Brněnská Svratka má nového obyvatele. Bobr už dělá starosti vodohospodářům,

Brněnská Svratka má nového obyvatele. Bobr už dělá starosti vodohospodářům, když v okolí řeky ničí stromy. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Brněnská Svratka má nového vládce, bobr už dělá starosti vodohospodářům

  • 10
Na rušných místech řeky Svratky u brněnského nákupního centra Avion Shopping Park se usídlil bobr. Toto plaché zvíře už způsobilo vodohospodářům starosti, protože museli kácet poškozené stromy. Chráněnému hlodavci se lze podle ochranářů bránit jen prevencí. Odchyt ani odstřel nic neřeší.

S novým vládcem brněnské Svratky přišly i nahlodané stromy a ohrožené protipovodňové hráze. Podle ochranářů je jeho příchod do Brna proto, že se bobří populace rozpíná. "Už v prosinci nám lidé hlásili, že jsou kolem řeky nahlodané stromy. Když to šli naši pracovníci prověřit, zjistili, že se do Brna nastěhoval bobr," popsala mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Kvůli velkým zubům tohoto hlodavce teď vodohospodáři řeší problémy. "Před Vánoci jsme museli ošetřit víc než deset stromů a některé z nich i pokácet, aby neohrozily lidi pohybující se po cyklostezce," líčí mluvčí zásahy kolem oblíbené stezky u Svratky v Brně.

Další poškozené stromy se u Svratky objevily nedávno. "Chodíme to tam pravidelně kontrolovat, zároveň ale budeme vděční za jakékoli podněty od lidí," říká Slámová.

"Že se ale plaché zvíře nastěhovalo až do Brna, nás zaskočilo," dodala Slámová.

Bobři rozšiřují své teritorium

Výskyt bobra v Brně ovšem nepřekvapil zoologa Romana Zajíčka z brněnské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny. "Bobr byl přímo v Brně v posledních letech zaznamenán hned několikrát. Například na přehradě, kam se určitě musel dostat proti proudu Svratky," říká zoolog Zajíček.

Bobr na jižní Moravě a v Brně

Navíc si i vzpomíná na případy, kdy se bobr ocitl i několik desítek metrů od řeky. "Například v okolí Ronda, kde pobíhal po silnici a řídil dopravu. Další jedinec si to kdysi zase namířil do husovického tunelu," vzpomíná.

Výskyt bobra ve Svratce u Avionu pokládá za důkaz toho, že je populace těchto zvířat na jižní Moravě nasycená, nikoli však přemnožená. "Bobři totiž vždy rok po vrhu mladé z hnízda vypudí. Ti si pak musí hledat své útočiště. A když uvážíme, že jedna rodina většinou obývá 700 až 1 500 metrů vodního toku, místa začne za chvíli ubývat," vysvětluje Zajíček.

Co tedy s rozpínajícím se a zároveň chráněným bobrem? "O tom se vedou spory. Obecně by třeba na území soutoku Moravy s Dyjí měl být ponechán bez zásahu," myslí si Zajíček.

Pokud na jižní Moravě v některých lokalitách způsobuje škody, mělo by se tomu podle něho bránit především speciálním postupem. "Odstřel nebo odchyt by to totiž nevyřešil. Na jeho místo by okamžitě přišel jiný kus," vysvětluje brněnský zoolog.

"Nechceme-li třeba, aby se bobr dostal do protipovodňové hráze, je možné do ní položit silné pletivo," dodal.