Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Brna-středu na zrušení zákazu pochodu Dělnické mládeže centrem města. Ilustrační snímek

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Brna-středu na zrušení zákazu pochodu Dělnické mládeže centrem města. Ilustrační snímek | foto: Pavel Kopřiva

Dělnická mládež může v květnu pochodovat Brnem, řekl správní soud

  • 46
Nejvyšší správní soud potvrdil, že úřad městské části Brno-střed chyboval při loňském zákazu pochodu Dělnické mládeže. Úředníci své rozhodnutí špatně odůvodnili. Správní soudci tak podpořili verdikt, který v kauze vynesl už před časem brněnský krajský soud.

Úřad městské části Brno-střed loni v listopadu zakázal pochod, který na květen plánovali představitelé sdružení Dělnická mládež. Ta rozhodnutí o zákazu shromáždění napadla u Krajského soudu v Brně, který je zrušil.

Proti rozhodnutí soudu se úřad městské části Brno-střed rozhodl bránit kasační stížností. Tu ale Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zamítl.

Svá tvrzení úředníci nepodložili důkazy

Úřad městské části si stěžoval na krátkou lhůtu, kterou měl k vydání rozhodnutí. Ta ale byla podle NSS v souladu se zákonem a neměla vést ke snížení kvality rozhodnutí.

"V té souvislosti NSS podotkl, že si úřad stěžoval na krátkou lhůtu, ale po většinu jejího běhu neučinil podle obsahu spisu žádný procesně relevantní úkon," uvedl mluvčí NSS František Emmert.

Své rozhodnutí pak NSS zdůvodnil i nedostatkem důkazů pro tvrzení, kterými úřad v listopadu zákaz shromáždění podložil. Podle Emmerta soud nesouhlasil ani s odůvodněním, že pochod koliduje s dříve oznámeným shromážděním ODS.

"Úřad totiž nezkoumal, zda došlo k dohodě mezi svolavateli obou shromáždění. Navíc nezohlednil, že ke kolizi mělo dojít pouze v krátké části plánované trasy průvodu obou shromáždění," vysvětlil mluvčí.

Jak ale dále podotkl, v případě, že by došlo k ohrožení práv třetích osob, nebo pokud by se shromáždění odchýlilo od oznámeného účelu, má městská část Brno-střed právo shromáždění rozpustit. Tento scénář se odehrál už v roce 2007, kdy policie přítomným neonacistům v Brně na Baštách pochod zatrhla.

Podle předsedy brněnského výboru pro národnostní menšiny Martina Andera se zamítnutí stížnosti dalo čekat. "Argumenty, které mohla městská část použít, nebyly příliš silné. Tehdy v listopadu nešlo prokázat, že za pochodem stojí ilegální neonacistická organizace Národní odpor," řekl Ander.

To, že Národní odpor je do pochodu zapojen, je podle něj nyní zřejmé z webových stránek odpor.org, kde organizace zve své členy do Brna.

NSS projedná ještě stížnost magistrátu

Dnešní rozhodnutí znamená, že sympatizanti krajní pravice mají povolený pochod centrem města. Setkání se má uskutečnit 1. května v parku Lužánky, Dělnická mládež pak bude pochodovat na trase park Lužánky - Lidická - Smetanova - Veveří - Husova - Pekařská - Mendlovo náměstí.

"Rozhodnutí soudu musíme respektovat, nezbývá než se na samotnou akci v koordinaci s policií či dopravním podnikem dobře připravit," řekl ČTK mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián.

Ve hře je navíc stále i druhý prvomájový pochod, který povede podle plánu mimo jiné i ulicemi Cejl, Bratislavská a Francouzská, kde žijí sociálně slabí. Kasační stížnost, kterou se magistrát odvolává proti zrušenému zákazu pochodu, opět projedná Nejvyšší správní soud.

,