Andy Martin (syn Zuzany Stiassny) se svou dcerou a ženou, přijel do Brna prohlédnout si dům, kde žila do patnácti let jeho matka. Doprovod jim dělala 88 let stará Marie Straková, dcera zahradníka, která v domě vyrůstala. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Do vily Stiassny se po 75 letech podívali potomci původních majitelů

  • 1
Je to tři čtvrtě století, co si Suzi a Marie hrály na zahradě vily Stiassny. V sobotu se někdejší dcera zahradníka, dnes osmaosmdesátiletá Marie Straková, shledala s potomky rodiny, která kdysi uprchla před nacisty.

Rodina bohatého brněnského průmyslníka Alberta Stiassny byla sportovně založená. Tenhle návrat z lyžování byl ale náhlý. Rodiče si i s dcerou Zuzanou sbalili nejnutnější osobní věci a zase odjeli. Psal se rok 1938 a dcera rodinného zahradníka vily Stiassny Marie Straková svou nejlepší kamarádku viděla naposledy v životě.

Nejprve je rozdělila válka a později komunistický režim. Do domu, který pro ni postavil její tatínek, už se "Suzi" nikdy nevrátila.

V sobotu se osmaosmdesátiletá Straková ve vile setkala s Američanem Andy Martinem. Po tři čtvrtě století objala syna své kamarádky.

Na vilu, kterou dnes spravuje Národní památkový ústav a která prochází nákladnou rekonstrukcí, se nečekaně přijel podívat se ženou a dcerou.

"Dům jsem si mohl představovat jen podle vyprávění své matky. Že bude tak velký, jsem nečekal. Mluvívala hlavně o zahradě," vykládal dojatě Martin, když procházel domem z roku 1929 a přejížděl rukou stěny pokojů, kde si kdysi jeho matka hrála se svou kamarádkou Marií.

"Jmenovala se Hermína, ale jí se to jméno moc nelíbilo, tak se všude podepisovala Mici. Měla jsem Mici za kmotru," vyprávěla s úsměvem Straková o Martinově babičce. Po odchodu rodiny Stiassny viděla vilou projít historii.

"V tomhle pokoji přespal prezident Beneš. Stráž stála támhle u dveří. S manželkou Hanou se procházel po zahradě," loví bez potíží z paměti Straková nejdrobnější střípky svých dávných zážitků.

Z vily od architekta Wiesnera nakonec po válce utekla před sovětskými vojáky, když jí hrozilo znásilnění. Po zabavení komunisty sloužila budova jako vládní. Spal tam i Fidel Castro.

Nynější oprava vily za 156 milionů korun by měla skončit na začátku příštího roku. Bude sloužit jako studijní centrum pro architekty.