Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika Tomášková

Dva finanční úřady v kraji kvůli úsporám končí

  • 5
Obyvatelé ze dvou míst na jižní Moravě to budou mít o kus dál za úředníky. Aby ročně ušetřilo zhruba 2,5 milionu korun, rozhodlo se ministerstvo financí zrušit finanční úřady v celkem 22 obcích republiky. V Jihomoravském kraji se to od ledna týká Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku a Letovic na Blanensku.

Místní z toho nijak nadšeni nejsou. "Že se tady něco takového ruší, slyším poprvé. Ani nestojíme státním úřadům za to, aby nám tuto věc sdělili. To je docela neseriózní," reagoval starosta Letovic Radek Procházka.

Zrušení letovického pracoviště bude mít podle Procházky dopad na odhadem deset tisíc obyvatel. Lidé z Letovic i z okolních obcí budou muset od ledna dojíždět za finančním úřadem do deset kilometrů vzdálených Boskovic.

Komplikace lidí je nezajímají

"Dnes každý hodnotí jen svoje finanční úspory, ale že to způsobí komplikace dalším lidem, to bohužel nikoho nezajímá," komentoval Procházka. Z dříve hodinové návštěvy úřadu se tak pro řadu místních stane půldenní výlet.

Ministerstvo svůj krok zdůvodňuje nejen finanční úsporou. "Praktické zkušenosti s provozem těchto pracovišť ukázaly, že jejich vytíženost je velmi nízká a nejsou nijak významně využívána. Jejich další zachovávání se tak jeví jako neefektivní," uvedl Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí.

O tom, že se pobočka finančního úřadu zruší od Nového roku i v Hrušovanech nad Jevišovkou, se v tomto městě rovněž příliš neví. A ani tam rozhodnutí ministerstva nenachází podporu.

"Lidé se na zdejší pracoviště finančního úřadu chodili v případě potřeby i poradit. Nyní tak budou muset do Znojma, což bude nepříjemné zejména pro starší," míní hrušovanský místostarosta Josef Cizler.

Zároveň dodal, že s důležitějšími náležitostmi musí místní již nějaký čas stejně jezdit do Znojma. V Hrušovanech funguje totiž už jen detašované pracoviště finančního úřadu.

Lékárny by byly potřebnější

Vyřizovat řadu věcí ve Znojmě je tak již dávno zvyklý třeba hrušovanský podnikatel Eduard Blažek. Proto ho zrušení místního úřadu až tak moc nepálí.

"Ať jsou raději v každé obci a malém městě lékárny, ty jsou tam daleko více třeba. Tohle jako větší problém nevidím," míní majitel hrušovanského autobazaru.

Klasické finanční úřady v Letovicích i Hrušovanech nad Jevišovkou skončily už v lednu 2007. Tehdy je nahradila "pracoviště finančních úřadů", tedy jakési pobočky či úřadovny.

Podle ministerstva financí se i přes lednové uzavření poboček mohou úředníci do těchto měst nárazově vracet. Pokud o to starostové projeví zájem, vyjedou pracovníci daňové správy v době před termínem podání daňového přiznání do vybraných obcí, aby usnadnili lidem úřadování. Například loni této možnosti využilo v zemi téměř 300 obcí.

"Lidé nás využívali hlavně jako podatelnu, čím dál tím víc podnikatelů už ale stejně posílá daňová přiznání elektronicky. U daně z přidané hodnoty by to od Nového roku dokonce mělo být povinné," řekla pracovnice jednoho z rušených pracovišť.

O práci prý nepřijde, stát ji přeřadí na jiné místo v daňové správě.

Končí i krumlovský katastr

Rušení svých poboček kvůli úsporám nepraktikují jen finanční úřady. Od ledna budou muset více cestovat i třeba obyvatelé Moravského Krumlova na Znojemsku, kteří budou chtít vyřídit koupi nemovitosti.

Moravskokrumlovský katastrální úřad totiž končí a jeho pracovníci se stěhují do Znojma. Krumlovští z této změny nadšení nejsou.

"Litujeme toho, že od nás katastr odchází, ale nedá se nic dělat. Naštěstí tady bude fungovat odloučené pracoviště," komentoval to místostarosta Krumlova Tomáš Třetina.