Diskuze

Plevel vytlačuje chráněné rostliny, likvidovat ho v Hodoníně budou tanky

Těžká vojenská technika včetně tanku se o víkendu vrátila do bývalého cvičiště Pánov v Hodoníně. Pomáhala zde přírodě, když svými pásy likvidovala invazivní trávu, která zde podle přírodovědců vytlačuje vzácné druhy rostlin.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

tvl,tak tam radši pošlou věc která sežere 100l nafty na 100km,a nemá ani katalizátor.

Svět se zbláznil.

0 0
možnosti

To vypadá spíše jako Apríl. A ty pásy s gumovými polštářky, které jsou určené na asfalt (čas 1:10), to jen potvrzují.

0 0
možnosti

E83d79a 59D97r15á16b10e78k

14. 10. 2015 17:34

Ještě do tý trávy měli párkrát picnout, aby byl efekt dokonalý.

0 0
možnosti

P77e75t94r 12R41i93h79a26k

12. 10. 2015 19:20

vsak se taky rika, ze nejzachovalejsi priroda je ve vojenskych prostorech. Nejen diky tomuto, ale taky hlavne, ze tam nemuzou... lidi.

0 0
možnosti

M35i25l11o89š 66K41u44s49ý

12. 10. 2015 8:46

...takze v 50 letech vznikl vojensky prostor, způsob uzivani podnitil vznik urcite druhove skladby, v 90 letech zanikl vojensky prostor a vratila se tam (asi) puvodni skladba fauny a flory a v 10 letech někdo prijde na to, ze to s temi tanky bylo zabavnejsi? takze když se zjisti, ze se na parkovisti dari zvlaste ohrozene toplomilni rostline, tak se zacnou casti asfaltu chranit, nebo dokonce se vyasfaltuje nejaky stverec uprostřed Palavy, protože jinak by ta rostlina vyhynula?

2 1
možnosti

E52d11a 20D34r76á68b68e82k

14. 10. 2015 17:36

když někde zničíte původní skladbu, tak se tam pak většinou uchytí ta invazní (holt pokrok nezastavíš)

asi jako když na louce uděláš parkoviště, pak ho zrušíš a ono to nezaroste lučním kvítím, jak bys čekal, ale samým plevelem :-)

0 0
možnosti

Nicméně, přestože s vojenskou technikou pro podobné použití nemám velké problémy, efektivnější by bylo využít zemědělskou a lesnickou techniku na přípravu půdy.

Různé diskové brány, těžké smyky apod., pokud by se používaly jen sem tam pro projezd, ne plošně, stejně jako zraňovače půdy, které používají v lesním provozu na přípravu holin pro zalesnění, by zranění půdy, roztržení drnů apod., dokázalo udělat za menší spotřeby PHM. Byl by jen opatrný s různými frézami, které půdu rozmělní i s faunou v půdě. Ale to ve své podstatě udělá i tank

0 0
možnosti
Foto

Nepíše se tu kolik to všechno stálo. Kdyby tu pustili čtyřkolkáře s kroskama tak by se tu vyblbli a bylo by to zadarmo a nemuseli by je na druhou stranu nahánět po lesích ;-)

0 0
možnosti

Offroudisti jezdí myslím v Milovicích. Pokud jsem slyšel - tak jednak je potřeba jezdit určitou roční dobu - což není problém, ale ty gumová kola nerozruší terén tak rychle jako kovové pásy.

Ale snad na se časem na ně taky najde prostor.

0 0
možnosti

Předpokládám, že tam někde vyvěrá nafta, nebo aspoň prochází ropovod, aby se ekologické stroje měly čím dolévat.

1 0
možnosti

Skvělý nápad. Ještě trochu pokropit olejem a chráněné rostliny porostou jak divé.

0 0
možnosti

maslostroj;-D... Namísto utlučení másla z mléka v hale a stroji k tomu určenými, budeme vozit mlíko v nákladním kouřícím autě (zde megakouřícím a 200l/1h nafty spotřbovávající - to je "ekologie!;-€...) po hrbaté cestě sem a tam:-/Rv...

4 1
možnosti

Když ty plochy budete sekat, spásat, přeorávat, tak to vyjde dráž. Vojáci stejně někde musí cvičit, tak se výcvik spojí s vytvořením ploch pro drobné organismy, které v kulturní krajině již zmizeli.

Jedině kdybychom se v ČR vzpamatovali, začali si kupovat potraviny z místních zemědělských produktů, tak by byla šance, že část těchto plochy by se v nějakém extenzivním režimu mohla zemědělsky obhospodařovat.

Pokud si kupujeme vepřové z Dánska a Německa, hovězí z Jižní Ameriky, brambory z Polska, jablka z celé Evropy včetně jižní polokoule, tak naše krajina zarůstá a její rozmanitost musíme draze udržovat.

Nicméně náklady na údržbu krajiny ve smyslu zachování několika biologicky cenných lokalit jsou zlomkem toho, co dáme do asanace různých zřícenin, které si ctíme víc, než tisíce let tvrdé dřeny našich předků v krajině, díky které se  v naší zemi vytvořila specifická kulturní krajina a zachovali tak různé rostliny a živočichové, kteří pro svůj život potřebují rozmanitou krajinu, ne stovky hektarů řepky, obilí, smrčin či neudržovaných luk zarůstajících vysokou trávou a křovinami.

Ekologům bych proto nenadával, protože smysl a poslání této činnosti zaměřené na zachování mozaiky rozmanité přírody v naší krajině neumíme pochopit a zdá se nám zbytečná.

Není to tak - zeptejte se prababiček, jak naše krajina byla pestrá. Od rostlin až po drobné zvířata. Časy, kdy na každé mezi se váleli zajíci, za hroudou se schovávaly koroptve jsou pryč. A to je jen malinký příklad, jak jsme život v krajině změnili. Respektive čeho se ještě dokážeme všimnout.

2 0
možnosti