Diskuze

Malebný Mušov pohřbila voda. Hloupost století, má jasno pamětník

Před čtyřiceti lety se 113 domů v Mušově změnilo v ruiny, nad kterými se zavřela voda. Obec oficiálně zmizela z mapy. Ji i krajinu pod Pálavskými vrchy tehdy zalila obří nádrž Nové Mlýny.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Viděla jsem tu hnijící vodu z kopců nad Mikulovem a nebylo to nic hezkého.Nejsem vodohospodář ani nerybařím,ale je obecně známá věc,že kam komunisté šlápli ,,tam sto let tráva neroste ....Na takové mrtvé vodě,je určitě i dneska komárů víc než dost....

0 0
možnosti

Idylické vyprávění starého pána, ale chtěla bych vidět takový běžný život v zátopové oblasti dnes. Je sice hezké, že měli v každé chalupě člun, ale co dál?:-P

Spíš je zajímavé jak se dohadují rybáři s ornitology o výšce vody kvůli hnízdění ptactva;-)

0 0
možnosti

M52i36l10a80n 24K98e32s49l

23. 7. 2017 17:01

Mušováci mají dnes plno rozumu.Když jste šel do lesa v minulosti na velkou,tak vás za ten krátký čas píchlo do zadku nejméně dvacet komárů.Tam se nedalo žít.A ještě k tomu kostelu.Na kostele bylo provedeno statické zajištění základů mikropilotami,které stálo asi tři miliony.Přistoupilo se k tomu po té,kdy členové brigády zahraničních studentů ve svém volném čase zjistili pod omítkou kostela nástěnné malby.Spustila se mediální kampaň,že při zřícení kostela dojde k nenahraditelné ztrátě.Nádrž se napouštěla,nebyl čas na diskuse,proto to statické zajištění.Včetně průzkumů,zaměření,projektu,bylo hotové za šest neděl.Vice času nebylo,hladina stoupala..Kostel po třiceti letech stojí ,snad se akce zdařila.Zajímavé je,že od té doby si nikdo nevzpomněl malby zachraňovat.(Památkáři již tehdy šeptem říkali,že něco takového je skoro v každém kostele a jsou rádi,že je nikdo neobjevuje).Perlička k tomu kostelu.V době ukončení zajišťovacích prací byly na krovu kostela položeny keramické glazované tašky bobrovky,zářivě zelené jako triko nedávno propuštěného pana Kájinka.To,ale bylo překvapení když pracovníci stavby a obyvatelé regionu jednoho rána zjistili,že jim je někdo z toho jejich ostrovního kostela ukradl.Nikdo nic neviděl,neslyšel.Policie nic nevyšetřila.Nikde v okolí je na střechu nepoužil.

4 2
možnosti

Rozume, jedná se o nejstarší románský kostel na Moravě.

1 0
možnosti

To existují pouze dvě fotografie mušova před zatopením??

1 1
možnosti

Existuje jich mnoho. Že je nemáte Vy, neznamená, že nejsou. Mnoho pohledů a lidé mají také mnoho fotek doma.

1 0
možnosti

Chápu, že pro rodáky to bylo bolestivé.

2 0
možnosti

Meandry, slepá ramena, laguny a lužní lesy tam zadržovaly vodu, a dalo se tam hospodařit. Celý unikátní ekosystém byl zlikvidován. Vytvořili se tam stohektarové lány, které nejdříve krmily Sovětský svaz a nyní Babišovu biofabriku v Hrušovanech. Není tam nyní nic, co by zabraňovalo větrné erozi, nebo vysušování lánů. Tento megalomanský projekt byl stejně přínosný jak Německé koncentráky.

8 11
možnosti

K12a16r37e81l 85H52r17u78b50ý

22. 7. 2017 18:42

Ve vedlejsim clanku o suchu na JM je tahle nadrz zminena jako pozitivni prvek.

Tak co si z toho mam sakra vybrat Lupo?

10 2
možnosti

V77í88t 67P52r16č53í96k

22. 7. 2017 19:04

Tak snad si občas dokážete udělat vlastní úsudek; nebo za vás musí vše vyřešit "Lupa"? Autor článku zánik Mušova kvůli výstavbě vodního díla Nové Mlýny ani nijak nehodnotí. Pouze přináší subjektivní svědectví pamětníka, který zánik rodné vsi jako pozitivum nevidí, z důvodů, které asi každý uvažující člověk pochopí.

5 0
možnosti

P28e24t68r 31B68á47č35a

22. 7. 2017 18:00

Tam to byla takova parada, ze ted zije na druhe strane republiky ;-D

9 2
možnosti

Ta lokalita trpí čím dál větším suchem, takže stavba těch přehrad byla prozíravé rozhodnutí.

15 4
možnosti

J34i57ř34í 50M19á55c84a

23. 7. 2017 9:00

Až na skutečnost, že pasivní výpar z vodní plochy je MNOHONÁSOBNĚ menší, než aktivní výpar ze stejné plochy bývalého lesa, kdy je celková výparná plocha tvořena celkovou plochou jednotlivých listů :-( Dnes je proto lokalita nikoliv překvapivě SUŠŠÍ!! Dokonce i protipovodňová funkce VD je diskutabilní, poněvadž ani při těch největších povodních nebyla tenkrát zatopená plocha tak veliká jako plocha VD a přitom byla schopna pojmout více vody než vodní dílo dnes.

4 0
možnosti