Lidé by měli o Vánocích šetřit jídlem. (Ilustrační snímek)

Lidé by měli o Vánocích šetřit jídlem. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Trochu jiné vánoční rady. Nekupujte stále igelitky a šetřete jídlem

  • 23
Brněnský Ekologický institut Veronica letos zveřejnil na svých internetových stránkách průvodce Vánocemi, ve kterém radí, jak zmírnit dopady vánočních příprav na ekologii. Vytiskl dokonce i brožuru. K tomu, aby si člověk lépe užil Vánoce prý stačí opravu málo.

Podle Jany Lebedové z institutu stačí k šetření přírody opravdu málo. „Například při přípravě vánoční tabule lépe plánovat, co skutečně potřebujeme. Při výběru dárků a stromečku se zamyslet nad jejich původem,“ míní Jana Lebedová z Ekologického institutu Veronica.

U vánočních dárků by lidé měli zohlednit, z jakých materiálů jsou vyrobené a zda pochází z dílen domácích výrobců. „Nezapomínejme také na dárky, které mají další pozitivní efekt, například výrobky chráněných dílen, podporující zdravotně či mentálně postižené, nebo dárky, které prospějí lidem a zvířatům v nouzi či přírodě,“ poznamenala Lebedová. 

Místo igelitky noste vlastní tašku, ušetříte peníze

Veronica také radí, jak si odnést nakoupené vánoční zboží domů. Místo opakovaného nákupu igelitek odborníci na životní prostředí doporučují, aby si lidé nosili vlastní tašku.

„Šetřit přírodu můžeme i tím, že si z domu s sebou do obchodu vezmeme síťovku nebo plátěnou tašku a přibalíme i staré igelitové sáčky. Vlastní taška nám ušetří koupi nové igelitky a tím i životní prostředí,“ píše se v brožuře, kterou si mohou zájemci opatřit v sídle ekologického institutu v Panské ulici 9 v Brně.

Balící papír na dárky není příliš vhodný

V brožuře se lidé poučí i o tom, jak se mají vhodně ekologicky balit dárky. „Po celý rok je dobré snažit se omezovat zbytečné obaly, měli bychom to dělat i o Vánocích. Není zrovna nutné dávat si dárky nezabalené, i když z environmentálního hlediska je to jistě nejvhodnější, ale je dobré zaměřit se na to, jaký materiál pro balení používáme,“ nabádají v knížce odborníci na ekologii.

Těmito úplně jinými vánočními radami lze podle vydavatelů získat více času pro trávení chvil s rodinou. „Podpora dobročinnosti, promyšlené nákupy, recyklace materiálů a důraz na čas strávený se svými blízkými namísto v obchodních domech, to je to hlavní poselství předávané prostřednictvím našeho materiálu,“ přiblížila význam brožury Lebedová.

Co tvrdí ekologové

  • Na vánoční nákupy vezmeme síťovku nebo plátěnou tašku a přibalíme i staré igelitové sáčky.
  • Pokud jsme obdrželi dárky v podobě nového oblečení, není nic jednoduššího než to staré poslat tam, kde ještě dobře poslouží.
  • Udělejte si čas na lidi, které máte rádi, naplánujte společnou dovolenou, věnovat lze desítky typů permanentek, vstupenek či poukázek.
  • Darovat můžete také různé k přírodě šetrné nebo charitativní dary. Potěšte své blízké příspěvkem na výkup pozemků a navrácení přírody do míst, odkud byla dříve vytlačena, nebo přímo kusem lesa v Bílých Karpatech.
  • Abychom předešli novoročním předsevzetím o hubnutí a zároveň šetřili přírodu, je potřeba hlavně plánovat a být kritičtí. I když bramborového salátu není nikdy dost, navrhněme si vánoční menu a nenakupujme zbytečně více, než je nutné.