Josef Kotůlek ze SOU Znojmo na soutěži žáků středních odborných učilišť | foto: Radek Miča, MAFRA

Dny řemesel přilákají nové učně

  • 1
Okresní hospodářská komora v Hodoníně spustila projekt s názvem Job4tech na podporu technických řemesel. Na středních školách a učilištích hodlá pro žáky základních škol pořádat dny řemesel, kde se seznámí s nabídkou učňovských oborů a možnostmi uplatnění v místních podnicích.

"Za posledních dvacet let se obrátil poměr maturantů a absolventů s výučním listem, letos navíc odchází do důchodu silné poválečné ročníky," řekl ředitel Okresní hospodářské komory Hodonín Michal Švagerka.

První takový den řemesel se ve čtvrtek odehrál na středním odborném učilišti v Havlíčkově ulici v Kyjově. Jeho atmosféru umocnil desátý ročník mezinárodní soutěže odborných dovedností učňů stavebních oborů, který učiliště v souvislosti s dnem řemesel uspořádalo.

"Soutěžili zedníci, tesaři, pokrývači, zámečníci a kuchaři. Děckám se skutečně dařilo, i když nás trochu pozlobilo počasí," shrnul akci krátce po jejím skončení zástupce ředitele učiliště Pavel Domes.

Soutěžilo se v pokrývání, stavbě krmelce i vaření

"Soutěžilo dvaapadesát učňů a nějakou odměnu si nakonec odnesl každý. Ale naše pořádající učiliště bylo se dvěma prvními a třemi druhými místy nejúspěšnější," dodal Domes.

Učni z jednotlivých profesí měli vždy za úkol v určeném čase udělat stanovenou soutěžní práci z oboru, v němž se učí.

Petr Čihánek ze SOU Moravany na soutěži žáků středních odborných učilišť

"Zedníci-prváci zdili příčku s pilířkem, vyšší ročníky zazdívali do příčky zárubně a napojovali příčku oboustranně do nosného zdiva," popsal Pavel Domes.

"Tesaři dělali konstrukci krmelce pro vysokou z tyčoviny a pokrývači pokrývali francouzskými taškami model. Kuchaři dělali menu podle vlastního výběru a zámečníci dělali ochranné skládací zábradlí. Hodnotily se jednotlivé úkony zvládnuté v časovém limitu. Zedníci se například poprvé setkali s materiálem v podobě broušených cihel, zděných na pěnu. Byl to úkol, s jakým se v odborném výcviku běžně nesetkají," dodal zástupce ředitele pořádajícího učiliště.

O studium řemesel klesá zájem

Klání učňů přihlíželi žáci základních škol z ročníků, které se právě rozhodují o svém budoucím povolání. Zhlédnutí soutěžních disciplín jim tedy přiblížilo jednotlivá řemesla i způsob jejich vyučování.

Soutěžním disciplínám předcházel seminář na téma nedostatku nových adeptů řemesel v kraji.

Jihomoravská učiliště se potýkají s nedostatkem uchazečů na drtivé většině učebních oborů. Nabídka převyšuje poptávku i u odborných středních škol, které poskytují vzdělání ukončené maturitou. Učiliště obsazují dlouhodobě asi jen třetinu nabízených míst. Klesá zájem například o stavební obory, jako je zedník nebo pokrývač, dobře si naopak vedou služby - kosmetičky a kadeřnice.

"V roce 1988 byl poměr mezi absolventy s výučním listem a maturitou 80 ku 20 procentům. V roce 2008 byl tento poměr zcela opačný," připomněl šéf hospodářské komory v Hodoníně Michal Švagerka.