Monika Sovová ze Šlapanic ukazuje vyvrácený plot, který si její sousedé Grochovi postavili načerno.

Monika Sovová ze Šlapanic ukazuje vyvrácený plot, který si její sousedé Grochovi postavili načerno. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Dva roky se přou o plot, podle stavebního úřadu nic výjimečného

  • 6
V polovině roku 2008 vyrostl mezi pozemky Sovových a Grochových ve Šlapanicích načerno nový plot. Sousedská pře brzy skončila v rukách úředníků. Šlapanický stavební úřad však nedokázal banální spor vyřešit ani za necelé dva roky.

"Část této ohrady je asi deset centimetrů od zdi našeho domu. Nemůžeme jej z této strany udržovat. To je porušení vlastnického práva," stěžuje si jeden ze sousedů Tomáš Sova.

Proto podal v září 2008 na stavební úřad oznámení o porušení stavebního zákona. Pak se ale roztočil kolotoč problémů. Stavební úřad nejdřív rozhodl, že je stavba v pořádku. Ovšem na základě ohlášky o plotu na jiném místě pozemku.

Monika Sovová ze Šlapanic ukazuje vyvrácení plot, který si její sousedé Grochovi postavili na černo

Na to Sovovi upozornili a podali návrh na odstranění černé stavby. Dál se ale nedělo nic. Jenže na začátku roku 2009 úřad Sovovy požádal, aby dodali povolení naopak k jejich vlastnímu plotu. Na úřadě totiž nebylo k nalezení. "Když jsme povolení dodali, jako zázrakem se na úřadě našlo," podotkl Sova, který veškerou komunikaci s úřadem doložil písemně.

Plot chtěli zlegalizovat, podle právníka běžná praxe

Sporný dřevěný plot ale ne a ne vyřešit. Sovovi proto letos v květnu podali stížnost ke krajskému úřadu na nečinnost stavebního úřadu. Ten jim dal v červenci za pravdu. Zároveň také nařídil stavebnímu úřadu bez odkladů ve věci rozhodnout.

Mezitím Grochovi, sousedé Sovových, zkusili načerno postavený plot zlegalizovat. To je podle nezávislého právníka Jiřího Odehnala běžná praxe. "Znám i případy, kdy s tím stavebníci počítají. Zaplatí pokutu, ale staví se hned," popsal Odehnal. Stavebníci žádající dodatečné povolení jen musí doložit, že stavba není v rozporu s veřejným zájmem.

Podle informací Sovových však Grochovi tyto materiály úřadu nedodali. "Náš advokát nám řekl, že podle úřadu tedy konečně zastaví návrh na dodatečné povolení plotu," těšil se Sova minulý týden.

Místo toho však toto pondělí přišla výzva, aby přišli vysvětlit přestupek. Poškození onoho dřevěného plotu. "Je částečně vyvrácený, ale už alespoň rok. Tady na kopci hodně fouká," vysvětlovala Monika Sovová. Řešení se tak opět vzdálilo.

Grochovi i stavební úřad mlčí

Rodina Grochových se ke sporu nechtěla vyjádřit. "Nemám zájem si o tom s kýmkoliv z novinářů vykládat," řekl po telefonu Ladislav Groch a zavěsil. Na další dotazy MF DNES nereagoval.

Skoupý na slovo je i stavební úřad. Lucie Karpíšková, která spor vyřizuje, odmítla sdělit podrobnosti. "Podle směrnice nemůžu mluvit s tiskem. Obecně můžu jen říct, že v řízení o odstranění stavby nejsou dva roky nic výjimečného," řekla úřednice a odkázala na tajemníka.

Ten pouze doplnil, že ani on nemůže nic říct. "Dokud není řízení ukončené, spis je přístupný jen jeho účastníkům," ukončil tajemník Hrabálek.

Podle Sovy jsou úředníci tak pomalí, protože je Ladislav Groch ve Šlapanicích zastupitel. "Na každého mají jiný metr," dodal Sova.