Výzkumná pracovnice brněnské Masarykovy univerzity Veronika Štěpánková chystá

Výzkumná pracovnice brněnské Masarykovy univerzity Veronika Štěpánková chystá test na metanol. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Drahé testy se hospodám nevyplatí. A do odpadu se alkohol vylít nesmí

  • 420
Do šesti laboratoří nasmlouvaných Jihomoravským krajem přinesli lidé z regionu zdarma otestovat již dva a půl tisíce vzorků alkoholu. Kraj na to uvolnil milion korun. Z něj však po pár dnech zůstalo jen čtyři sta tisíc. Testování je drahé. Co s načatým alkoholem, navíc nevědí ani hospodští. Jen tak vylít do kanalizace ho nemohou.

"Otestování jednoho vzorku přijde totiž i s daní na 840 korun," vysvětlil pracovník jedné z laboratoří. Drahé ověřování, zda vzorky neobsahují jedovatý metanol, se tak dokonce na pár dnů na některých místech zastavilo. Zkouškou prošla pouhá tisícovka vzorků.

I když je testování drahé, kraj slibuje, že bezplatné prověřování destilátů poběží zatím dál. Alespoň pro běžné spotřebitele, kteří před testem na metyl musejí doložit trvalé bydliště na území jižní Moravy. Co však s načatými lahvemi, které čekají na uvolnění prohibice, přemýšlejí nejen běžní konzumenti, ale hlavně barmani a hospodští.

Otestování poloprázdných lahví se nevyplatí

Prověření lahví, kde je třeba polovina obsahu, by je totiž přišlo příliš draho. "To je radši vylejeme do kanálu," shodují se hospodští. Vylít alkohol však jen tak také nemohou. "Závadný alkohol ve větším množství by mohl zničit čistírny odpadních vod," upozornil chemik Vlastimil Urbánek, který testuje přinesené vzorky v Moravských naftových dolech Hodonín.

Totéž majitelům podezřelých lahví vzkázala Renata Hermanová z Brněnských vodáren a kanalizací. "Vylévání metylalkoholu do kanalizační sítě je přímo v rozporu s Kanalizačním řádem města Brna," uvedla.

Brněnské vodárny a kanalizace budou proto bezplatně likvidovat alkohol nejistého původu v Čistírně odpadních vod v Brně-Modřicích. "Anonymně tam lidé mohou vylít alkohol do sběrného kontejneru," řekla Hermanová.

Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva k tomu dodal, že alkohol, který se musí zlikvidovat, se vlastně změnil v odpad. "Jeho likvidace se musí ujmout organizace, které mají likvidaci odpadu na starosti," zdůraznil.