Výstava Hermovo ucho v brněnském Domě pánů z Kunštátu | foto: Michaela Dvořáková

Dům pánů z Kunštátu vystavuje exponáty, které hrají

Výstava Hermovo ucho v brněnském Domě pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici nabízí různé vztahy mezi zvukem a obrazem. "Jak známo z mýtu, Hermes byl posel bohů, ale též zlodějů, dobrodruhů a jiných asociálů," vysvětluje metaforu starořeckého boha kurátor Jozef Cseres.

Přestože Hermes podle mytologie sestrojil první hudební nástroje – lyru a píšťalu – nestal se oficiálním bohem múzických umění.

Hermovo ucho

do 26. dubna 2009

Galerie představuje patnáct klíčových autorů z oblasti zvukového umění (sound art). Mimo jiné Filipa Cenka a Ivana Palackého, Nicolase Collinse, Alvina Currana, Josefa Daňka a Blahoslava Rozbořila či Petera Stricklanda a VJ Koloucha.
Dům pánů z Kunštátu v Brně je otevřen od úterý do neděle od 10:00 do 18:00, ve čtvrtek do 21:00. Vstupné je 50 korun, zlevněné 25 korun. Ve středu je vstup zdarma.

"Raději je vyměnil se svým starším bratrem Apollónem za užitečnější předměty a kompetence. Ty mu pak spolu s dalšími vynálezy, jakými byla například abeceda, astronomie, hra v kostky i umění z nich věštit, umožnily neustálé žonglování se symboly a jejich významy," naznačil Jozef Cseres.

"Všechny autory, kteří v Brně vystavují svá díla, spojuje zájem o slyšení a naslouchaní zvukům nejrozmanitějšího původu a jejich převod do vizuální roviny," naznačil hlavní téma celé akce kurátor.

Přízemí Domu pánů z Kunštátu - v galerii G99 - divákům zase nabízí pohled na extravagantní díla pocházející z Rosenbergova muzea ve slovenské vísce Violín.

Zde diváci narazí na "iluzorní" exponáty: housle ve všech možných i nemožných podobách.

Výstava Hermovo ucho v brněnském Domě pánů z Kunštátu