Žebříčku oblíbenosti drog v kraji suverénně kraluje marihuana. ilustrační snímek

Žebříčku oblíbenosti drog v kraji suverénně kraluje marihuana. ilustrační snímek | foto: Reuters

Víkendoví feťáci. Na jižní Moravě přibývá rekreačních uživatelů drog

  • 24
Už to není problém okrajových oblastí či periferií. Velká města, jako je Brno se svým nočním životem, lákají příležitostné uživatele, kteří berou drogy o víkendech pro zábavu. Rekreační uživatelé tak tvoří značnou část jihomoravské drogové scény.

Současný trend potvrdily nové výzkumy i zkušenosti lidí, kteří na jižní Moravě pracují s drogově závislými.

"Jiná je cesta, kterou se ke člověku drogy dostanou. Dříve to byla jakási subkultura, dnes za tím stojí především noční život, kterým je Brno specifické," popisuje Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Velká koncentrace noční zábavy pak zvyšuje i pravděpodobnost, že člověk na drogy natrefí. Víkendoví či rekreační uživatelé, jak se lidem užívajícím drogy při příležitosti večerní zábavy říká, dnes tvoří značnou část jihomoravské scény.

Mladí Jihomoravané a zkušenosti s drogami

42,1 % šestnáctiletých na jižní Moravě má zkušenost s konopím
6,6 % má zkušenost s těkavými látkami
5,2 % má zkušenost s halucinogenními houbami
3,3 % má zkušenost s LSD a jinými halucinogeny
2,2 % má zkušenost s extází
2,2 % má zkušenost s heroinem a jinými opiáty
1,4 % má zkušenost s pervitinem a amfetaminy
0,8 % náctiletých má zkušenost s kokainem

Zdroj: studie ESPAD 2011, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti

"Na jižní Moravě se samozřejmě nejvíce užívají legální drogy jako je alkohol a nikotin. Z nelegálních je to pak marihuana, pervitin a heroin," přibližuje zdejší situaci Roman Krištof ze společnosti Podané ruce.

Snadná dostupnost je problém. Děti se setkají s drogami dříve

Novinkou posledních let spojenou rovněž s nočním životem je pak takzvaný mefedron, známý jako mňau-mňau. Jde o chemickou náhražku tradičních tvrdých drog, která je v brněnských nočních klubech stále častěji dostupná.

Snazší dostupnost je přitom podle Vobořila velký problém. Snižuje se tak věk, kdy se člověk s drogami poprvé setká.

"Spouštěcím impulzem může být brzká zkušenost s alkoholem a tabákem, není totiž výjimkou, že s těmito látkami přijdou děti do styku už na základních školách. Na to pak navazují zkušenosti s tvrdšími drogami," dodává Vobořil, podle kterého je potřeba zajistit hlavně to, aby se děti s drogami poprvé setkaly co nejpozději.

I když není přesné číslo uživatelů drog v kraji známé (léčí se totiž jen zlomek z nich), mezi odborníky panuje shoda v tom, že těchto lidí stále přibývá a jejich věk je stále nižší.

Pervitin v kraji vede. Na internetu se dá najít návod na přípravu

V žebříčku oblíbenosti v kraji suverénně vede marihuana. Podle národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti má s touto drogou na jihu Moravy zkušenost téměř každý druhý člověk ve věku šestnácti let. V zemi je kraj v této statistice na šestém místě, vede Praha.

"U marihuany je - zvláště u mladších uživatelů - častá kombinace s alkoholem, která může být devastující," dodává Krištof.

Z tvrdých drog pak v kraji převládá pervitin následovaný heroinem. "Uživatelé heroinu jsou hlavně v brněnských sociálně vyloučených lokalitách, často heroin kombinují s léky," popisuje své zkušenosti Kristína Korsňáková z brněnských Terénních programů Podaných rukou.

Klienti Petry Zatloukalové z blanenské pobočky Podaných rukou jsou pak především injekční uživatelé pervitinu. "Většina z nich kouří marihuanu a někteří kombinují pervitin s alkoholem," popisuje Zatloukalová. I na Znojemsku je dominantní drogou pervitin.

Za jednoduchou dostupnost pervitinu pak podle odborníků může jeho snadná výroba. "Na internetu si dnes najdete přesný návod, jak drogu vyrobit. A není výjimkou, že si lze drogy přes internet i jednoduše objednat," dodává Vobořil.