Kontroverzní Anenské terasy, které zastiňují výhled na brněnský Petrov.

Kontroverzní Anenské terasy, které zastiňují výhled na brněnský Petrov. | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Developer dokončil Anenské terasy, které zastínily výhled na Petrov

  • 13
Anenské terasy jsou téměř hotovy. Už jako hrubá stavba budil osmipatrový bytový dům mezi Anenskou a Pekařskou ulicí emoce. Nejprve zkrachoval původní investor, který v projektu utopil peníze lidí, kteří chtěli v domě bydlet. A když rozestavěné základy domu koupil nový investor, vyplatil původní zájemce o byt a dokončil hrubou stavbu, zděsili se architekti i památkáři. Budova zastínila jedinečný výhled z Pekařské ulice na Petrov.

Novým investorem, který stavbu dotáhl do zdárného konce, je společnost Magnum brněnského developera Miroslava Vymazala. A přestože s původním projektem nemá osobně nic společného, výšku budovy hájí. "Dům tam stával už dřív, lidé si po jeho zbourání ale zvykli na proluku," vysvětluje Vymazal. Kvůli Anenským terasám se dokonce v Brně rozběhla debata o způsobu regulace výšky staveb.

Po omítnutí a dokončení se část odpůrců stavby začíná k Anenským terasám stavět přece jen trochu smířlivěji. Na rozdíl od hrubé stavby nepůsobí tak nepřirozeně. A investor dokonce dům přihlásil do soutěže o stavbu roku. Do domu se teď začínají stěhovat noví nájemníci.

"Oficiálně jsme začali pronajímat před dvěma týdny a máme deset smluv," přiblížila Jarka Höklová ze společnosti Magnum. Nájemníci Anenských teras ale byty vlastnit nebudou. To je jedna z mnoha změn, která projekt Anenských teras potkala.

Místo menších a dostupných bytů je dům zaplněn 51 byty s luxusním vybavením, jejichž velikost kolísá od čtyřicetimetrových studií až po luxusní dvousetmetrový mezonetový byt v posledním podlaží s unikátním výhledem na petrovskou katedrálu a s vlastním bazénem.

Miroslav Vymazal si zakládá na tom, že oproti původnímu projektu použil mnohem lepší materiály. "Podlahy jsou dřevěné, okna hliníková. S levnějšími materiály se počítalo i na fasádě," vypočítává.

Přestože je dům postavený v moderním stylu, v přízemí může každý poznat, že podhradí Špilberku nenese název Staré Brno náhodou. Anenské terasy totiž stojí na místě jednoho z nejstarších kostelů v Brně. "Jeho počátky sahají někam k roku 1300. Kostel zde však stával již před tímto datem, kolem něj se rozkládal hřbitov," popsal archeolog David Merta na stránkách archeologické společnosti Archaia.

Stavba byla zničena během obléhání Brna Švédy a podle Marka Špigela ze společnosti Magnum se odhadovalo, že leží o 12 metrů blíž ke křižovatce Pekařské a Anenské ulice. Jenže při výkopových pracích narazili dělníci na jeho presbytář.

Nejpozději za měsíc se na něj začnou koukat hosté nové špičkové restaurace Borgo Agnese, kterou vede známý brněnský šéfkuchař Michal Prachař. Zbytky presbytáře jsou totiž od interiéru restaurace odděleny jen sklem. "Původně se s ničím takovým nepočítalo, projekt se tomu musel přizpůsobit," vysvětluje Špigel.

Kromě restaurace bude v domě i kavárna, jejíž personál bude připravovat snídaně. "Na přání je mohou rozvézt i do bytů," popisuje Höklová.

Kolik takový servis stojí? Ceny nájmů se pohybují v řádu desítek tisíc korun za menší a střední byty. Kolik bude stát pronájem luxusního mezonetového bytu s bazénem, zatím není jisté. "Je potřeba říct, že podobný byt budete v centru Brna hledat těžko," podotkl Vymazal.