Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dozorce z Kuřimi týral přítelkyni, skončil ve vazbě

  • 1
Už dva ze svých podřízených musela v uplynulých týdnech postavit mimo službu ředitelka kuřimské věznice. Kvůli tomu, že je policie obvinila z trestných činů. K zástupci ředitelky Rostislavu Coloňovi, který od 9. února čelí obvinění z přijímání úplatku, se nyní přidal i kuřimský dozorce Bohumil Malý.

"Je stíhaný pro trestný čin týrání osoby žijící ve společně obývaném domě či bytě a pro vydírání. Za ně mu hrozí trest od dvou do osmi let odnětí svobody. Soud už jej poslal do vazby," potvrdil MF DNES mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma.

Malý podle vyšetřovatelů týral svoji přítelkyni řadu let, nejméně od začátku června 2004 do letošního března. Nadával jí, urážel, fyzicky napadal a psychicky deptal. Při útocích jí navíc hrozil i pistolí. "Nešlo o služební zbraň, ale legálně drženou střelnou zbraň," vysvětlil Olma.

Bachař je mimo službu

Dozorce, který podle informací MF DNES pracoval coby nadpraporčík a důstojník strážní služby a­ bydlel v bytě zbudovaném u věznice na místě bývalé vrátnice, poslal soudce do vazby před dvěma týdny. Ředitelka zařízení ho postavila mimo službu.

"Udělala to ihned poté, co se dozvěděla o tom, že je stíhán. Nic víc k tomu říci nemohu, pouze to, že trestný čin nijak nesouvisel s výkonem jeho práce," ujistil mluvčí kuřimské věznice Milan Novotný.

Hrozí mu ztráta výsluh

I pokud by Malého propustili z ­vazby, až do ukončení vyšetřování nebo rozhodnutí soudu by nesměl do věznice docházet. A pokud by mu soud pravomocně vyměřil trest, na post dozorce ani jiné místo ve věznici by se už nevrátil.

"Zaměstnanci musejí mít čistý trestní rejstřík, po odsouzení by přišel i o výsluhy a náhrady," potvrdil Novotný.

Totéž nyní hrozí i Coloňovi. Podle protikorupční policie si totiž zástupce kuřimské ředitelky na jaře 2007 řekl o úplatek od jednoho z­ vězňů. Za 200 tisíc korun pak vězni zajistil nadstandardní výhody: ­více návštěv, delší průběh návštěvy, lepší ubytování a podobně. - Čtěte: Náměstek z kuřimské věznice možná bral úplatky. Hrozí mu osm let

Coloň pak podle vyšetřovatelů v ­létě 2007 požádal o další úplatek ve výši 300 tisíc korun. Ten už ale nedostal, odsouzený vězeň další částku odmítl zaplatit.

"Od roku 1991 se nic takového nestalo"

Coloňovi, který je bývalým švagrem nynějšího generálního ředitele Vězeňské služby ČR Luďka Kuly, také hrozí až osm let vězení. Na rozdíl od jeho podřízeného je ale zatím stíhaný na svobodě.

"Po dobu jeho nepřítomnosti vykonává funkci prvního zástupce ředitelky někdo jiný. Pan Coloň pobírá 50 procent platu a­ měl by se zdržovat tam, kde určí paní ředitelka, aby byl k dispozici vyšetřovatelům, do věznice nesmí docházet," potvrdil mluvčí zařízení.

ilustrační foto

Že by v Kuřimi pracovali nespolehliví lidé, ale odmítl. "Já sám zde pracuji od roku 1991 a toto jsou první dva případy trestního stíhání našich zaměstnanců," uvedl Novotný.

"Celkem tu pracuje 251 zaměstnanců a za posledních 18 let jsme nikdy neměli problémy ani třeba s pronášením mobilních telefonů nebo drog, jak tomu bylo ve věznicích na jiných místech v republice," ujišťuje Novotný.

Věznice Kuřim podle něj při vyšetřování úplatkářské aféry zástupce ředitele spolupracuje s kriminalisty. Zda kauza skončí před soudem nebo kdy by se to mohlo rozhodnout, ale netuší.

Fotografie z kalendáře Vězeňské služby

"Do vyšetřování nevidíme a nijak do něj ani nezasahujeme. Vyšetřovatelům jsme jenom například poskytovali seznamy odsouzených, přehledy jejich vycházek a podobně. Druhé obvinění dozorce s tím ale nijak nesouvisí a chodu věznice se to vůbec netýká," dodal mluvčí kuřimské věznice.

Obvinění hned dvou zaměstnanců jedné věznice je ojedinělé i podle mluvčího Vězeňské služby Roberta Káčera. "Trestních stíhání je několik do roka, mnohdy se ale ukáže, že se třeba domluvili vězni, aby se pomstili dozorcům a stíhání je zastaveno," ujistil Káčer.

Trestné činy obvykle nesouvisí s prací

Podle statistik Generálního ředitelství Vězeňské služby bylo loni kvůli podezření ze spáchání trestného činu prošetřováno celkem 83 příslušníků vězeňské služby. "U­ 68­ z ­nich bylo řízení ukončeno. U 44 proto, že se o trestný čin nejednalo, u 17 příslušníků se jednalo o přestupky, u pěti příslušníků bylo trestní stíhání zastaveno podmíněně. Jen dva příslušníci byli odsouzeni pro trestný čin," popsala mluvčí a Káčerova kolegyně Markéta Prunerová s tím, že v 15 případech ještě vyšetřování neskončilo.

"Odsouzeno bylo loni dalších pět příslušníků vězeňské služby, ovšem za trestnou činnost spáchanou před rokem 2008. A pouze v jednom případě trestný čin souvisel s výkonem služby," dodala Prunerová.