Michal Hašek byl zvolen hejtmanem Jihomoravského kraje

Michal Hašek byl zvolen hejtmanem Jihomoravského kraje | foto: Radek Miča, MAFRA

Deset slibů nového hejtmana Michala Haška

  • 12
Co vedení kraje udělá pro stále oddalovanou stavbu silnice R43, kolik peněz dostanou příští rok zemědělci a vinaři nebo jak se bude v příštím roce Jihomoravský kraj rozvíjet? MF DNES vybrala deset nejdiskutovanějších problémů kraje. A Hašek slíbil, co pro konkrétní oblast za dobu svého hejtmanství udělá.

Kdo jiný by měl znát odpovědi na tyhle otázky než nový hejtman Michal Hašek? Ten prozradil své plány a sliby, které chce splnit do roka nebo které by rád stihl za čtyři roky, co bude hejtmanem.

1. Silnice R43 a R52
"Dohodneme se s městem Brnem na takové variantě územního plánu, která umožní například etapovitou výstavbu se zahájením na Blanensku," plánuje Hašek. A aktivistům hodlá "zatrhnout tipec".

"Třeba speciálním zákonem, kterým zabrání dalším nesmyslným obstrukcím přípravy téhle nezbytné silnice," dodal.

2. Chybějící bydlení pro důchodce
Přímo v kraji chce Hašek v roce 2009 zřídit Poradní sbor hejtmana pro otázky seniorů."V něm budou zastoupeny organizace seniorů a jeho úkolem bude pojmenování aktuálních problémů a potřeb seniorů v našem kraji, návrhy na jejich řešení z pozice kraje, ale i možné návrhy na úpravu celostátní legislativy," uvedl Hašek.

3. Úrazová nemocnice
V roce 2009 odhaduje Hašek potřebné investice na několik desítek milionů korun. "Budu prosazovat příspěvek od kraje. Oceňuji také postoj KDU-ČSL, která ve Sněmovně a zejména v Senátu pomohla přijetí zákona, stejně jako KSČM, zelení a senátoři z Klubu otevřené demokracie," dodal.

4. Učňovské školství
Učňovské školství bude podle hejtmana v tomto volebním období podporováno z rozpočtu kraje speciálním dotačním stipendijním programem. V něm bude v příštích čtyřech letech zhruba padesát milionů korun.

V roce 2009 vznikne Koncepce rozvoje učňovského školství v kraji a jeho podpory. Koncepce bude upřesňovat budoucí kroky kraje, hlavně zavedení stipendijního systému pro vybrané učební obory.

"O dalších opatřeních budeme diskutovat se zaměstnavateli a odbory a také s úřady práce, profesními komorami a svazy. Chceme reagovat na aktuální vývoj trhu práce v příštích letech, kdy se očekává hospodářská krize," řekl.

5. Podpora vinařství
"Z rozpočtu kraje každý rok poskytneme Vinařskému fondu 5 milionů korun. Podle pravidel musí dát stejnou sumu i ministerstvo zemědělství. Do roku 2012 tak získají vinaři 40 milionů navíc. A budeme podporovat tradiční vinařské akce, výstavy, vinobraní," slíbil například Hašek.

A podpory se podle něj dočkají i zemědělci, konkrétně zhruba deseti milionů každý rok.

6. Cestovní ruch a prezentace kraje
Bývalé vedení kraje plánovalo vybudovat v Praze Moravskou ambasádu. Hejtman Hašek ale tento plán zrušil a peníze původně určené na její stavbu chce vložit do zdravotnictví.

Na cestovní ruch a propagaci kraje chce maximálně využít možnosti čerpat evropské fondy. Branou do kraje podle něj bude i nadále brněnské letiště a po dostavbě nové kvalitní infrastruktury také železniční uzel s novým a rekonstruovaným nádražím a nová silniční síť.

"Kromě tradičně navštěvovaných kulturních a přírodních památek vidím rozvojový potenciál také v lázeňství. Například v Pasohlávkách připravují zajímavý projekt. V příštích čtyřech letech chceme intenzivně rozvíjet také agroturistiku, rozvoj cyklotras a koňských stezek," popsal Hašek.

7. Radar NATO u Slavkova
Obce kolem radaru NATO u Sokolnic chtějí lepší varovný systém, protože se jím cítí ohroženy. S bývalým hejtmanem Stanislavem Juránkem jednaly o tom, že by kraj u ministerstva obrany inicioval nějaká opatření. Nové vedení kraje se má tímto problémem zabývat na zasedání bezpečnostní rady v lednu.

"Radar u Slavkova je věcí obrany státu a plnění některých spojeneckých závazků v NATO. Nezmizí, nikdo jej neodmontuje a neodveze," vysvětlil hejtman.

Podle svých slov chce zprostředkovat komunikaci mezi obcemi v okolí radaru a Armádou České republiky, respektive ministerstvem obrany.

"Chápu nutnost provozovat zařízení k obraně státu. Úplně stejně ale očekávám od státu pochopení pro dotčené obce našeho kraje a jejich obyvatele v řešení otázek souvisejících s provozem radaru," dodal.

8. Zničené silnice II. a III. třídy
Pro rok 2009 byla v krajském rozpočtu vyčleněna na jejich obnovu a údržbu částka asi 700 milionů korun, dalších zhruba 600 milionů ročně se investuje z prostředků Evropské unie. Celkově tedy chce Hašek v následujících čtyřech letech investovat do krajské silniční sítě (v závislosti na rozpočtových příjmech kraje) částku přes pět miliard korun.

"Ročně jsme schopni obnovit a rekonstruovat, včetně podstatnějších oprav než běžné údržby, zhruba sto kilometrů silniční sítě. Udělám vše proto, aby bylo výsledné číslo ještě vyšší. Jak v objemu investic, tak délce opravených silnic. Nyní prověřujeme připravenost jednotlivých kroků a aktualizujeme plán investic v oblasti dopravní infrastruktury," řekl.

9. Navrhování nových zákonů
Vedení kraje má ze zákona zákonodárnou iniciativu. To znamená, že může podávat návrhy zákonů. Minulé vedení kraje v čele se Stanislavem Juránkem navrhlo za osm let patnáct zákonů nebo jejich novel.

Prošel jediný: zákon o střílení špačků. ČSSD před volbami kritizovala, že kraj svého práva dostatečně nevyužíval.

"V tomto volebním období by Jihomoravský kraj mohl předložit například návrh zákona o páteřní dopravní síti, návrh zákona o krajském referendu, návrh zákona o rozpočtovém určení daní. Budeme o tom jednat s dalšími kraji a předjednávat je s jihomoravskými zákonodárci," plánuje hejtman.

10. Větrné elektrárny
"Větrnou energii považujeme za okrajovou s ohledem na velmi nízký potenciál našeho kraje pro její využití. Při konkrétním vyjadřování krajské samosprávy proto vezmeme v úvahu nejen podnikatelské záměry firem, ale především vliv případných větrných elektráren na ráz krajiny a připomínky obcí i obyvatel, kterým chce někdo postavit v blízkém okolí více než stometrová monstra," popsal Hašek.

Mnohem větší podporu a prioritu bude mít v oblasti životního prostředí zejména budování protipovodňových opatření. Do této oblasti chce investovat zhruba padesát milionů korun ročně, zejména pro menší obce.

"Chystáme také přípravu projektů na podporu výstavby kanalizací, čističek a vodovodů v rozsahu přes sto milionů korun ročně. A rozhodně chceme pokračovat v projektu Čistá Svratka, který je spojen s otázkou postupného čištění Brněnské přehrady," uzavřel.