Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dejte pozor na nástrahy léta: slunce, vodu, jídlo i cestování

  • 3
Na teplo, slunce, koupání a další radosti léta se většina lidí těší. Podle hygieniků však prázdninové měsíce přinášejí i mnohá rizika, která bývají často podceňována. "Sluneční paprsky ne vždy svědčí našemu zdraví. Nejcitlivější skupinou jsou děti a staří lidé," varuje hygienička Jana Tušerová.

Slunce může způsobit mdloby z horka, tepelné vyčerpání, křeče, úpal, úžeh, ale také rakovinu kůže. "Pečlivě vyberte krém na opalování, zvlášť pro kojence a děti. A doporučuji také nějakou čepici nebo klobouk," dodala Tušerová. Důležité je podle ní také pravidelně pít, nejlépe vodu či minerálky.

Koupání. "Sinice, které jsou v přírodních koupalištích, mohou způsobit alergickou reakci," uvedla Tušerová. Sinice podle ní produkují také toxické látky. "Když se dostanou do těla, hrozí střevní nebo žaludeční potíže," podotkla epidemioložka.

Pláž v Riccione, ItáliePřed případným koupáním v rybníce proto radí nabrat nejprve vodu do lahve a nechat ji 20 minut odstát. "Pokud se u hladiny vytvoří zelená krupice, jsou to sinice," dodala Tušerová.

Jídlo a pití. Nemoci ze zkažených potravin jsou v létě typické. "Od průjmů až po salmonelózu, otravu nebo třeba žloutenku," podotkla Jana Laštovičková z krajské hygienické stanice.

Ilustrační fotoZákladní ochranou je podle ní skladovat všechny potraviny v chladu, ovoce a zeleninu důkladně před jídlem omýt, všechna masa tepelně upravit a také se vyhýbat rizikovým potravinám. "Například syrové, vaječné a masné produkty," uvedla Laštovičková. Na oblíbený tatarák by si tak lidé měli nechat zajít minimálně v létě chuť.

Cestování. Ať už lidé jedou do chorvatského kempu nebo do exotických zemí, měli by si dát pozor hned na několik věcí. "Používat zásadně pitnou vodu, nejlépe v originálním balení, nepoužívat led z vody neznámého původu. A v některých zemích mimo Evropu bych úplně nespoléhala na to, že voda, kterou označuje cedule jako pitnou, taková opravdu je," uvedla epidemioložka Renata Vaverková.

cestování, dovolená, dopravaA v případě jídla cituje Světovou zdravotnickou organizaci: "Převař to, upeč to, oloupej to nebo to nech být".

Úrazy. Až pětina všech úrazů dětí se datuje každý rok na červenec. "Je to logické, děti jsou víc venku, ale bez dozoru," uvedla Tušerová. Proto jsou mnohem častěji obětí dopravních nehod jako chodci nebo cyklisté a nebo se zraní při sportu.

Úrazy ve vodě. Častým a hodně vážným úrazem, spojeným s letním koupáním, je poškození páteře skokem do vody. "Neopatrností si člověk může způsobit otřes mozku, ale i ochrnutí části těla, anebo smrt," shodují se odborníci z krajské hygienické stanice.

ilustrační fotoLidé by v žádném případě neměli skákat do vody tam, kde neznají dno. "Letos už jsme několik takových případů zaznamenali," sdělila mluvčí fakultní nemocnice v Brně Anna Nesvadbová. A jeden z nich byl podle ní dost kuriózní. "Ten člověk skočil do vypuštěného bazénu."