Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Domovy důchodců se naučily šetřit, malují údržbáři, i tak jim chybí miliony

  • 1
Na to, jak šetřit, přicházejí v jihomoravských domovech důchodců. Už si třeba na malování nenajímají firmu, ale štětky berou do ruky údržbáři. "Nakupujeme jen to nejnutnější, a jestli budeme moci řešit aspoň havarijní stavy, se dozvíme až v říjnu," říká například ředitelka Domova pro seniory v Kyjově Dagmar Andrešičová.

Pod kraj patří sedmnáct domovů důchodců a jedenáct ústavů sociální péče pro lidi s různými typy postižení. Ještě na začátku roku jejich situace vypadala mnohem tragičtěji. Stát na jejich provoz poslal podstatně méně peněz než vloni, což dokonce ohrožovalo jejich existenci.

V polovině roku se jim už dýchá lépe, protože stát nakonec poslal další várku peněz a i kraj sáhl do svých rezerv. Ušetřil i tak, že kvůli domovům důchodců nezahájil některé plánované investice.

Přesto na jejich provoz stále není dost peněz. "Pořád nám chybí asi půl milionu korun. Doufáme však, že je dostaneme," říká ředitel Domova důchodců Předklášteří Tomáš Franc.

Miliony z ministerstva

Na nářky hejtmanů, že bez státní pomoci tato zařízení nad vodou neudrží, ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka zareagoval tak, že slíbil dalších 800 milionů, které chce najít v rezervách ministerstva.

I když se letošní rok podaří s penězi vyjít, fungování těchto zařízení bude v příštím roce a možná i v dalších letech stále komplikovanější. Už proto, že investice a opravy se donekonečna odkládat nedají.

"Šetřit už není pomalu na čem. Chtěli jsme letos třeba koupit váhu pro imobilní klienty za šedesát tisíc korun a odložili jsme to na příští rok. Ale to jsou jen malé částky, které nás nezachrání. Statisíce a možná miliony by se daly ušetřit, kdybychom omezili personál, ale to už by se projevilo na kvalitě péče," říká Tomáš Franc.

Podle něho bude stát muset peníze na tato zařízení někde najít, nebo jinak nastavit podmínky jejich fungování. Stále totiž platí, že klienti nehradí většinou ani polovinu nákladů, přestože někdy mají na účtu i statisíce korun, které získali z prodeje bytu, který již nepotřebují.

Méně peněz na provoz domovů nutí jejich vedení zdražovat příspěvek na stravu i ubytování.