Letos si připomínáme 190. výročí narození Gregora Mendela. (Ilustrační snímek)

Letos si připomínáme 190. výročí narození Gregora Mendela. (Ilustrační snímek) | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Držitelé Nobelovy ceny dorazí do Brna. Přilákalo je Mendelovo výročí

  • 2
Světové kapacity v oblasti genetiky, mezi nimiž budou i tři držitelé Nobelovy ceny, se sjedou do Brna. Do jihomoravské metropole zamíří na desátý cyklus přednášek o genetice a molekulární biologii Mendel Lectures. Letos bude speciální kvůli 190. výročí narození Johanna Gregora Mendela.

Přednášky se v Mendelově muzeu uskuteční 8. a 9. října. O jednu velkou osobnost ale Brno přijde. Čtvrtý pozvaný nobelista James Watson, spolutvůrce známého modelu šroubovice DNA, musel na poslední chvíli svou cestu zrušit kvůli zdravotním problémům. Do Brna tak nakonec zavítá sedm kapacit.

Držitelé Nobelovy ceny přednášející v Brně

Timothy Hahn se svými kolegy objevil cykliny, bílkoviny řídící buněčný cyklus. Za tento objev získali v roce 2001 Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

Aaron Ciechanover získal Nobelovu cenu za chemii v roce 2004. Se svými kolegy objevil mechanismus, díky kterému se buňky většiny živých organismů zbavují nechtěných bílkovin.

Günter Blobel je držitelem Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu z roku 1999. Objevil, že bílkoviny využívají signály, které řídí jejich pohyb a polohu v buňkách. Systémem distribuce bílkovin v organismech se zabývá dlouhodobě.

Za dva dny posluchače seznámí s problematikou metabolismu DNA, dělení buněk nebo uspořádání genomů.

"Vědci, jejichž příjezd za dva týdny očekáváme, jsou lidmi, kteří pečlivě zvažují, které pozvání přijmou, a které ne. Váží si svého času. Do Brna je přilákala především možnost poznat místo působení zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Jak je dostat do Brna?

Největší komplikací, která příjezd vědeckých hvězd mohla ohrozit, byla doprava. "Pozvané osobnosti samozřejmě očekávají určitý komfort umožňující jim věnovat se i při cestování práci. V Brně je to složité, když nemáme velké mezinárodní letiště. Nakonec všichni přednášející přiletí do Vídně, odkud je sem přepravíme na náklady univerzity," popsala Fojtová.

Kapacita pro přibližně sto posluchačů v prostorách muzea je už vyčerpaná. Organizátoři proto přišli s řešením, díky kterému může přednášky sledovat živě dalších dvě stě zájemců. "Zprostředkujeme on-line přenosy do kinosálu univerzitního kampusu v Bohunicích. I odtud mohou hosté pokládat dotazy," vysvětlila Fojtová.

Přednášet budou světové i české kapacity

První den výročního cyklu zahájí Josef Jiřičný, expert na genetiku zděděné rakoviny, působící v Curychu. Po něm se na pódiu vystřídají britský nositel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu Timothy Hunt, izraelský nositel Nobelovy ceny za chemii Aaron Ciechanover a český ředitel Centra pro výzkum genotoxického stresu na dánském Institute of Cancer Biology Jiří Lukáš.

Ve druhém dni na své čtyři kolegy navážou Američan Gary Ruvkun ceněný především za svůj výzkum mikroRNA, nobelista Günter Blobel věnující se pohybu a distribuci bílkovin v buňce a cyklus uzavře jeden z nejúspěšnějších českých vědců současnosti Jiří Friml.

"Takové průkopníky ve svém oboru si rozhodně nenechám ujít. Už proto, abych je poznal a zjistil, jací ve skutečnosti jsou a jak se ke svým objevům dopracovali," zhodnotil chystanou událost student molekulární biologie a genetiky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity David Kocián.