Pracovnu znojemského starosty Petra Nezvedy zdobí lampa od Tiffaniho | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

Do pracovny znojemského starosty se vrátil luxus

  • 1
Psací stůl se židlí, sedací souprava s konferenčním stolkem, lampa od Tiffaniho či prosklená knihovna. Vzácný nábytek z ořechu a jeho doplňky patřily prvnímu českému starostovi Znojma Josefu Marešovi. Roky ležely v depozitáři znojemského hradu. Vše nakonec za více než 300 tisíc korun nechalo zrestaurovat minulé vedení radnice.

Avšak ani poté nic z těchto krásných kousků nenašlo své uplatnění. Vše skončilo v jakési neoficiální kuřárně městského divadla.

Až nástup Ivety Ludvíkové do letos zřízené funkce městské architektky přinesl skvostným kouskům ztracenou důstojnost. Všechny se vrátily do kanceláře znojemského starosty. "Ten nábytek byl nevyužívaný, byla škoda jej nechat v divadle. Přišli jsme tedy s nápadem, proč jej nedat sem a neudělat z kanceláře starosty reprezentativní prostory," nastínila Ludvíková.

"Dřív to tady byla taková tmavá díra. Pocákané žaluzie od malování, které navíc nefungovaly. Nejen v této místnosti byly dosud silně cítit socialistické zásahy," míní starosta Petr Nezveda.

Vedení města chce postupně zbavit celou historickou budovu znojemské radnice prvků minulé doby. Dá to však ještě hodně práce. "Předělat to najednou, to bychom se bavili o pár desítkách milionů korun. Jednou na to ale dojde," komentoval starosta.

Opozici nová luxusní kancelář starosty Nezvedy nijak nevadí. "Proč taky? Pokud tam ten nábytek zůstane, tak za dva roky jej bude využívat jiný starosta," uvedl sociálnědemokratický zastupitel Zbyšek Kaššai.

První český starosta Znojma, poslanec Josef Mareš, se narodil ve Vídni. V roce 1897 se pak s matkou přestěhoval do Znojma. Jeho tamní největší přínos spočívá ve zvelebování města. Mimo jiné začlenil periferní čtvrti do města nebo osázel hranice centra alejemi. Nad tím vším pak ční funkcionalistický skvost Marešova vila, která je národní kulturní památkou.


Témata: Knihovny