Výstava fotografií dětí s onkologickým onemocněním s názvem Můj nový život v

Výstava fotografií dětí s onkologickým onemocněním s názvem Můj nový život v brněnské Galerii Vaňkovka. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Svět nemocných dětí je barevný a veselý díky fotkám

  • 0
Práce dětské onkoložky může být i radostná a povznášející. Výstava fotografií dětí s onkologickým onemocněním s názvem Můj nový život, která je celý srpen ke zhlédnutí v brněnské Galerii Vaňkovka, se snaží ukázat pacienty jinak, než jak je vnímá většina společnosti. Barevně a pozitivně.

Nápad vytvořit unikátní výstavu vznikl v Indii, kde se lékařka z kliniky dětské hematologie a onkologie v pražském Motole Lucie Cingrošová seznámila s fotografkou a cestovatelkou Kamilou Berndorffovou.

"Zaujalo mě, s jakým nadšením lékařka mluvila o své práci na klinice, a přemýšlela jsem, jak by se to dalo dostat do fotografie," popsala zrod myšlenky Berndorffová. "Chtěly jsme, aby snímky působily pozitivně," vysvětluje fotografka.

Můj nový život

Výstava fotografií přední české fotografky Kamily Berndorffové je věnovaná dětem žijícím s onkologickým onemocněním.

Cílem výstavy je odtabuizovat problematiku dětské onkologie ve společnosti a informovat veřejnost o výrazném zlepšení léčebných výsledků. 

Výstava je ke zhlédnutí v brněnské Galerii Vaňkovka od 1. do 31. srpna 2012.

Poté přišla Lucie Cingrošová s nápadem netradičně zachytit své mladé pacienty. "Denně potkávám spoustu lidí, kteří mě litují, protože moji práci považují za velmi depresivní. Chci zbourat předsudky, že jde o tragické povolání," mluví o záměru výstavy lékařka.

Kliniku popisuje jako místo naděje a optimismu. "Děti tu mají obrovskou vůli bojovat," říká. Pozitivně mluví i čísla - úspěšnost léčby dětí s onkologickým onemocněním je v současnosti více než osmdesátiprocentní.

"Dívky mohou být krásné i s holou hlavičkou"

Právě na klinice v Motole vznikla část snímků. "Fotografií je celkem pět sérií. První se jmenuje Modelky a ukazuje, že dívky mohou být krásné i s holou hlavičkou, berlemi nebo jiným handicapem. Kladla jsem důraz především na barevnost," líčí postup fotografka.

Děti fotila ale i na táboře nebo doma. "Pronikala jsem do domácností a zachycovala děti při pobytu s rodinou. Byla to pro mě příjemná a obohacující práce," hodnotí.

Čtrnáctiletá Anička Schönweitzová boj s rakovinou vyhrála.
Výstava fotografií dětí s onkologickým onemocněním s názvem Můj nový život v

Čtrnáctiletá Anička Schönweitzová svůj boj s rakovinou vyhrála.

Optimisticky hovoří také odborný garant projektu a přednosta motolské kliniky dětské hematologie a onkologie Jan Starý. "Byla velká radost sledovat, jak nadšeně se děti do focení zapojily, naprosto mě to nadchlo," popisuje.

Výstava, která byla na jaře ke zhlédnutí na Staroměstské radnici v Praze, vyvolala velký ohlas i ze strany návštěvníků.

"Na výstavě jsem často pobývala, protože mě zajímala zpětná vazba. Někteří lidé strávili prohlížením snímků i hodinu, jiní se na výstavu jít báli, protože téma je pro ně smutné. Několik z nich bylo onkologicky nemocných nebo jinak handicapovaných. Říkali, že si přišli pro posílení ve svém boji s nemocí," popisuje fotografka.