VIDEO: Osvětlený skateboard projel nočním Brnem, natočil ho vrtulník

  • 28
Jak vypadá jízda na podsvětleném skateboardu nočními ulicemi města, když ji natočí kamera maličkého vrtulníku, ukázali ve svém snímku mladí brněnští filmaři. Video Firefly, které lidé sdílejí na sociálních sítích, zajistilo nevtíravou reklamu výjimečné technologii i samotnému městu.

Firefly znamená v překladu svatojánská muška. Jako svatojánská muška vypadá i modré světélko, které se objeví na začátku videoklipu Firefly z dílny dvou brněnských filmařů Jana Minola a Jana Dojčána.

Teprve na dalších záběrech divák pochopí, že svatojánská muška je ve skutečnosti mladík, který projíždí liduprázdnými nočními ulicemi Brna na modře podsvětleném skateboardu.

Zachytit tuto jízdu tak, aby na první pohled zaujala, se podařilo díky speciálnímu bezpilotnímu vrtulníku s videokamerou. Z nezvyklé perspektivy je díky této technologii vidět Moravské náměstí, Petrov, Husova ulice či Královopolské tunely a nájezd do nich.

Světový úspěch

Dvouapůlminutový snímek Firefly, který tímto způsobem v Brně vznikl, si vysloužil mezinárodní pozornost fanoušků. Na serveru Vimeo.com, kde najdou lidé kvalitní a zajímavá videa z celého světa, vidělo tento nezvyklý pozdrav z Brna od konce loňského roku přes 618 tisíc diváků.

Filmaři Jan Minol (vlevo) a Jan Dojčan

Jízdu skateboardisty nočním Brnem autoři nasnímali pomocí speciálního bezpilotního vrtulníku s kamerou.

Firefly se dokonce v den svého publikování dostal do trojice nejlepších videí, které provozovatelé serveru doporučují ke zhlédnutí.

"To byl můj sen. Protože jsem věděl, že jakmile se dostaneme do této trojky, video nezapadne a začne si na internetu žít vlastním životem," popisuje spoluautor díla a současně hlavní postava filmu Jan Minol.

A proč se vůbec video v brněnských ulicích rozhodl se svým kamarádem natočit? "Chtěli jsme nabídnout nezvyklý pohled na skateboarding, kterému se věnuji už dlouhá léta, a zároveň ukázat, co všechno se dá natočit díky malé helikoptéře s kamerou," popisuje Minol.

"Hejno sršňů" v ulicích

Do příprav na natáčení, které spojovalo vášně obou autorů, se Minol s Dojčánem pustili loni na jaře. Nejprve bylo potřeba naplánovat, co všechno chtějí dostat do záběrů. A pak vyrazit natáčet.

"Museli jsme se vypořádat s počasím a počkat, až bude vhodné pro skateboard i let helikoptéry. A samozřejmě také na to, až budou ulice města prázdné," vzpomíná filmař.

Do ztichlého Brna tak vyráželi mezi desátou a třetí hodinou v noci. S podsvětleným skateboardem pak brázdili ulice a silnice města téměř čtyři měsíce.

"Když letí helikoptéra tichou noční ulicí, zní to jako hejno sršňů. V prázdných ulicích jsme s tím však nikdy neměli problém, nikoho jsme snad nerušili," vzpomíná Minol.

Pro diváky klipu Firefly zůstane způsob natáčení tak trochu záhadou. Přístroj, který nese kameru, totiž ve snímku autoři neukážou.

Zvědavcům, kteří jim chtějí nahlédnout do kuchyně, ovšem nabízí film o tom, jak se Firefly natáčel. "Hejno sršňů" s kamerou lidé uvidí třeba ve chvíli, kdy vzlétá nad Moravské náměstí.

Mohou se podívat, jak velký tento vrtulník je. A uvidí, že ne každý skok na skateboardu se podařil a ne každý záběr se do klipu dostal.

Tvůrci dostali nabídky na reklamu

O tom, kolik výroba videa stála času a peněz, raději autoři ani další členové výrobního týmu nepřemýšlí. Shodují se však, že se úsilí vyplatilo. A nejen proto, že se mohli věnovat tomu, co je baví, a s touto prací si podle libosti vyhrát.

Ozvali se jim totiž lidé z řady firem, které podobně chytlavá videa využívají v reklamě. Cesta nočním Brnem je totiž zaujala natolik, že by rádi něco podobného natočili i k propagaci své firmy.

Dvojice filmařů z Brna je tak nyní ve spojení například s centrálou firmy Red Bull ve Francii i řadou menších podniků. I jejich budoucí reklamy se tak možná budou odehrávat v kulisách Brna.