Slovanská epopej

Slovanská epopej Alfonse Muchy se bude z Moravského Krumlova stěhovat do Prahy | foto: Radek Miča, MAFRA

Dirigoval početný sbor, bojoval o Slovanskou epopej

  • 0
Moravskokrumlovskou radnici vedl osm let, zastupitelem byl po dvě desetiletí. Bývalý křesťanskodemokratický starosta Krumlova Bartoloměj Pitlach na počátku tohoto týdne náhle zemřel. Bylo mu necelých dvaašedesát let.

Širší veřejnosti se zapsal do povědomí mimo jiné bojem za zachování Muchovy Slovanské epopeje na tamním zámku. "Pro město se snažil hodně udělat. Chceme nyní poděkovat lidem za soustrast, kterou nám vyjadřují," vzkázala v pátek manželka Vlasta Pitlachová.

Bartoloměj PitlachNež se stal starostou, byl do roku 1998 coby violista členem orchestru Národního divadla Brno. Na hudbu však ani poté nezanevřel. V osobě Bartoloměje Pitlacha se řadu let kloubila práce starosty s dirigentem.

Smíšený pěvecký sbor Karla Němečka dirigoval v Krumlově přes deset let a pětačtyřicet amatérských pěvců a pěvkyň pod jeho vedením rostlo ke kvalitě. Objížděli jak tuzemské festivaly a přehlídky, tak i ty zahraniční.

Jako starosta čelil snahám opozice o odvolání

Když si pak jednou týdně stoupl s taktovkou před sbor, starosti i napětí z komunální politiky z Bartoloměje Pitlacha rázem spadly. "Je to úžasná relaxace. Po čtvrthodině přestanu myslet na nejrůznější potíže v práci i na osobní rozepře," řekl dříve v rozhovoru pro MF DNES.

Právě neustálé ataky vůči němu podlomily v době starostování podle mnohých jeho zdraví. V každém volebním období čelil marným snahám opozice o odvolání.

"Asi mi to zdravotně ani jinak neprospívá, ale v politice se s tím musí počítat. Říkám si v takových případech, jestli jsem neschopný, nebo čím to je. Myslím si však, že tohle už není politika, ale politikaření, které jenom zdržuje od skutečné práce. Pochybit může každý. Kdybych porušil zákon nebo radnici okradl, tak vůbec nebudu o setrvání ve funkci přemýšlet. Tohle je ale hledání jakékoliv záminky," komentoval jeden z útoků opozice Pitlach.

Pro Krumlov získal nové byty i dům s pečovatelskou službou

Lidé z jeho blízkého okolí by za něj dali ruku do ohně. "Byl to člověk čestný, rovný, přímý a naprosto neúplatný. Většinu energie mu bohužel vzali všichni ti, kteří po něm v době jeho starostování plivali a stále na něj házeli nějaká svinstva, která se vůbec nezakládala na pravdě," míní jeho dlouholetá spolupracovnice Zdeňka Illková.

Díky Pitlachovi, který stál v čele radnice do roku 2006, má nyní Krumlov přes padesát nových bytů i velký dům s pečovatelskou službou. Na obojí se mu totiž podařilo získat několik desítek milionů korun.

"Na epopej máme morální právo"

Velkou část energie pak věnoval snahám o obnovu tamního zámku i udržení Slovanské epopeje v jeho prostorách. Muchovy obrazy se do Krumlova dostaly v padesátých letech. Zásluhou obyvatel byly restaurovány a od roku 1963 na zámku vystaveny.

Malíř je sice odkázal Praze, ta ale dosud nenašla vhodné prostory. "Myslím, že na epopej máme morální právo," odpovídal Pitlach na dopisy pražských radních.

Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční příští sobotu ve 14 hodin v krumlovském kostele Všech svatých.