Brno žije Týdnem kávy. Kdo chce, může si zajít třeba na cupping. Tam se káva...

Brno žije Týdnem kávy. Kdo chce, může si zajít třeba na cupping. Tam se káva srká a vyplivuje. | foto: Veronika Kovářová, MF DNES

Při degustaci se káva srká a plive. Jen tak ji vychutnáte, říká znalec

  • 31
Skupinka asi dvaceti lidí postává v brněnské Adam Gallery kolem stolu a posrkává kávu ze speciálních misek. Jsem na cuppingu. Tedy klasické degustaci kávy, která se používá po celém světě. „Je to jediná možnost, jak objektivně hodnotit kvalitu kávy,“ vysvětluje mi na Trzích kávy Jaroslav Tuček, majitel pražírny Doubleshot.

„Používá se stejné množství kávy, vody i stejná doba extrakce,“ říká Tuček, jenž v pátek cupping vede.

Ochutnávání připravené kávy je však až několikátý krok. Nejprve musíte kávu očichat, jak ještě za sucha, tak později zalitou horkou vodou. Vzorků testujeme šest, každý je ve třech miskách, to abychom se rychleji vystřídali.

„Jak to voní? Jako kafe? Všechno stejné?“ ptá se s úsměvem náš průvodce. „To je v pohodě,“ reaguje na mlčení a smích. „Zajímalo by mě, co mám cítit,“ ptá se usměvavá hnědovláska. Později se s dotazem osměluje i další z hostů.

Jsme uklidněni, že vůně budou výraznější po zalití kávy a dozvídáme se spoustu informací. Třeba to, že velikost zrna není pro kvalitu kávy rozhodující.

Kelímky slouží na vyplivovanou kávu

S hnědovláskou se později dávám do řeči. Hana Kalendovská, která dříve sama pracovala v kavárně, je na cuppingu poprvé. „Chtěla jsem si ho již dlouho vyzkoušet a proniknout do profesionálního světa kávy, až teď se mi díky Týdnu kávy naskytla ta příležitost,“ pochvaluje si.

Když máme všichni vše očicháno, chápeme se degustačních lžic, poté se učíme speciální obouručný chvat k oddělání kávové krusty, která se usadila na povrchu.

„To nejde najednou!“ bojuje s krustou Ivana Sajbrtová, která dorazila v doprovodu maminky. Na cuppingu jsou také poprvé. „Jsem nadšená,“ říká Sajbrtová. „Kávu si občas dám, ale nijak zvlášť se o ni nezajímám. Je pro mě zajímavé porovnání se sommeliérstvím, neboť jsem absolvovala jeho kurz. Ten přístup k surovině je stejný,“ dodává.

Poté přichází to, na co se většina z nás těší. Bereme do rukou lžíce a kelímky a jdeme ochutnávat. Jakkoli to zní zvláštně, kelímky slouží na vyplivávanou kávu.

„Je to důležité, obzvlášť když člověk ochutnává vzorků víc, aby se člověk uchránil přílišnému množství kofeinu,“ vysvětluje mi později Tuček. Na neutralizaci kofeinu prý zabírá také banán. Zajímavé je, že se káva hlasitě srká, to aby člověk odhalil všechny chutě.

Přirovnání k rajčatům je typické. U nováčků

Když srkání utichne, dozvídáme se, jaké kávy jsme vlastně ochutnávali a jaký je jejich původ. Čtyři z nich jsou určené k alternativním způsobům přípravy, zbylé dvě pro přípravu klasického espressa. Pochází z Keni, Kostariky, Salvadoru i Etiopie.

Někomu přijde stejný vzorek méně acidický, jiný naopak oponuje, že se mu zdá kyselejší. Padají přirovnání k citrusům, čokoládě, ale i rajčatům. „Přirovnávání k rajčatům je u začátečníků typické,“ říká s úsměvem Tuček.

On i jeho kolegové z jiných pražíren teď prochází nejzajímavějším obdobím roku, do Česka totiž přijíždí sklizená káva. Navštívit cuppingy různých pražíren, a proniknout tak do světa kávy, je možné v Adam Gallery i během soboty.