Činnost vodních záchranářů Českého červeného kříže na jižní Moravě je dobrovolná. Ilustrační foto

Činnost vodních záchranářů Českého červeného kříže na jižní Moravě je dobrovolná. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Dobrovolní vodní záchranáři u přehrad zasáhnou dříve než záchranka

Vodní záchranáři Českého červeného kříže na jihomoravských přehradách se nestarají jen o tonoucí, ale ošetří i tržné rány a zalepí odřeniny. To všechno dobrovolně, ve svém volném čase. Občas vykročí i mimo "vodu", to když pomáhají třeba potlučeným cyklistům.

"Jezdí po stezkách kolem přehrady, které jsou určeny pro pěší turisty, a mnohdy se stane, že se někdo pobije o skály či skončí ve vodě," uvedl záchranář z Brněnské přehrady Aleš Trtil.

Zatím zlobí jen hmyz

Záchranáři sice letos zatím neřešili žádný vážný případ, práce je však plno. "Kontrolujeme břehy a teď velmi často ošetřujeme poštípání hmyzem," dodal Trtil.

Teplé počasí nalákalo Brňany k vyčištěné přehradě.

Podle něho mnoho lidí opalujících se na břehu brněnské nádrže nechápe, proč ho s kolegy ve volném čase obchází. "To však jen do té chvíle, než se stane něco hrozného. V tom případě můžeme zasáhnout rychleji než záchranná služba, na kterou jsme napojeni," uvedl Trtil.

Plavčíci nově na Vranově

Po dvou letech se mohou bezpečněji cítit i návštěvníci největší vodní nádrže na Znojemsku. Vranovská přehrada je totiž opět pod dohledem zdravotníků. Břeh od začátku prázdnin obsadili plavčíci.

Vranovská přehrada

Dřív vodní nádrž střežili dobrovolníci z vodní záchranné služby. Ti však před dvěma lety skončili. Do neplacené práce, kterou mnozí vykonávají ve volném čase, se totiž příliš lidí nehrnulo.

"Věděli jsme, že ani tuto sezonu tu nebudeme mít záchranáře z Českého červeného kříže. Proto jsme se rozhodli bezpečnost lidí zajistit vlastními kvalifikovanými lidmi," vysvětluje plavčík Tomáš Hubený.

Osmadvacet profesionálů

Dohled je zajištěn i na Nových Mlýnech, kde se střídá osmadvacet profesionálů. "Je nás tu opravdu potřeba, například v úterý jsme z vody vytáhli patnáct osob a mezi nimi byly i tři děti," uvedl Stanislav Hrdlička z Vodní záchranné služby Nové Mlýny.

Nové Mlýny, Pálava

Podle něho úrazů ve vodě přibývá. "To je dáno rozvojem adrenalinových vodních sportů. Většina lidí se je teprve učí, a tak mnohdy přecení svoje schopnosti," sdělil Hrdlička.

Podle něho však v některých případech svoji roli hraje i alkohol. A tak jen záchranáři ze střediska Nových Mlýnů mají ročně kolem šesti stovek zásahů.