Veletrhy Brno

Veletrhy Brno | foto: Radek Miča, MAFRA

Německý Düsseldorf chce za svůj podíl ve Veletrzích Brno 175 milionů

  • 3
Německá společnost Messe Düsseldorf nabízí Brnu 61 procent ve Veletrzích Brno za 175,4 milionu korun. O ceně jedné z nejznámějších brněnských firem se dlouho spekulovalo. Padaly částky i přes tři čtvrtě miliardy korun. Obě strany teď chtějí nechat vypracovat detailní odhad ceny.

Messe Düsseldorf se rozhodla prodat svůj 61procentní podíl ve společnosti Veletrhy Brno městu loni na jaře.

Jak vyplývá ze vzájemné korespondence vedení města a Messe Düsseldorf, Němci navrhli částku 6,8 milionu eur. To je v přepočtu 175,4 milionu korun.

MF DNES si dopisy od magistrátu vyžádala a má je k dispozici.

Společnost s nabídkou přišla už v květnu 2012. Podmínkou je, aby se spolu s prodejem začalo jednat i o splacení půlmiliardové půjčky, kterou od svého partnera Brno dostalo.

Hospodaření Veletrhů Brno

2008
+ 109,3 milionu Kč

2009
- 98 milionů Kč

2010
- 82,5 milionu Kč

2011
+ 19 tisíc Kč

2012
+ 21 milionů Kč

Poznámka: Zisk za rok 2012 je bez 180 milionů Kč za prodej pavilonu D.

"Tato nabídka nadále trvá," zopakovali v dopise z 13. května tohoto roku Werner M. Dornscheidt a Bernhard Stempfle z vedení Messe Düsseldorf.

Navrženou částku je podle Němců potřeba chápat jako vstupní pro zahájení jednání o prodeji.

Je 175 milionů moc, nebo málo?

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) v úterý odmítl říct, zda je cena pro město přijatelná. Je podle něj potřeba počkat na odborný odhad hodnoty veletržního komplexu. Výběr firmy, která analýzu provede, radní schválí ve středu.

"Pokud bych nyní, aniž bych znal hodnotu BVV, začal přes média spekulovat o ceně, byl bych nezodpovědný," reagoval Onderka. Vybraná firma by měla být s oceněním akcií hotová do listopadu. Proč však město zadalo analýzu teprve teď?

I Němci si v jiném dopisu z 19. července tohoto roku stěžovali, že jednání s městem jdou příliš pomalu.

"Již více než jeden rok stojíme na místě bez opravdové perspektivy. Myslím, že chápete, že nás to zaráží, a stále silněji se nabízí otázka, zda město Brno má vůbec zájem na pokračování jednání," psal primátor Düsseldorfu Dirk Elbers. Právě město Düsseldorf má totiž v Messe Düsseldorf většinový podíl.

Podle Onderky však Brno nákup akcií uspíšit nemůže. Je totiž vázáno lhůtami na různá vyjádření aktérů prodeje. "Všechny kroky je také nutné konzultovat se zastupiteli," dodal Onderka.

Brno nyní vlastní 34 procent akcií Veletrhů Brno. Pět procent připadá na drobné akcionáře. Na část podílu Němců má radnice předkupní právo. Messe Düsseldorf však několikrát prohlásila, že si přeje prodat všech 61 procent akcií.

Cenu určuje budoucí perspektiva firmy

Kdyby však město odmítlo, zájemců bude zřejmě stále dost. Už dřív se o odkup podílu výstaviště přihlásil brněnský investor Igor Fait. Ani ten si však netroufl říct, zda se mu cena 175 milionů zdá nízká, či vysoká.

"Nemám odhad. Sami jsme si chtěli udělat analýzu BVV, ale pouze z veřejných informací to není možné. A jiné nám firma neposkytla, čemuž se však nemůžu divit," podotkl Fait.

Společnost Veletrhy Brno loni zvýšila tržby o 19 procent na 1,375 miliardy korun. Po zdanění vydělala 21 milionů korun. Tomu však předcházely tři krušné roky.

"Skutečná hodnota firmy se určuje podle prognózy budoucích tržeb a zisků, k čemuž je potřeba udělat komplexní analýzu. Jen tak se dopočítáte férové ceny," vysvětloval analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

A dodává příklad: "Jsou obří zkrachovalé firmy, třeba OP Prostějov, jejichž hodnota je nula, protože nebude mít žádné zisky. Naopak třeba malá IT firma o třech zaměstnancích může mít skvělý produkt a její hodnota bude miliarda," řekl Menčík.