Nájemníkům domu v Židenicích hrozí, že se po vydražení domu novým majitelem budou muset odstěhovat. (Ilustrační snímek)

Nájemníkům domu v Židenicích hrozí, že se po vydražení domu novým majitelem budou muset odstěhovat. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Dokumenty se ztratily, dům v Brně připadl státu. Draží ho i s nájemníky

  • 21
Nájemníci domu ve Skopalíkově ulici v Brně-Židenicích dvacet let platili nájem městu. Nyní ale zjistili, že jejich byty patří státu. A majetkový úřad je chce v dražbě přenechat nejvyšší nabídce. Není to přitom první kauza brněnské pobočky státní instituce.

Hynek Schilberger už dvaadvacet let žije v bytě v ulici Skopalíkova. On i další nájemníci židenického domu si doteď mysleli, že bydlí v městských bytech. S Brnem měli uzavřenou nájemní smlouvu a roky mu posílali peníze za nájem.

Nyní ale o bydlení mohou přijít. "Dům je státu a my ho chceme prodat," ozval se totiž Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Důvod? Ztracené dokumenty, které by dokládaly původní převod budovy na město.

"Jsme připravení dům od státu koupit. Máme na něj připravené peníze. Nicméně přes naše nabídky nás ÚZSVM informoval, že hodlá dům dražit. Bojíme se, že v takovém případě nás přeplatí soukromník a v domě vznikne třeba ubytovna," popsal starosta Židenic Roman Vašina (ODS).

Původně stavba patřila dávno zaniklému státnímu podniku Prototypa. Příběh adres Skopalíkova 27, 29 a 31 přitom začal už v 70. letech.

Tehdy měl dostat tři vchody s 24 byty do správy podnik bytového hospodářství, jehož majetek později získalo Brno. Na rozdíl od všech okolních domů v ulici k tomu ale nejsou k nalezení žádné dokumenty.

"Městská část spravovala dům v dobré víře už od roku 1992. Až v roce 2005, když jsme ho chtěli opravit, stavební úřad zjistil, že jako vlastník je pořád vedená Prototypa. Ta v té době už dávno neexistovala," popisuje Vašina. V roce 2012 se o právo státu přihlásil ÚZSVM. A nyní nájemníkům dopisem oznámil, že dům hodlá vydražit.

"Byt jsme si za statisíce opravili. Máme dvě malé děti a mysleli jsme, že tu budeme žít další desítky let. Teď nevíme, co bude. Nájemní smlouvu máme s městem. Jaké záměry má stát, nám nikdo za celé měsíce neřekl. Nevíme, kdo byt koupí a zda tu budeme moci zůstat," popsala jedna z adresátek dopisu Tereza Benešová.

Úředníci se hájí, že obyvatele informují

Co také řeší majetkový úřad

Případy brněnské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM):

Zastávky MHD
Společnost euroAWK spravuje téměř 300 zastávek MHD v Brně od roku 1994. Smlouvy s magistrátem či městskými částmi zatím zněly tak, že město je mělo zadarmo. Firma má povinnost je opravit, třeba když je poničí vandalové, a zároveň platí nájem. Na oplátku vydělává na reklamě ve vitrínách, které jsou součástí jednotlivých čekáren. Podle ÚZSVM ale některé zastávky zasahují na pozemky státu. A instituce za to chce nájem až 150 tisíc korun za m². Přitom ani stejná plocha na prestižním náměstí Svobody by nestála víc než 35 tisíc.

Parkovací automaty a zóny
Podle ÚZSVM na pozemcích státu stojí i některá parkovací místa, za jejichž používání řidiči platí. A stát chce svůj podíl. Věc komplikuje i plán magistrátu zavést v centru rezidenční zóny. Ty by totiž pravděpodobně opět ohradily i pozemky státu, které jsou v ulicích různě rozmístěné. A za jejich zpoplatnění chce stát kompenzaci.

Ředitelka brněnské pobočky majetkového úřadu Lenka Taie Kolaříková ale trvá na tom, že nájemníky její instituce pravidelně informuje. "ÚZSVM rozhodl o prodeji formou výběrového řízení, neboť v souladu se zákonem je to naprosto standardní a navíc i nejtransparentnější způsob nakládání s nepotřebným majetkem státu," popsala Kolaříková

Na svém trvá i přesto, že nájemníci mají v ruce dopis, ve kterém nadřízené ministerstvo financí dosvědčuje, že byty mohou být privatizovány stávajícím nájemníkům.

Brněnský magistrát nyní ale podle náměstka primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) čeká na to, zda stejný názor bude mít i nové vedení ministerstva. Po čerstvé výměně ředitele odboru Hospodaření s majetkem státu Igora Fojtíka to není jasné.

Soudy o zastávky MHD

Není to přitom první kauza týkající se brněnské pobočky ÚZSVM. MF DNES už dříve psala, že státní úřad se soudí s firmou euroAWK, která výměnou za možnost vystavit reklamu, v Brně zadarmo provozuje zastávky MHD (o případu čtěte zde). Nájem za zastávky už firma platí městu.

Ale podle Taie Kolaříkové některé z nich zasahují na pozemky státu. A za to vyžaduje statisícové nájmy pro ÚZSVM. "Soudní spory týkající se čekáren městské hromadné dopravy dosud probíhají. Jde celkem již o čtrnáct žalob," dodal právník firmy euroAWK Marek Jäger.

Podobné nároky si brněnská pobočka začala dělat i na příjmy z některých městských parkovacích automatů (čtěte zde). O Taie Kolaříkové se přitom v posledních týdnech mluvilo jako o žhavé kandidátce na vedení celého ÚZSVM. Měla v Praze nahradit Miloslava Vaňka z ODS, který skončil na konci března.

Kariérní vzestup členky ČSSD, která nedávno podpořila předsedu strany Bohuslava Sobotku proti pučistům kolem Michala Haška, ale zarazil ministr financí Andrej Babiš (ANO).