Pliva-Lachema Brno

Pliva-Lachema Brno | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Do brněnské Lachemy nastoupil likvidátor

  • 8
Stroje v proslulé brněnské výrobně léčiv utichly už před Vánocemi. Lidé odešli na dovolenou, tři sta třicet zaměstnanců oficiálně firmu opustilo k 31. prosinci 2009. Další šedesátku pracovníků čeká podobný konec v prvních třech měsících nového roku.

Majiteli firmy se Lachemu nepodařilo prodat. Zaměstnance teď vystřídá likvidátor. Ten se mimo jiné postará i o prodej či pronájem pozemků, které po Lachemě zůstaly.

PŘEHLEDNĚ: Co všechno stálo za pádem Lachemy

Centrum chemického inženýrství, za které bývalo Brno považováno, přišel o další významný podnik

"Ve firmě setrvává pár lidí na dojezd. Například účetní, protože je potřeba dokončit účetnictví. Nebo zaměstnanci energetiky, ti se musí starat o vytápění. Teď bude firma v likvidaci, ta může trvat i dva roky. Je to ale zatím moc čerstvé, likvidátor teprve nastoupil," říká předseda odborů Lachemy Pavel Zakopal.

Propuštění zaměstnanci nemusí skončit na úřadu práce. Dostali od podniku nabídku práce v Opavě.

"Nabídli jsme jim uplatnění v novém závodě společnosti Teva v Opavě. Ta bude platit i v dalších letech, protože výroba se tam bude postupně rozšiřovat," uvádí Pavel Košek, mluvčí izraelské nadnárodní skupiny Teva Pharmaceutical Industries, která Lachemu vlastní.

Kromě toho mohou zaměstnanci odejít i do břeclavské firmy Fosfa či do brněnské společnosti Pliva-Lachema Diagnostika, která se od končící Lachemy oddělila.

Podle šéfa odborů však nabídek využije jen minimum lidí. "Někteří o opavskou nabídku projevili zájem. Pracovních míst je tam dost, není ale jednoduché se pro odchod rozhodnout. V Diagnostice je těch míst naopak jen poskrovnu. Několik lidí tam ale šlo. Nový majitel má s firmou velké plány. Je tam nějaká perspektiva, že ji bude rozšiřovat. Ještě je na to ale moc brzy, nejdříve tak za půl roku," vysvětluje Košek.

Propuštěné zaměstnance však v lednu čeká i jedna příjemnější událost. Na účty jim v nejbližších dnech dorazí nadstandardně vysoké odstupné.

"To je ve výši devíti až šestnáctiapůlnásobku průměrné měsíční mzdy dle délky zaměstnání ve firmě. Chtěli jsme ocenit profesionalitu zaměstnanců, kteří s velkým nasazením pracovali i v období nejistoty," potvrzuje Košek.

Vyjednávání o odstupném byla dlouhá a náročná. Obě strany však dospěly k přijatelnému řešení.

"Jsme spokojení s výsledkem vyjednávání, i když nebyla jednoduchá. Není zvykem dávat takové odstupné, ze zákona se dávají jen tři měsíční platy. Ale Teva je velmi bohatá firma a je to v jejích možnostech," prozradil již před časem předseda odborů Lachemy Pavel Zakopal.