Opravy ulice Milady Horákové v Brně (6. února 2015).

Opravy ulice Milady Horákové v Brně (6. února 2015). | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Během oprav zmizela z brněnské ulice Milady Horákové polovina obchodníků

  • 13
Od zahájení oprav klíčové brněnské ulice Milady Horákové už uplynul téměř rok. Každý den okolo padesáti pracovníků i přes mráz pracuje v ulici vedoucí z Koliště k Dětské nemocnici. Jiný všední ruch tam naopak ustal, zhruba polovina obchodů musela kvůli nedostatku zákazníků zavřít.

Obchodníky může alespoň těšit, že se práce neprotahují. „Kanalizace je hotová. V současné době se dělají a vyměňují přípojky na její odvodnění, pokládají se kabely. Určitě to stihneme,“ uklidňuje hlavní stavbyvedoucí Miloš Raab z firmy Firesta, jež má rekonstrukci na starosti.

Vše nasvědčuje tomu, že se jim to do letošního června, na kdy je konec oprav plánovaný, opravdu podaří.

Nyní pracovníci pomalu dokončují podpovrchové úpravy a brzy přijdou na řadu ty povrchové. Dalším krokem v Raabově plánu je položení kolejí pro tramvaje.

„Jakmile nám to dovolí počasí a přestane mrznout, hned se do toho pustíme,“ slíbil. Od června tak po nových kolejích opět začnou jezdit tramvaje číslo 3, 5 a 9, které byly kvůli rekonstrukci odkloněny přes Cejl. Ulice dále dostane nové chodníky, silnici i osvětlení.

Rekonstrukci za 235 milionů korun schválilo bývalé vedení města v lednu minulého roku. 85 milionů padlo právě na kanalizaci. Oprava tramvajových tratí bude stát přibližně 64 milionů.

Obchodníci, kteří odešli, se chtějí vrátit

Místní se sice těší, že bude ulice vypadat lépe, zároveň by si ale přáli, aby těch patnáct měsíců už bylo za nimi.

Další změna MHD v Brně

  • Kvůli rekonstrukci kanalizace v Barvičově ulici v Masarykově čtvrti tudy už od poloviny prosince nejezdí žádné trolejbusy.
  • Linky číslo 35 a 39 nahradily autobusy, které nově od pondělí budou trasu mezi zastávkami Vaňkovo náměstí a Soukupova objíždět ulicemi Lerchovou, Roubalovou, Havlíčkovou a Bílého.
  • Zároveň bude zastávka Vaňkovo náměstí přeložena do Lerchovy ulice a zastávka Kampelíkova do ulice Havlíčkovy na křižovatku mezi ulicemi Roubalovou a Kampelíkovou.
  • Změny potrvají až do listopadu, kdy by oprava kanalizace měla být hotová.

„Můj přítel tu bydlí a často si stěžuje na hluk. Sousedce zase vadí přechodové můstky. Má malého psa a musí ho přes ulici přenášet. Každý den to tu vypadá jinak. Ráno vyjdete z domu a můžete mít před ním díru,“ popisuje situaci vedoucí obchodu s obuví a módními doplňky Iveta Hanzlová.

Nejvíce starostí opravy přidělaly místním obchodníkům. „Živnostníci a podnikatelé budou patrně trpět, věřím ale, že to ustojí,“ řekl v březnu po začátku staveb tehdejší náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

I když město loni v červnu výrazně slevilo obchodníkům na nájemném, dnes přibližně polovina výloh zeje prázdnotou. Někteří prodejci se ještě před začátkem oprav raději přestěhovali. Jiní doufali, že odříznutí ulice nějak ustojí. Nakonec ale kvůli nedostatku zákazníků museli zavřít. Největší smůlu měli ti, jejichž obchodní prostory jsou v jejich vlastnictví.

„Vím, že kdo je v nájmu u soukromníků, domluvil se s nimi na rozumnějším nájemném. My jsme obchod pronajali za nízkou cenu jiným lidem. Ti zatím neotevřeli, protože by se tam také neuživili,“ popsal majitel zavřeného obchodu Lunatum Fashion Petr Knapp. Doufá, že po ukončení oprav se do ulice bude moci zase vrátit.

Přišli jsme o polovinu klientů, zoufají si zbylí obchodníci

Prodavač z obchodu s čaji, který nechtěl své jméno zveřejnit, je toho názoru, že by město mělo udělat ještě něco více. „Měli jsme dostat alespoň nějaký příspěvek,“ myslí si. Lépe na tom jsou ti, co mají prostory pronajaté od městské části Brno-střed. Ta jim už vloni v červnu výrazně slevila.

Oprava Milady Horákové

Obchodníci, kteří zbyli, se shodují, že přišli alespoň o polovinu své předchozí klientely. Několik z nich proto zkrátilo svou otevírací dobu. V obchodě s koženými oděvy chodí dvakrát týdně o hodinu dříve domů, sousední květinářství je otevřeno jen od devíti do šestnácti hodin.

„Ačkoli nemám žádná objektivní čísla, určitě lidí ubylo. V obchodě i na ulici. Spousta z nich si totiž myslí, že tu vůbec nic není. My jsme jako jedni z mála zůstali, protože jsme specializovaná prodejna a lidi k nám jdou cíleně,“ uvedl prodavač z běžeckého obchodu Triexpert Vít Kněžínek.

Přestože se většina obchodníků modlí, aby rekonstrukce co nejdříve skončila, v jedné z výloh visí informace o brzkém otevření showroomu stavební společnosti Mineral Design.

Ostatní prodejci nad tím kroutí hlavou, majitel Lubomír Sléha to bere jako výzvu a počítá s tím, že stejně jako do Triexpertu i za ním budou zákazníci jezdit spíše cíleně s konkrétní představou, co potřebují. Navíc bude mít v obchodě nízký nájem.