Zkušenosti s heroinem mají dvě procenta mladých Jihomorovanů. Mezi drogami jako jinde v zemi jednoznačně kraluje marihuana. ilustrační snímek

Zkušenosti s heroinem mají dvě procenta mladých Jihomorovanů. Mezi drogami jako jinde v zemi jednoznačně kraluje marihuana. ilustrační snímek

Nejvíc mladých zkusilo heroin na jihu Moravy. Naopak ubylo silných kuřáků

  • 2
Velký evropský průzkum o užívání drog mezi šestnáctiletými ukázal, že na jižní Moravě má nejvíce mladých ze všech krajů zkušenost s heroinem. Naopak klesl počet silných kuřáků.

Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) přináší každé čtyři roky přehled, jaký vztah mají mladiství k různým návykovým látkám (o celostátní bilanci čtěte zde). Zaměřuje se přitom na mládež ve věku šestnácti let.

Jak podle této studie dopadl Jihomoravský kraj ve srovnání s jinými? Z dokumentu například vyplynulo, že více než dvě procenta dotázaných má zkušenost s heroinem. To je nejvíc v celé republice.

Drogy na jižní Moravě

V Jihomoravském kraji se průzkumu zúčastnilo 363 šestnáctiletých.

Kolik šestnáctiletých alespoň jednou vyzkoušelo tyto drogy?

  • hašiš nebo marihuana 42,1 %
  • halucinogenní houby 5,2 %
  • LSD 3,3 %
  • heroin a jiné opiáty 2,2 %
  • pervitin 1,4 %
  • kokain 0,8 %
    Zdroj: Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách

Dále se ukázalo třeba to, že mladí pravidelně sahají po hašiši a marihuaně, a to častěji než ve všech zbylých krajích kromě Prahy. Přiznalo se k tomu přes 12 procent dotazovaných.

„Marihuana je v kraji nejužívanější nelegální drogou. Ostatní jako pervitin nebo heroin jsou srovnatelně vyhledávané,“ přiblížil Roman Krištof, mluvčí Společnosti Podané ruce, která pracuje s lidmi závislými na nealkoholových drogách.

Kokain si mohou dovolit v hlavním městě, tuší znalec

Zatímco v Praze je mezi mladými populární kokain a na severu Čech pervitin, Jihomoravský kraj není v tomto ohledu specifický.

„Subjektivně to přisuzuji například tomu, že kokain je dost drahá droga a dovolit si ji mohou spíš v hlavním městě, kde jsou příjmy přece jen vyšší než tady na Moravě,“ spekuloval Krištof.

Obliba marihuany v kraji může souviset také s tím, že ji podle názoru dotazovaných není tak těžké sehnat. Více jak 60 procent z nich si myslí, že tato droga je dostupná relativně snadno.

Z nově zveřejněné studie vyplývá i to, že hned několik návykových látek užívají mladí méně často než před čtyřmi lety. Klesl třeba počet silných kuřáků. Z necelých devíti procent skoro na sedm. Přitom na celostátní úrovni se projevil opačný trend, počet kuřáků mírně vzrostl.

Pivo mezi mladými jednoznačně vede

Co se alkoholu týče, i tady se v kraji snížil počet pravidelných mladých konzumentů. Pět a více sklenic třikrát do týdne nebo častěji si dá jen 17,8 procenta dotazovaných. Mladí pijí méně už jen v Královéhradeckém kraji.

Přitom se ovšem nedá říct, že by klesal také počet mladistvých, ke kterým kvůli nadměrnému pití vyjíždí sanitka.

„Každých sedm dní registrujeme několik případů otravy alkoholem. Třeba v minulém týdnu jsme zachraňovali sedmnáctiletého chlapce, který se opil, udělalo se mu špatně a pak se začal dusit vlastními zvratky. Kvůli zástavě dechu musel být uveden do umělého spánku. Ostatně právě vdechnutí zvratků je při nadměrném pití nejčastějším rizikem,“ přiblížila mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová.

Vůbec nejoblíbenějším alkoholickým nápojem je mezi šestnáctiletými pivo. Přednost před jiným pitím mu dá skoro třetina respondentů. Vyhledávané jsou také destiláty a takzvaný alkopop, tedy kombinace alkoholického a nealkoholického nápoje, třeba vodka s džusem.

Právě tyto nápoje s obsahem alkoholu v rozmezí čtyři až pět procent konzumují mladí z jihu Moravy oproti jiným krajům nejčastěji. Víno pak upřednostní jen zhruba každý desátý dotázaný.

Přestože autoři studie si vybrali jako cílovou skupinu šestnáctileté teenagery, ukazuje se, že drogy vyhledávají i mnohem mladší děti.

„Podle našich odhadů se věk, kdy dítě začne projevovat zájem o ochutnání alkoholu, neustále snižuje. V současné době se tak děje ve věku devíti a deseti let,“ uvedl zaměstnanec Podaných rukou Jan Veselý.

Prevence? Před klubem rozmlouvají opilým řidičům, aby nejezdili

První preventivní programy se proto zaměřují už na třeťáky a čtvrťáky. Mají různou podobu, třeba divadelních scének inspirovaných životem.

„Sehrajeme pro děti příběhy tří lidí, se kterými to kvůli pití alkoholu nedopadlo dobře. Přiblížíme jim tak situace, které se opravdu staly a mohou se opakovat. Děti se scének taky účastní,“ popsal Veselý.

Jinak vypadají preventivní programy pro starší. Na střední školy se třeba přivedou bývalí uživatelé drog a vede se s nimi diskuse. Jindy vyrážejí pracovníci z kontaktních center přímo do terénu. Pokud pak třeba v klubu Fléda vidí pod vlivem někoho, kdo si chce sednout za volant, rozmluví mu to. A jak je to s nezletilými, kteří už závislí jsou?

„Zpravidla se to začíná řešit ambulantní léčbou v kontaktních centrech, kam se dochází jen čas od času. Druhým stupněm je pobytové zařízení, například dětská psychiatrie. A pak následují doléčovací procedury, třeba v terapeutických komunitách,“ popsala vedoucí kontaktního centra Netopeer Zuzana Protivínská.

Jediná jihomoravská terapeutická komunita se nachází v Kyjově. Je však určená pouze pro dospělé. Zařízení, které by se zaměřovalo na nezletilé, chybí.