VIDEO: Brno má nejdražší dopravní hřiště. Stálo téměř sto milionů

  • 35
Až bude před vánočními prázdninami a ve školách se zvolní, učitelé si budou lámat hlavu s tím, kam by v chladném počasí vzali děti na „výchovný“ výlet. Co takhle na dopravní hřiště? Všude jinde než v Brně by nad takovým nápadem rodiče kroutili hlavou.

Na Riviéře nedaleko Pisáreckých tunelů totiž v pátek město se svou firmou Starez-Sport otevřelo zastřešený dopravní areál, který počítá s celoročním provozem.

Součástí stavby bylo vybudování in-line dráhy a oprava blízkého zámečku, kam celé generace Brňanů chodily do tanečních. V tom jsou teď učebny a kanceláře brněnských strážníků, kteří hřiště provozují.

Projekt stál 94 milionů korun, přičemž 69 milionů šlo z evropské dotace. Právě kvůli obří částce se v minulosti o hřišti mnohokrát mluvilo.

„Ve veřejné soutěži ale žádná firma nevymyslela levnější variantu. Většina peněz navíc šla na opravu zámečku. Zbyla z něj opravdu jen ruina,“ ohradil se Antonín Crha, předseda představenstva městské akciové společnosti Starez-Sport.

Vzdělávat se mohou přijít i dospělí

Dopravní hřiště není určené jen pro žáky základních škol. Zajezdit si na světelných i obyčejných křižovatkách nebo přejet vlakové koleje, si mohou také děti z mateřských škol. A odpoledne klidně i dospělí. Právě pro ně je určený simulátor nárazu nebo vystupování z převráceného auta.

„Je to určitě nejmodernější hřiště v Česku. Unikátní je také v tom, že je kryté. Myslím si, že žádné takové v republice nemáme,“ sdělil Pavel Čížek, jihomoravský koordinátor BESIP, oddělení ministerstva dopravy, jenž má na starosti bezpečnost silničního provozu.

Vedle poznávání řady dopravních značek, které by měl každý účastník silničního provozu dobře znát, si návštěvníci hřiště mohou vyzkoušet například cyklo, moto nebo autotrenažery. Ani výukový program v zámečku nebude určený jen pro malé. Vzdělávat se mohou přijít i velcí.

Město zahájilo stavbu loni v srpnu. Projekt přitom začalo schvalovat už v roce 2009. V následujících letech jej hodně prosazoval náměstek bývalého primátora Ladislav Macek (ČSSD).

Firma zvažuje stěhování kluziště

Tehdejší opoziční zastupitelé návrh kritizovali. Podle Mojmíra Vlašína ze Strany zelených byl až moc megalomanský.

„Skeptiků bylo skutečně hodně. Ale když viděli, co se tam podařilo vybudovat, změnili názor. Mně osobně to přijde jako skvělé propojení bezpečnosti, dopravní výchovy a volnočasových aktivit pro rodiny s dětmi,“ řekl Vlašínův stranický kolega a náměstek současného primátora Martin Ander.

V sobotu je v novém areálu den otevřených dveří, každodenní provoz strážníci teprve chystají. „Pro veřejnost plánujeme otevření v odpoledních hodinách od pondělí do soboty do 18 hodin. Zpřístupnit jej chceme do měsíce,“ uvedl ředitel brněnských strážníků Bohumil Šimek. Na kolik peněz provozování areálu vyjde, se prý zatím říct nedá. Už teď však mají smlouvu se 47 základními a 26 mateřskými školami.

Do budoucna Starez-Sport ještě uvažuje, že by do areálu Riviéry přesunula od Lužánek zimní kluziště nebo zastřešila beachvolejbalové kurty.