Divadelní režisérka Jitka Vrbková s dcerou Klárou. Podle vlastních zkušeností...

Divadelní režisérka Jitka Vrbková s dcerou Klárou. Podle vlastních zkušeností připravila divadelní představení o rodinách s dětmi s Downovým syndromem. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Na hloupé otázky o dětech s Downovým syndromem upozorňuje divadelní hra

  • 64
Do rodiny devětadvacetileté divadelní režisérky Jitky Vrbkové přibylo loni v létě druhé dítě. Klárka se narodila s Downovým syndromem. Svět rodin, které se setkaly s tímto postižením, se proto mladá žena rozhodla ukázat v divadlní inscenaci. Hrají v ní děti s Downovým syndromem spolu se studenty JAMU.

Od okamžiku narození dcery se Jitka Vrbková i další rodiče s podobným osudem setkávají s desítkami otázek a rad, které jim lidé pokládají často bez jakéhokoliv taktu a zamyšlení.

Proč jste si ji nechali? Co s ní budete dělat, až bude velká? Vy jste to nevěděli? Byli jste na testech? Takové děti už se dnes nerodí, ne?

"I lékaři se nás stále dokola ptají, zda jsme o tom věděli, nebo ne. Copak to ale má jakýkoliv význam třeba při vyšetření štítné žlázy? Ovlivnilo by štítnou žlázu, kdybychom to věděli dopředu?" ptá se Vrbková.

Její dcera je jedním z přibližně pěti desítek dětí, které se v České republice ročně s touto genetickou anomálií rodí. Jí i dalším rodičům taková událost mění rodinný i pracovní život. Mladá režisérka se ale rozhodla to vzít i jako divadelní výzvu.

Brněnské Divadlo Aldente a občanské sdružení Úsměvy pod jejím vedením připravili inscenaci o tom, jak vypadá svět očima dětí s tímto postižením. A jak vypadá svět jejich rodin.

Hra vychází ze čtyř textů autorů s Downovým syndromem, děti s tímto postižením spolu se studenty JAMU v něm také hrají. A z jejich fantazie vznikl i název hry: Maminko, jsi důležitá jak šraňky v tunelu!

"K čemu byste přirovnali svoji maminku vy? Málokoho by asi napadlo takové přirovnání jako šraňky v tunelu. Taková je maminka Denisy Střihavkové, spisovatelky s Downovým syndromem. Spontánnost, bezelstnost i jistá originální nepatřičnost a odzbrojující naivita jejích textů jsou pro ‚běžné‘ spisovatele nenapodobitelné. Stejně tak jsou nenapodobitelné i herecké a pohybové projevy aktérů s tímto postižením," zve divadelní studio na tuto inscenaci.

Děti s Downovým syndromem se rodí a rodit budou

Kromě skládanky příběhů se diváci ve hře setkají i s otázkami, na které musí rodiče dětí stále dokola odpovídat. I mnohé zmínky o Downově syndromu v médiích podle rodičů vůbec nepřipouští, že děti s tímto postižením se zkrátka rodí a rodit budou - což dokazují i statistiky porodníků. Mluví jen o diagnostice před porodem a možnostech potratu.

"Je hrozně únavné stále dokola čelit tomu, že se vaše dítě, které vychováváte, mohlo nenarodit," hodnotí režisérka.

Představení Maminko, jsi důležitá jak šraňky v tunelu! má premiéru v neděli 11. května v šest hodin večer v brněnském divadle Barka. Repríza se pak chystá na 26. května.

"A jak to autorka myslela s těmi šraňkami v tunelu? Nad tím ať se diváci přijdou zamyslet na představení," zve Vrbková.