Bydlet v centru Brna si mnoho Brňanů kvůli deregulaci nájmů už nemůže dovolit. (ilustrační foto)

Bydlet v centru Brna si mnoho Brňanů kvůli deregulaci nájmů už nemůže dovolit. (ilustrační foto) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Drahé nájmy vyhánějí lidi z centra Brna, radnice zprostředkuje výměnu

  • 35
Po deregulaci nájmů v městské části Brno-střed hledají lidé levnější a menší byty mimo centrum. Některé domy jsou poloprázdné, protože nájem v městských bytech je už stejný jako komerční.

Kristýna Sošková spokojeně žila v bytě v centru Brna sedm let. Letos se však musela dobré adresy vzdát. Kvůli deregulaci nájemného už si ji nemohla dovolit.

"Nájem v jednopokojovém bytě se zvedl na skoro osm tisíc korun, takže s inkasem jsem platila měsíčně devět a půl tisíce, což nebylo únosné," postěžovala si Sošková, která se musela přestěhovat z centra do Králova Pole.

A není sama, centrum Brna opouští ze stejného důvodu hodně lidí. Od nového roku totiž radnice Brna-střed využila úplnou deregulaci nájmů ke zvýšení ceny za bydlení ve zhruba pěti tisíci bytech, které spravuje.

"V posledních třech měsících přibývá výpovědí ze strany nájemníků, není to masové, ale stává se z toho trend," potvrdil starosta Brna-střed Libor Šťástka.

Podle něj už registrují úředníci domy, které jsou z poloviny prázdné. Radnice je chce nabídnout zpátky městu. "Mít poloprázdný dům není ekonomické," dodal Šťástka. O snížení nájmu ovšem radní neuvažují.

Nájmy v městských bytech v centru se vyrovnaly komerčním, které se pohybují kolem sta korun za metr čtvereční a měsíc.

Městské byty jsou přitom obvykle v horším stavu než ty soukromé, a tak lidé raději volí přestěhování do rekonstruovaných soukromých bytů, hypotéku nebo nižší nájem v jiných městských částech.

Radnice Brna-střed se snaží dopady zvýšení nájmů zmírnit tím, že nájem navyšovala postupně v posledních třech letech a zlevnila některé nebytové prostory.

"Samospráva schválila snížení nájemného za užívání sklepa," uvedl v měsíčníku Brněnský Metropolitan Pavel Sázavský, místostarosta Brna-střed. Za sklep tak lidé zaplatí méně než polovinu současné částky.

Kulový blesk? Radnice pomáhá se směnami bytu

Především pro staré lidi spustila radnice program výměny větších bytů za menší, kdy úředníci bytového odboru radnice vedou seznam zájemců a pomáhají zprostředkovat výměnu. Zatím není moc úspěšný, zájem o něj mají jen desítky lidí, dosud si vyměnili jednadvacet bytů.

"V současné době se zvyšují počty zájemců pouze z řad seniorů. Hlavním důvodem je zvýšení nájemného, kvůli kterému si lidé uvědomili, že velkometrážní byty jsou finančně náročné. Ovšem jedná se o trend dlouhodobý, protože již před zvýšením byla větší poptávka po menších bytech. Velká část zájemců žádá o směnu do domu, který je určen do privatizace, nebo do domu, kde probíhá odprodej bytových jednotek," vysvětlil úskalí Seniorského programu mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián.

Trend opouštění centra města zaznamenávají i realitní kanceláře. "Trh se čistí v tom smyslu, že v centru začínají být byty pro lidi, kteří na ně mají peníze," uvedl Marek Bartoš, ředitel realitní kanceláře Brněnský zvonek.

"Zájem o výměnu větších bytů za menší pozorujeme poslední dva tři roky. Dřív lidé spíš hledali velké byty. Těch malých je teď ovšem málo," potvrdila Renata Kostrhunová z brněnské realitní kanceláře Renč, která se specializuje mimo jiné na výměny bytů.

"V databázi máme tři sta čtyři sta žádostí, řádově vyměníme desítky bytů ročně," dodala Kostrhunová.

,