Pohradí na Dyji 22. března 2010 | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Dyje vystoupala „na trojku“, z hrází se víc odpouštělo, sněhu mnoho není

Jarní tání nabralo rychlost. Na Dyji v Podhradí byl dokonce krátce vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Hydrologové však očekávají, že se řeky zase zklidní, a pokud výrazně nezaprší, z koryt se tentokrát nevylijí.

Druhého stupně dosáhla například i Svratka na horním toku nebo říčka Balinka. Dyje byla "ve dvojce" nejen u Vranova, ale i pod Novými Mlýny.

"Tam však byla způsobena tím, že jsme z nádrží začali vypouštět větší množství vody, abychom v Nových Mlýnech vytvořili rezervu a mohli v nich zachytit další vodu," vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

Od 14:00 pouštěli vodohospodáři z Nových Mlýnů dokonce 180 kubíků za sekundu, což znamená, že průměrný odtok téměř zpětinásobili.

Hodně sněhu odtálo

Velmi rychle se plnila i Vranovská přehrada, kterou si vodohospodáři na jarní tání připravili tak, že její maximální hladinu snížili o jedenáct metrů, nejvíce za posledních sedmatřicet let. Z Vranova odtékalo 80 kubíků vody a jeho přítok byl dvakrát větší.

Znojemská přehrada 6. březen 2009

"Sněhu v krajině nad přehradou už však není mnoho. V posledním týdnu odtálo. Zůstaly tam už jen jeho zbytky, leží jen v nejvyšších a zastíněných polohách. Pokud do nynějšího jarního tání výrazně nezaprší, měla by voda z tajícího sněhu odtéct bez vážnějších důsledků," uvedl hydrolog Pavel Neruda z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Chyběly tři centimetry

Vodohospodáři zaznamenali na Dyji v Podhradí výšku hladiny 247 centimetrů. Třetí stupeň povodňové aktivity se zde přitom vyhlašuje na 250 centimetrech.

Pohradí na Dyji 22. března 2010

"Očekáváme, že v Podhradí bude třetí stupeň během dne překročen, ale na jiných místech na Dyji ne," řekla iDNES.cz v 9:00 mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

"V Podhradí Dyje ještě stoupá, ale její moravská i rakouská část stagnuje," mírnil vývoj vedoucí vodohospodářského dispečinku Marek Viskot.

Pomohlo vybagrované koryto

Povodí Moravy upravuje kvůli obavy z povodní břehy na soutoku Dyje a Jevišovky u Novosedel nedaleko Mikulova

Podle mluvčí Povodí Moravy voda žádné škody nenapáchala. Na několika místech se mohla rozlít na louky, v Podhradí se Dyje držela v korytě.

"Sklepy domů, stojících u řeky, by mohla začít zaplavovat, pokud by její hladina stoupla ještě o půl metru," předpověděla Kučerová.

"Rozhodně nám velmi pomohlo, že se koryto řeky před čtyřmi lety nechalo vybagrovat od nánosů. Nyní je schopno pojmout více vody. Možná, kdyby se tak nestalo, měli bychom již nyní problémy," řekl starosta Podhradí Petr Čálek.

Na přehradě stoupla hladina

Kvůli víkendovému oteplení se zvyšovaly průtoky řek i na dalších řekách v kraji.

"První stupeň jsme vyhlásili v místě, kde Dyje odtéká z Vranovské přehrady, či na Svratce ve Veverské Bítýšce. Podobný vývoj očekáváme i na Brněnské přehradě, kde se vodní hladina zvedla přes víkend o šedesát centimetrů," uvedl v pondělí dopoledne Viskot.

Žádná protipovodňová opatření však vodohospodáři nechystají. "První stupeň znamená bdělost, kdy se zvyšuje průtok řek. Na Vranovské přehradě je jeho maximum 130 kubíků za sekundu, my nyní pouštíme 80," vysvětlil Viskot.

Obdobná situace panuje i na dalších místech v Česku (o situaci v jiných krajích čtěte zde).

,