Osmdesátiletá Marie Salmová

Osmdesátiletá Marie Salmová | foto: Petra Mášová, MF DNES

Dcery knížete Salma žalují kvůli knize ředitelku muzea v Blansku

  • 3
Dcery Huga Salma, bývalého majitele zámků v Rájci nad Svitavou a Blansku, se chtějí soudit s ředitelkou blanenského muzea. Tvrdí, že zkreslila některé údaje a poškodila tak pověst jejich otce. Podaly proto takzvanou postmortální žalobu na ochranu osobnosti. Zabývat se jí bude Krajský soud v Brně.

"Do knihy o šlechtických restitučních sporech jsem napsala kapitolu o tom, jak probíhá v případě potomků Hugo Salma. Asi rok poté, co vyšla ve druhém vydání, jsem dostala dopis od právničky rodiny Salmových, že jsem v ní uvedla nepravdivé a zkreslené údaje a mám ze všech knih některé pasáže vyškrtat," uvedla ředitelka blanenského muzea Eva Nečasová.

Neudělala to. "Kniha má patnáct set výtisků, jsou po celém Česku a dohledat se už nedají. A také nevím, proč bych to dělala, žádné nepravdivé údaje jsem neuvedla," tvrdí Eva Nečasová. Dva roky nato ji soud upozornil, že na ni dcery Huga Salma, devadesátiletá Ida Schoellerová a osmdesátiletá Marie Salmová, podaly žalobu.

"Když jsme si přečetly, co napsala o našem restitučním sporu, naježily se nám vlasy hrůzou," říká Marie Salmová. Tvrdí, že ředitelka muzea napsala text tak, aby jejich otce poškodila, a ovlivnila tak i další průběh restitučního sporu.

V českém soudnictví neobvyklý případ má na starosti krajský soudce Michal Ryška. "Postmortální žaloby jsou výjimečná záležitost, já jsem neměl ještě žádnou," přiblížil soudce.

K celému případu dostal velmi rozsáhlý spis. Podrobně se v něm rozebírají některé pasáže z kapitoly Evy Nečasové, které žalobkyně označily za neoprávněnou kritiku nebo za nepravdivé skutkové tvrzení.

Akademika z Návštěvníků museli přejmenovat

"Postmortální žaloby na ochranu osobnosti podává v posledních letech Stalinův vnuk, ale ruské soudy je zamítají," zmínil případ ze zahraničí Ryška.

Jedna z nejzajímavějších postmortálních žalob v českém soudnictví se týkala seriálu Návštěvníci. Česká televize ho od roku 1989 nesměla vysílat kvůli soudnímu sporu ohledně jména postavy, kterou hrál Josef Bláha. Šlo o akademika Filipa. Hrozilo, že oblíbený seriál zůstane v trezoru.

Vdova po skutečném akademikovi, profesoru Filipovi, totiž zažalovala televizi a spor vyhrála. Přestože pak televize natočila dokument k uctění památky profesora Filipa, seriál se stejně nesměl vysílat. Televize nakonec problém vyřešila tak, že přejmenovala postavu akademika na Richarda a všechny dialogy předabovala.