Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dvojí převrat na radnici přidusil Hodonín. Zakázky a dotace stojí

  • 2
Dvakrát se za poslední rok měnilo vedení Hodonína. Doba nejistoty a půtek přinesla městu zbrzdění rozvoje. Konkrétněji například zastavení kontroverzního "balíčku" zakázek za desítky milionů korun. promrhané dotace na rozvoj lázní a chodníky a také o milion korun chudší městská kasa kvůli výplatě patnácti odstupných.

Zatímco se v ostatních jihomoravských městech budují kilometry cyklostezek, opravují sídliště a staví parkoviště, v Hodoníně se stavební ruch zastavil.

Město, které dříve dokázalo získat stovky milionů korun dotací na svůj rozvoj, doplatí nyní na dvojí výměnu komunálních politiků v krátké době. Na úřednických stolech totiž zůstaly ležet dosud nezapočaté projekty. U některých mělo přitom už nyní město "přestříhávat pásky" (o politických veletočích v Hodoníně si přečtěte zde).

Za zpomalením rozvoje prý stojí klientelismus

"Oprava čtvrti Rybáře, na kterou lidé už roky čekají, cyklostezka po nebezpečné silnici do Lužic nebo třeba parkoviště v Bažantnici se rozběhnou až příští rok," uvedl nový místostarosta Hodonína Ladislav Ambrozek (KDU-ČSL).

Za zpomalením rozvoje Hodonína stojí podle nového vedení i snahy některých odvolaných lidí zneprůhlednit zadávání veřejných zakázek a klientelismus.

"Po nástupu do funkce jsme okamžitě zastavili klíčovou zakázku, do které minulé vedení uměle sloučilo čtyři větší stavební akce. Pak se hledala cesta, jak obejít průhlednost při jejím zadávání. Byla už připravena externí firma, která by tuto zakázku zadala formou losování," naznačil podle svých slov nejméně průhledný postup, jaký zvolila minulá radnice, místostarosta Hodonína Ambrozek.

Velkou zakázku mělo rozhodnout losování

A připomněl, jak si na posledním zastupitelstvu právě kvůli interpelaci ohledně zadávání zakázek "naběhl" nedávno odvolaný místostarosta Hodonína Roman Sedlačík (ČSSD). "Právě on je úředníky označován za člověka, který se snažil co nejvíce zneprůhlednit zadávání zakázek. Máme už potvrzeno, že úředníkům rozdával lístečky s názvy firem, které mají být obeslány a které naopak obeslány být nesmějí," popsal Sedlačíkovy nestandardní praktiky místostarosta Ambrozek.

Právě "losovačka" při zadávání velké zakázky přitom zlomila nedávno vaz také sociálnědemokratickému starostovi Znojma Zbyšku Kaššaiovi.

Roman Sedlačík, který devět měsíců spoluvládl Hodonínu, ale protlačení vlastních firem důrazně popřel. "Je to všechno dezinformace nového vedení. Nic nezákonného jsem v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek neprovedl," hájí se odvolaný Sedlačík. Netajil se však tím, že jej na radnici navštěvovali zástupci nejrůznějších stavebních firem.

Odstupné vysaje z rozpočtu více než milion korun

"Hodonín ztratil zbytečně minimálně rok a půl. Oprašujeme rychle žádosti o dotace a rozjíždíme akce, které už měly být hotové. Největším dluhem a průšvihem je pozastavená přístavba lázní a neopravená čtvrť Rybáře," uvedl starosta Hodonína Igor Taptič (Nezávislí).

Přidušení rozvoje města trvající téměř polovinu volebního období přitom není to jediné, na čem bude nyní Hodonín zbytečně tratit. Kvůli dvěma převratům a výměně lidí ve vedení i na postech odvolaných vedoucích odborů a šéfů městských organizací musí hodonínská radnice navíc ze zákona vyplatit několik odstupných.

"To přijde na zhruba jeden milion korun," spočítal šéf odboru ekonomiky a financí tamní radnice Marián Maňák, kolik dvojnásobná výměna stráží za jediný rok bude zbytečně stát kasu města Hodonína.