Diskuze

Hledači „kešek“ porušují zákaz vstupu do rezervací, pokuta se zvedla

Podobné potíže mají ochránci přírody po celé republice. Hledání schránek podle zeměpisných souřadnic - takzvaný geocaching - si v Česku oblíbilo víc než 80 tisíc lidí a mnohdy vyráží s navigacemi i do rezervací, kam by lidská noha vstoupit neměla.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Autorka potřebovala článek, tak splácala nějaké staré informace, doplnila to nějakýma polopravdama a má bombastickej článek.

1 0
možnosti

Keše se do rezervací umísťovat nemají, čeaká pravidla geocachingu to přímo zakazují (pokud není keš předem povolena správem rezervace).

- U tzv. tradičních keší je to jednoduché - aby keš mohla být uveřejněna, musí být schválena a ten kdo ji schvaluje (v geocaching terminologii "reviewer") mj. kontroluje, kde je umístěna. Ale může se splést, že.

- U jiných typů keší, kde se umístění krabičky teprve musí zjistit, je to horší. Schvalovatel nemá možnost ověřit, že je keš tam, kde její majitel tvrdí, že je. A mnozí, i když je jich menšina, opravdu lžou.

Jak píše v bodu 2) Petr Munzar, je to samozřejmě o ochotě komunikovat. Kontakt na autora není většinou třeba hledat ani na internetu. Většina autorů (včetně mne) vkládá své kontaktní údaje přímo do krabičky (telefonní číslo, email, ...) - i když se člověk snaží nepůsobit problémy, může něco přehlédnout, neodhadne citlivost lokality, nedocení "lákavost" keše a následnou hustotu "provozu". Stačí zavolat.

Odnesení kešky povede nejen k tomu, že hledači ji budou hledat "jako zběsilí" a rozryjí celé okolí, ale autor ji po čase obnoví, přinese náhradní a vše začne znovu. Ale když uzná, že TADY by být neměla, sám ji odnese a hlavně zruší její zveřejnění.

Nechceme se přece vzájemně nasírat, že. Máme tenhle svět společný, kačeři, myslivci, ochranáři.

2 0
možnosti

P22e72t32r 63M14u31n25z20a98r

19. 4. 2016 13:23

1) Sbírání keší nemá smysl, protože hráči neví, že je fuč a snaží se jí najít. Což je možná škodlivější než když tam je a dá se nalézt. Navíc se stáváte zlodějem.

2) Nejlepší postup je dohodnout se autorem keše na úpravě umístění.

3) Pokud to selže, obrátit se na reviewera, který keš archivuje a keš zmizí ze systému.

Pro určení keše, autora a reviewera použít stránku geocaching.com.

Jinak dnes už se keš do míst, kde je omezený přístup ani keš nedá dát, ale je možné, že existují nějaké staré keše z dob kdy bylo jen pár hledačů.

Nerozumím tomu brečení ochránců, autoři a revieweři se jim všemožně snaží vyjít vstříc, nevím co víc by chtěli. Asi aby všichni seděli doma v kanapi a v lesa chodili po nalajnovaných vyasfaltovaných cestičkách.8-o

11 0
možnosti

Stačí to posbírat a bude klid. Pokud si to bude chtít majitel vyzvednout, může tak učinit na příslušném pracovišti či úřadu výměnou za pokutu, že lezl kam nemá.

0 7
možnosti

Když krabičku z místa umístění vezmete a nikomu o tom neřeknete, ostatní hledači začnou hledat v blízkém okolí, a způsobí jěště větší škodu.

Z tupého pohledu zákona "keška tam nemá být, odstraním ji" sice postupujete správně, ale následky vašeho přístupu jsou horší než domluva s autorem.

4 0
možnosti

Ono něco brání správcům rezervací v cíleném odstraňování kešek a umisťování cedulí někam na příjezdové/přístupové cesty ve smyslu "kešky v této oblasti odstraněny"?

2 5
možnosti

A jak by pak taková rezervace vypadala? Jako les cedulí? Spíš mi přijde jednodušší aby takový správce rezervace kontaktoval majitele a "revírníka" aby keš odstranili, případně přesunuli na jiné místo. Neumím si představit, že by nevyhověli..

9 0
možnosti