Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Dvacet kilometrů plynovodu straší jihomoravské vinaře a sadaře

  • 0
Jih Moravy zřejmě za pár let protne nový dvacet kilometrů dlouhý plynovod. Pro kraj i pro Česko bude znamenat rezervu v obdobích plynových krizí. Obce, kolem nichž povede, se ovšem k projektu staví zdrženlivě.

V roce 2012 se na jihu Moravy chystá výstavba nového plynovodu o délce zhruba dvacet kilometrů. Předběžný odhad investice se pohybuje kolem tři čtvrtě miliardy korun.

"Plynovod se nás dotkne jenom velice okrajově. Největší problém to u nás bude pro vinaře a sadaře. Kolem plynovodu je totiž poměrně velké ochranné pásmo, ve kterém se nesmí sázet stromy a nesmí tam být ani žádné stavby, popsal starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka.

Zároveň dodal, že s nimi ze začátku o projektu nikdo nejednal. "Nejdřív jsme se zděsili, když jsme se dozvěděli, že by měl obcí vést plynovod. Jakmile jsme ale zjistili, že to půjde jen okrajem obce a moc nás to nepoškodí, přijali jsme to a nijak jsme proti tomu nebrojili. Hlavní je, že plynovod povede mimo zastavěné území," dodal Procházka.

V provozu do pěti let

Společnost NET4GAS (dříve RWE Transgas Net), která bude plynovod stavět, přepravuje plyn hlavně přes území ČR. "Plánovaný plynovod propojí podzemní zásobníky plynu v Dambořicích a Uhřicích na Hodonínsku s přepravní plynárenskou soustavou," řekla mluvčí firmy Jitka Kadavá.

"Rozšíření kapacity zásobníků ve svém důsledku umožní zvýšit bezpečnost a spolehlivost zásobování České republiky zemním plynem, například i pro případ dočasného přerušení dodávek," dodala Kadavá.

Firma předpokládá, že potrubím o průměru osmdesát centimetrů přepraví denně pětadvacet milionů krychlových metrů plynu. "Předběžně se počítá s uvedením do provozu v horizontu pěti let, po splnění všech legislativních a dalších kroků," podotkla.

Výjimečná stavba, ve hře jsou dvě varianty

Firma nyní požádala o posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Teprve po jeho ukončení firma stanoví, kudy trasa plynovodu povede. "Pokud dopadne posudek vlivu na životní prostředí kladně, vyjádří se k němu kraj a ministerstvo životního prostředí. Potom může stavba bez problému začít. Celý proces se ale samozřejmě řídí stavebním řádem," uvedla náměstkyně pro územní plánování Anna Procházková.

Zároveň dodala, že stavba plynovodu za tři čtvrtě miliardy je poměrně výjimečnou záležitostí. "Zakázky v podobném objemu se na jihu Moravy už stavěly, šlo ale většinou o vodovody a kanalizace, nikdy ne o plynovod. Můžeme být jedině rádi, že se tady investuje. Je to další krok k rozvoji kraje a infrastruktury," dodala Procházková.

Nyní jsou ve hře dvě varianty, kudy by mohl plynovod vést. Severní vede od zásobníků v Uhřicích a Dambořicích kolem Klobouk u Brna směrem na Velké Němčice a Uherčice. Její délka je něco málo přes dvacet kilometrů.

Druhá varianta vede jižním směrem od zásobníků kolem Kobylí a Velkých Pavlovic směrem na Trkmanec. Tato trasa je kratší, má sedmnáct kilometrů. Obě varianty více či méně kopírují trasy nynějších plynovodů v daných lokalitách. Od zvolené trasy se také bude v budoucnu odvíjet výsledná cena investice.

Plynovod povede kolem vesnic

"Dneska jsem o tom slyšel v rádiu, takže o tom nic moc nevím. Je to velmi složitá situace. Nadšení z toho rozhodně nejsme, ale respektujeme to. Plynovod půjde jenom okolo vesnice, kde už jsou jednotliví vlastníci pozemků. Firma bude nejspíš potřebovat jejich souhlas. Každopádně asi budou muset strpět plynovod na svých pozemcích jako věcné břemeno. Jaké možnosti nebo výhody by z toho mohly obci plynout se uvidí časem," řekl starosta Dambořic Josef Kratochvil.

NET4GAS přepravuje zemní plyn přes území České republiky pro zahraniční obchodní partnery. Vnitrostátně zajišťuje plyn tuzemským odběratelům.

Největším současným projektem v Česku je výstavba plynovodu Gazela, jehož trasa spojí dvě hraniční předávací stanice - krušnohorskou Horu Svaté Kateřiny s německým Waidhausem a Českou republiku napojí na ruský zemní plyn, který má v budoucnu do Evropy proudit zejména takzvanou Severní cestou.

,