Diskuze

Disident? To je nějaká firma ne? Školáci debatovali o minulém režimu

Železná opona, stará struktura, soudruh, milicionář, jiskřička... Co tyto pojmy říkají pětadvacet let od listopadu 1989 dnešním dětem? Spolupracovnice MF DNES se vydala za dětmi ze čtvrté a páté třídy Anglické základní školy na brněnském Mendlově náměstí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AS

Deti jsou vetsinou uprimne.Cast odpovedi je rozkosna, napr. kdo je reakcionar nebo milicionar-to je hodno k zapamatovani coby rozkosny vtip.Ale cast odpovedi je jen svedectvim dnesni prolhane doby, lze se se jeste vice nez za komunistu.Ze se nesmeli ucit anglictinu?Nejen ze se anglictina ucila, ale delala se i maturita-ja ji mam z z roku 1965.A ze se nesmelo cestovat?Ano ne na zapad, ale na vychod jsme se najezdili vic nez dost.Vic nez prumerny American v te dobe.

0 0
možnosti
AL

Nepleťte těm malým dětem hlavy! Strčte si někam ty darebáky a zločince, kteří se rádi schovávají za to krásné slovo -disident- a berou vyšší důchody a výhody, než ti, kteří celý život poctivě pracovali!!!!!!!!!

0 4
možnosti
Foto

J22i46r20k46a 84M50í32č

20. 11. 2014 21:07

Třeba jako Jakeš co? :-D

0 0
možnosti
JS

Ano, je to jak v scénce Oldřicha Kaisera a Jiřího Labuse, kde Kaiser hraje náctiletou puberťačku, která je zkoušena z události 17. listopadu. To je život. Děti mají historii rádi, ale nesmí jim jí někdo vnucovat. Hodně záleží na kantorovi. Pokud se to vezme hujersky, tak je z toho takový výsledek, jaký je v článku popsán.

0 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
1 0
možnosti
VR

Nicméně, dle mého názoru je důvodem hlavně to, že se k tomu prostě přes všechny ty krále, letopočty a dávno zaniklé říše nedostanou, je to přece jen poslední kapitola dějepisu (nebo skoro poslední).

2 0
možnosti
VR

Národ, jež zapomene svou historii je předurčen k jejímu opakování.

3 0
možnosti
IK

Myslím, že s naším soudruhem prezidentem Zemanem se k tomu blížímeRvRvRv

1 1
možnosti
JR

J25a52k86u91b 46R18o90u46s

15. 11. 2014 14:53

Článek jsem otevřel, abych se vyzvracel.

0 0
možnosti
MM

Osobně velice sleduji co děti ve škole probírají a děti dobře vědí, že kdyby jim začlai vykládat pitomosti nebo se tam dokonce objevil nějaký dyzydent nebo aktyvysta, tak mi to mají hned hlásit a to by teda bylo tóčo!

0 0
možnosti
Foto

Milane možná by stálo za to do té školy někdy zajít na hodinu češtiny [>-]

3 0
možnosti
MM

Ty odpovědi jsou obrázkem toho jak uboze "vzdělává" tato soukromá škola a za co jí stát, rodiče i naprosto nezúčastnění daňoví poplatníci platí. Do takové školy bych děcko nedal ani náhodou, to už je lepší 8.A na nám. 28. října jak to běží v televizi, tam se alespoň děcka naučí něco ze života a až vylezou na ulici, nebudou se divit...

2 0
možnosti
Foto

Disidenti byli lidé,kteří chtěli komunizmus s lidskou tváří.Ve velké většině to byli zapřisáhlí komunisté (někteří plakali, když zemřel Stalin),angažovali se v roce 1968 a po vstupu vojsk byli vyloučeni ze strany a začali podnikat kroky k nastolení komunismu s lidskou tváří.Mezi ně patřil i Václav Havel (ale ten nikdy v KSČ nebyl). Jejich nejznámější aktivity byly 2000 slov a hlavně Charta77.Proto se jim také říkalo chartisté.Na druhé straně byla skupina lidí,kteří nechtěli socializmus,ale nejen svobodu slova,ale i svobodu podnikání(mezi nejznámější patřil Klaus a Zeman). Klausova diskriminace byla, že ho po vstupu vojsk vyhodili z ekonomického ústavu ČSAV,kde pracoval pod  tehdy známým ekonomem Šikem, který byl nucen emigrovat. Klaus se stal úředníkem v pobočce ČNB a když byl založen Prognostický ústav ČSAV,Komárek jej přijal,i když nebyl členem KSČ.Zeman se zabýval prognostikou ekonomiky na počítačích a pro tuto svoji činnost musel měnit zaměstnavatele. Publikoval jako prognostik v tehdejším časopise T89 a v čísle 8 vydal článek, v němž napsal.že tato ekonomika nemá budoucnost. Kromě toho řekl, že současná ekonomika má vnitřní dluh 2 biliony Kčs v zanedbaném průmyslu s nízkou efektivitou i kvalitou a ve výrazném znečištění ovzduší a řek.

K převratu 17.listopadu došlo na základě masakru, který uskutečnila VB a STB proti klidnému průvodu studentů, uctívajících památku Opletala. Komunistické vedení si nevělo rady a využila tohoto průvodu k odstartování celého procesu, který byl schválen Gorbačevem. Bylo to v pátek a v Praze nebyl žádný disident, ani Havel a dozvěděli se to jen z rozhlasu. Tehdejší předseda vlády navrhl prezidentovi dva kandidáty na prezidenta, protože ten hodlal odstoupit. On vybral Havla. Toho druhého, Dubčeka se asi bál. Předseda vlády za sebe jmenoval Mariana Čalfu a sám odstoupil. Nakonec jel Havel do Moskvy aby byl schválen Gorbačevem, V té době byla naše země obsazena sovětským vojskem a nebyl problém zasáhnout proti neschválenému postupu.

5 1
možnosti