Diskuze

V hrobu neleží ruský pilot, ale střelec. Po 70 letech bude omyl napraven

To, co badatelé pouze tušili, se teď potvrdilo. Když v roce 1945 nad Lanžhotem sestřelili Němci letadlo s ruskou posádkou, našlo se jen jedno tělo. Pilota Ivana Stěpanoviče Nikolajeva potom uložili na hřbitov v Hodoníně a jeho jméno nechali jako výraz úcty vytesat na pomník.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Pokud někdo zvládá ruštinu nebo anglické titulky, doporučuji seriál "Istrebítěli", je ke shlédnutí na YouTube. V jednom z prvních dílů řeší i doprovod šturmoviků.

Trochu mimo téma - je zajímavé srovnat si zfilmované osudy ženského nočního bombardovacího pluku, jak byly natočeny za komančů (1981) ve filmu "Letka čarodějek" a v postkomunistické éře v seriálu "Nočnyje lastočki". :-) Příběh je cca stejný, ale zajímavé je, jak vzhled (účesy) děvčat jsou poplatné době vzniku (lze dohledat i fotky těch původních holek) a hlavně postava politruka - ve staré verzi je to taková "hodná teta", v nové verzi mladý, sebevědomý zmetek (ale nakonec se zachová správně);-).

1 0
možnosti
Foto

K95a17r13e55l 80S86e64i95d29l

29. 4. 2017 23:59

Kolik těm klukům bylo, když zemřeli? Myslím, že moji jsou asi v podobném věku a tak si tu zrůdnost válek nějak víc uvědomuji...:-/

2 0
možnosti

Badatelům patří poděkování za snahu a těm padlým čest a věčná úcta[>-]

10 0
možnosti

po přectení příspěvku P.koukala a ja.Nohodila si myslím, že kdyby vojáci věděli kvůli komu nasazují život, nikdy by do letadla nesedli...

3 3
možnosti

Nasazovali život kvůli Rusům, Ukrajincům, Čechům, Židům a dalším, kterým hrozila hodně drsná genocida. Myslím, že tam sedali rádi.

To, že byl Stalin hovado, nesnižuje hrdinství rudoarmějců a my všichni bychom jim měli být vděčni.

8 1
možnosti

Hm, takže z popisu mi vyplývá zhruba toto.

Útočící letoun dostává zásah, pilot přikazuje střelci aby vyskočil a sám se pokouší navést poškozený letoun mimo obydlenou oblast, možná s vidinou toho, že se mu podaří sednout na břicho a přežít. Bohužel nepodařilo.

Jinak pro ty, co píší, že je to putna. Není. Takto se nevědělo nic o druhém členovi posádky. Pro potomky je to důležité kolikrát vědět, kde jejich předek zahynul, případně co se s ním stalo. Stál lepší, než když u jeho jména je pouze MIA. (Ztracen v akci.)

8 0
možnosti

Hledám v jihomoravském kraji zapomenuté válečné hroby. Minulý rok 9 vojáků, letos 1. Na další máme tipy. Někteří majitelé pozemků tomu nepřejí. Přitom podle ženevské konvence je povinnost se se o tyto hroby starat.

Také někteří sběratelé a detektoráři je okradou. Pak beze známky nevíme jejich jméno.

Na druhé straně ani stát není bez viny. Povinnost platit archeologický výzkum považuji za špatný. Pak bagristé raději zaháží nález než by to oznámili.

0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
4 46
možnosti

Novinář se z toho trochu snaží dělat senzaci, i když je to jen taková zajímavůstka, aby měl čtenost.

Křivdu se z toho snad nesnaží dělat nikdo.

10 0
možnosti