Přípravy na Dušičky

Přípravy na Dušičky | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Dušičky se blíží, na hřbitovech se chystají na nápor i na zloděje

  • 2
Památka všech zemřelých je pro hřbitovy vrcholem roku. Proto jejich správci zajišťují mimořádný úklid, městští strážníci zase budou hlídat pořádek vně areálů. Napilno mají s výrobou věnců i všichni květináři. Jenom v Brně se místních jedenáct hřbitovů chystá na nápor až sto třiceti tisíc lidí.

V pohotovosti jsou v Brně strážníci, změny v dopravě přichystal i brněnský dopravní podnik. Už od soboty na hřbitovech ve dne i v noci hlídkuje až stovka strážníků. "Střídají se v pravidelných intervalech, po setmění vyrážejí i s psovody," uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. Podle ní budou strážníci na místě až do 4. listopadu zejména kvůli tomu, aby měli lidé pocit bezpečí.

Také hlídají, jestli návštěvníci na pietních místech nevenčí psy nebo pomůžou těm, kteří zůstanou za branami hřbitova uvězněni i po otevírací době.

Strážníci budou také dohlížet v okolí hřbitova na dopravu, která je už tradičně palčivým problémem. Většina lidí se totiž vydá uctít památku zemřelých autem. "Budeme proto řídit dopravu na místě i na přilehlém parkovišti, kde bývá napjatá situace. Preventivě budeme hlídat i zaparkovaná auta," dodala mluvčí. Nejkritičtější situace bude podle ní na Vídeňské ulici.

Přípravy na Dušičky

Podle ředitele Správy hřbitovů města Brna Marka Šamšuly udělají lidé lépe, když se na hřbitov dopraví třeba tramvají. Na zvýšený počet cestujících na trase k Ústřednímu hřbitovu zareagoval i brněnský dopravní podnik a posílil tramvajové linky číslo 2 a 5.

Kromě problémů s dopravou strážníci každoročně řeší také krádeže kabelek a výzdoby z hrobů. Mizí věnce, svíčky i tůje. Kradená výzdoba často skončí na stánku prodejce před hřbitovy. "Kontrolujeme proto lidi, jestli mají na prodej výzdoby povolení," upozornila Kapitančiková.

I v kraji bude otevřeno déle

V Břeclavi budou mít od soboty na hřbitově otevřeno od šesti do jednadvaceti hodin. Krom toho, že prodloužili otevírací dobu, připraví lidem i hromadu s pískem. "Je u nás takovou tradicí, že lidé si okolí hrobů vysypávají pískem a hrabičkami do něj vyrívají různé ornamenty," popisuje vedoucí odboru vnitřních záležitostí Břeclavi Zdeněk Opálka.

Podobně k dušičkám přistoupili i na Blanensku. "Brány hřbitovů otevřeme v sedm ráno a zavřeme v osm večer. Každý den bude také k dispozici prodejna hřbitovních doplňků," uvádí správkyně blanenského, klapačovského a Lažánského hřbitova Magdaléna Raavová.

V Mikulově budou mít lidé přístup k hrobům svých příbuzných přístup do osmi do večera. "V neděli v patnáct hodin se pak u nás bude sloužit tradiční dušičková mše," láká správce zdejšího hřbitova Martin Chromý.

Zlodějů se prodejci u hřbitova bojí více než krize

Před brněnským Ústředním hřbitovem se na několika desítkách metrech tísní prodejci smutečních věnců, květin a svíček. Je chladno a prší. Sem tam někdo koupí věnec nebo svíčku. Na největší nápor ale prodejci teprve čekají.

Přípravy na DušičkyPřípravy na Dušičky

"Minulý víkend byl tragický," stěžoval si jeden z prodejců u hlavního vstupu na hřbitov. Na vině je podle něj řádění zlodějů. Spousta lidí má strach, že věnce z hrobu přes noc zmizí. Nechávají proto nákup raději až na poslední chvíli.

"Chodí se spíše jen dívat. Často se zeptají, jestli tu budeme i v pátek," pokračoval prodavač. Nejvíce obchodů očekává právě o víkendu nebo zítřejším státním svátku.

"Krize na prodej zásadní vliv nemá," shodují se na druhou stranu prodejci. I když v současné době mnoho lidí kouká na každou utracenou korunu, výzdobu místa odpočinku svých bližních nijak nešidí. Nejmenší, takzvaný urnový věnec se dá pořídit už kolem 40 korun. Za klasický věnec na hrob utratí člověk asi pětistovku. Vždy ale záleží na velikosti a zdobení, výjimkou nejsou ani věnce za necelou tisícovku.

Na Ústředním hřbitově mají pozůstalí možnost zakoupit si i antuku, mramorovou bílou drť nebo písek na údržbu hrobu. Zdarma jim k tomu zapůjčí třeba hrábě nebo lopatku. Celoroční údržbu hrobu nabízí i tamní zahradnické středisko. Za poplatek profesionál vysadí trvalky, provede povrchovou úpravu hrobu nebo místo vyzdobí na Velikonoce či dušičky.

Jen v Brně přijde více než sto tisíc lidí

Na obrovský nápor návštěvníků se chystají také pracovníci brněnských hřbitovů. Prodloužení se dočkala otevírací doba všech brněnských pohřebišť. Ty jsou od minulé soboty až do 3. listopadu shodně otevřeny denně od sedmi do devatenácti hodin. Omezení se naopak dočkala možnost vjezdu na jednotlivé hřbitovy.

"Vjezd dovnitř bude povolen pouze za splnění určitých podmínek," řekl ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula. To se týká zejména osob se zdravotním postižením, starých a nemohoucích lidí, ale také například automobilů s větším nákladem.

Návštěvníkům Ústředního hřbitova by Šamšula doporučil využít spíše než osobních automobilů posílené městské hromadné dopravy.

Parkoviště u hlavního vstupu podle něj nemusí proti velkému počtu osobních automobilů obstát. "V těch kritických dnech, kdy je nápor největší, parkoviště nestačí," vysvětlil ředitel. Ještě horší situace je na horním parkovišti u krematoria. To prý nevyhovuje celoročně.

Více návštěvníků, více odpadu

S rostoucím počtěm návštěvníků roste i produkce odpadu. A u dušiček to platí dvojnásob. "Odpadu je určitě víc, protože příjdou i lidé, kteří přes rok na hřbitov nechodí. Kontejnery se tak plní rychle, hned je ale necháváme vysypat," uvádí správce mikulovského hřbitova Martin Chromý. Každý chce alespoň jednou za rok uvést hrob svých blízkých do perfektního stavu.

Není žádnou výjimkou, že v kontejnerech tak končí i věnce, které na hrob pozůstalí pokládali přesně před rokem. Přeplněné kontejnery odvážejí ze hřbitova traktory. Lidí je však často na hřbitovních komunikacích tolik, že kvůli nim neprojedou. Nejeden návštěvník si pak stěžuje, že staré květiny a svíce není kam házet.

Přípravy na Dušičky

Za jeden kalendářní rok vyprodukují brněnské hřbitovy asi 1500 tun odpadu. Celá jedna třetina z tohoto čísla patří právě dušičkám. "Kolem dušiček se nashromáždí asi pět set tun odpadu," uvedl Šamšula. Památce zesnulých podle něj sekundují Velikonoce, během kterých návštěvníci vyprodukují asi 250 tun.

Za hroby se platí předem. Na deset let

"Nikdo se nemusí bát, že by přišel o hrobové místo," říká Marek Šamšula. Nájem za místo na brněnském hřbitově se platí vždy minimálně na deset let dopředu. Poviností Správy hřbitovů je devadesát dní před skončením pronájmu písemně zákazníka uvědomit. Každý má tedy možnost včas si nájemní smlouvu prodloužit.

Přípravy na Dušičky"Nájem je sociální," zdůraznil Šamšula. To znamená, že ceny za metr čtvereční jsou nastaveny tak, aby si hrob mohl dovolit každý. Běžný hrob o rozměrech 3x1 metr vyjde na 1500 korun na deset let. Místo pro urnu vyjde asi o tři stovky levněji. Nejdražší je pak samozřejmě hrobka.

V menších městech vyjde pronájem hrobu levněji. Takzvaný dvojhrob stojí 1200 korun na deset let. "Cenu určuje vyhláškou ministerstvo financí. Čím víc má město obyvatel, tím je pronájem hrobu dražší," říká mikulovský správce Chromý.

V Brně je momentálně kolem sta tisíc hrobových míst. Asi třicet procent z nich si v současné době nikdo nepronajímá. Ročně se uzavře nebo prodlouží na šest tisíc smluv.

,