I podle Janíčka má smysl vytáhnout lidi z nečinné letargie.

"Jsme rádi, že motivace v podobě zvýšených dávek zafungovala. I když se najdou i takoví, co pracovat nechtějí," poznamenal Janíček.

Říká, že denně na úřadě křičí množství nespokojených příjemců dávek. Ale když jim úřad nabídl práci, odmítli. "Těm jsme už snížili vyplácení dávek na minimum," upozornil.

Pokud dobrovolník odpracuje pro město alespoň dvacet hodin měsíčně, dosáhne na dávku ve výši 3 126 korun. Když bude sedět doma, klesne jeho státní podpora o více než tisíc korun. Naopak ti, co budou pracovat třicet hodin a více, si polepší na téměř 3 600 korun.

"Pokud však další měsíc pracovník nepřijde, spadne mu sociální dávka zpět ke dvěma tisícům," upřesnil Janíček.

Osmdesát zájemců rozdělila radnice do tří pracovních čet, zhruba po třiceti lidech. "V červnu hodně pršelo, a tak pomáhali například ve školách se stěhováním lavic a úklidem. Teď, když se počasí umoudřilo, mohou pracovat venku na úpravě parků i čištění chodníků," nastínil vedoucí sociálního odboru.

Ročně vyplatí břeclavská radnice státní dávky ve výši kolem 110 milionů korun.