Britská mise. Do Brna v úterý dorazil britský ministr obchodu Ian Livingston. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rekordní obchodní cesta Britů do Brna může přinést miliardy

  • 3
Historicky nejpočetnější britskou obchodní výpravu přivítali v úterý v Brně. Na jih Moravy dorazil lord Ian Livingston, který je zároveň ministrem obchodu, a šest desítek zástupců britských firem. Důvod? Do roku 2020 chtějí Britové do střední Evropy vyvézt zboží a služby za bilion korun.

Zároveň však budou chtít využít zboží zdejších firem. A Brno by přitom na jejich obchodní mapě mohlo hrát důležitou roli. Bude mít ale konkurenci - Ostravu, Bratislavu či Budapešť.

"Jsem si vědom toho, že řada zahraničních firem míří pouze do Prahy, ale Brno je skvělým centrem informačních technologií i přírodních věd. Česká republika a Velká Británie jsou jako staří přátelé, kteří se nenavštěvují dost často. Je čas to změnit," uvedl ministr obchodu a investic Ian Livingston.

Vodafone, Tesco, Marks & Spencer. Britští byznysmeni v Česku od 90. let proinvestovali celkem na 80 miliard korun. A dovoz poslední roky roste průměrně o osm procent ročně.

Podle Livingstona se teď Britové chtějí při obchodování zaměřit na šestici zásadních oblastí - energetiku, infrastrukturu, maloobchod a finančnictví, pokročilé technologie, bezpečnost, a takzvané life sciences neboli biomedicínu a přírodní vědy. A právě poslední tři zmíněné oblasti by Brnu mohly nahrávat.

Livingston svou úterní návštěvu spojil například s prohlídkou vznikajícího Středoevropského technologického institutu (CEITEC).

"Ten spolupracuje s několika předními univerzitami ve Velké Británii, formálně má uzavřeno partnerství s Imperial College London v oblasti nanotechnologií. Tato významná návštěva dále podtrhuje zájem Velké Británie o oblast výzkumu a vývoje v oblasti střední Evropy," uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Místní podnikatelé ukazovali, že Česko není jen montovnou

Naději na nové zakázky si dělají jihomoravští podnikatelé. S partnery ze Spojeného království se mohli tváří v tvář v úterý setkat na britsko-české obchodní konferenci. Ta mimo jiné i rozptylovala dojem, že Česko je montovna s levnou pracovní silou.

"Jde o to, aby britská strana zjistila, jak to tady na jižní Moravě chodí. Najít, jak se můžeme doplnit v produktech nebo zákaznících. Je to zatím hlavně o kontaktech. K uzavřeným obchodům je delší cesta," popsala Adriana Gregr, obchodní ředitelka brněnské firmy Sodatsw, která vyvíjí bezpečnostní software. Na konferenci ji následně čekaly dvě předem připravené obchodní schůzky.

"Snažíme se jižní Moravu představit britským firmám, které vlastně nikdy nepřemýšlely, že by v tomto regionu mohly obchodovat. Podobné plány tu už byly, ale překazila je ekonomická krize. Po jejím odeznění má teď řada společností znovu plány na vývoz," konstatoval mluvčí Institute of Directors Christian May. Jeho organizace sdružuje ve Velké Británii asi 40 tisíc šéfů firem.

"Podobné akce jsou běžným nástrojem mezinárodního obchodu. Proto je dobré je nepřeceňovat. Na druhou stranu  Brno má díky svému zaměření na technologie či kvalifikované pracovní síly, které produkují vysoké školy, šanci britské investory v konkurenci dalších větších měst střední a východní Evropy zaujmout," uvedl analytik brněnské společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.