Jan Gottvald odešel z velkého fotbalu před třemi lety. Naposledy působil v Sigmě Olomouc. | foto: Radek Miča, MAFRA

Fotbalový zázrak z Drnovic dovedl do Evropy, sám skončil v cele

  • 16
Fotbalový funkcionář Jan Gottvald svého času dotáhl provinční Drnovice až do evropských pohárů. Konec strůjce fotbalového zázraku byl ale stejně trpký jako krach jeho milovaného klubu. Jedné z nejznámějších jihomoravských kauz se věnujeme v dalším dílu krimiseriálu MF DNES.

V 90. letech patřil Gottvald mezi nejvlivnější fotbalové funkcionáře v zemi. Do drnovického klubu podle svých slov investoval přes 130 milionů korun.

Kriminální případy 90. let

Jenže pak přišel bolavý pád. Dnes už téměř sedmdesátiletý funkcionář, ve fotbale známý také jako „Fogoš“, totiž skončil v roce 2002 ve vazbě a hrozilo mu 12 let vězení za hospodářskou korupci.

Přestože se vězení nakonec vyhnul, Drnovice už zpátky na výsluní nevrátil.

Kvůli Chemapolu málem přišel o majetek

Na začátku bohatství a sláva, na konci dluhy a obstavený majetek. Do stejné kategorie polistopadových podnikatelů patřil i drnovický patriot, který se stal funkcionářem v roce 1982.

Když dovedl v devadesátých letech provinční celek do ligy, sehnal schopný bafuňář i movitého sponzora - ekonomického giganta, společnost Chemapol Group, která obchodovala s lehkými topnými oleji. Do vesnického týmu sypala miliony a za Drnovice kopali čeští reprezentanti.

V médiích se však začaly objevovat spekulace, kdo vlastně klub finančně podporuje. „Naším jediným sponzorem byl Chemapol,“ odmítá Gottvald i dnes po letech tvrzení o pochybných příjmech.

Drnovický fotbalista Tomáš Bouška (vlevo) v souboji s Martinem Zbončákem ze Slavie.

Jenže právě kvůli Chemapolu přišel podnikatel málem o veškerý majetek. V roce 2002 mu hrozila exekuce, protože společnost soudně požadovala, aby Gottvald splatil směnku na 130 milionů korun.

„Fogoš“ však podle tehdejšího tisku přepsal majetek na příbuzné.

„Úvěr jsem nesplatil, protože jsem v té době neměl peníze. Dlužily mi jiné firmy. Ale 130 milionů platit nehodlám, a ani nevím, kde bych ty peníze vzal. Byli jsme se šéfem Chemapol Group Václavem Junkem kamarádi a on mi tvrdil, že se nějak dohodneme na původní půjčce. Já mu věřil, a on mě podtrhnul. Nedovolím, aby mi někdo sahal na soukromý majetek. To se raději půjdu zastřelit,“ prohlásil tehdy Gottvald.

Klub v konkurzu, jeho šéf ve vazbě

Stejně jako Gottvald se začalo hroutit i jeho „fotbalové dítko“. Na klub bylo uvaleno konkurzní řízení. Přestože se Drnovice vrátily v roce 2004 zpět do první ligy, sehrály v ní jen epizodní roli.

Pryč byla i hvězdná manažerská Gottvaldova éra. V únoru 2002 skončil ve vazební věznici v Brně-Bohunicích.

Sníh ze stadionu v Drnovicích při tuhých zimách odstraňovaly těžké stroje.

„Důvodem uvalení vazby je skutečnost, že by se zadržený mohl vyhýbat trestnímu stíhání,“ uvedl tehdy kriminalista Stanislav Vašek. Gottvald čelil obžalobě, že v letech 1998 a 1999 jako předseda představenstva Setuzy vystavil dvě směnky. Každou na skoro 200 milionů korun, a to zlínské firmě Zempos a společnosti ČAS bývalého předsedy fotbalového svazu Františka Chvalovského.

Za peníze pak měli nakoupit Setuze, která se zabývala především zpracováním olejnin, řepku olejku. To se ale nestalo.

Soudu se nakonec „Fogoš“ vyhnul. „Ukázalo se, že během vazby dluhy věřitelům splatil. Proto jsem také souhlasil s peněžitým trestem,“ řekl tehdy státní zástupce Michal Galát po jednání Krajského soudu v Brně.

Drnovice dnes? Jenom krajský přebor

Po aféře se Gottvald, jenž v dobách své největší slávy byl i místopředseda českého fotbalového svazu, pokusil o drnovický comeback. Protože už klub nepozvedl, v roce 2006 přišel definitivní odchod.

„Už to nedovedu ekonomicky ukočírovat, chci si odpočinout,“ říkal. Do velkého fotbalu se vrátil před čtyřmi lety, když se stal sportovním manažerem Sigmy Olomouc. Kvůli zdravotním problémům ale po půl roce skončil.

A co dělá Gottvald dnes? „Je mně 70. Fotbalu jsem se věnoval 28 let. To už stačilo,“ říká Gottvald. „Jeho“ Drnovice poslední sezony střílí góly v okresním přeboru na kdysi skvostném stadionu, který už roky chřadne.