Podle studie ekologů svědčí přírodě víc tanky než lyžařský provoz. Ilustrační foto

Podle studie ekologů svědčí přírodě víc tanky než lyžařský provoz. Ilustrační foto | foto: www.Bohemaland.cz

Ekologové nechtějí sjezdovky v Březině, tanky prý přírodě svědčí víc

  • 7
Tanky prospívají přírodě ve vojenských újezdech víc, než kdyby tamní svahy začali využívat lyžaři. K tomuto překvapivému zjištění dospěli brněnští ekologové, kteří v posledních dvou letech mapovali vojenské areály nejen v Česku, ale i v Polsku, Maďarsku a na Slovensku.

Plány některých obcí vybudovat ve vojenském prostoru Březina nedaleko Vyškova sjezdovky se rozhodně ekologům nelíbí. "Pojezdy tanků, ale i další pásové techniky mají na přírodu paradoxně pozitivní vliv," tvrdí Mojmír Vlašín z ekologického sdružení Veronica, které získalo už druhý grant na průzkum vojenských prostor, jehož závěry předá NATO.

Vlašín vysvětlil, že tanky udržují louky podobně, jako když se kosí. Zabrání se tak růstu plevelů a náletových dřevin, které by postupně vytlačily původní vegetaci.

"Naopak lyžařské areály jsou pro svahy naprosto devastující. Osévají se trávou, která do původního přírodního prostředí nepatří, a svahům neprospívají ani lanovky. A nejhorší je pro ně umělé zasněžování, bez kterého se níže položená střediska už neobejdou," říká Mojmír Vlašín.

"Při průzkumu jsme se nejen v zahraničí, ale i u nás setkali s tím, že o tato území mají velký zájem developeři. Láká je neporušená krajina, chtějí tam budovat sportoviště, a dokonce by tyto lokality chtěli využít na bydlení," tvrdí ekolog.

"Je pravda, že i naše ministerstvo obrany už nějakou dobu zaznamenává tlaky na rušení vojenských újezdů nebo alespoň vyčlenění některých jejich částí. Většinou to však nejsou developeři, ale okolní obce, města a usiluje o to i Jihočeský kraj. Rád by v Boleticích zřídil lyžařské středisko," uvedl Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Ministerstvo však nic takového nechystá. "Rozhodně ne na Moravě, a už vůbec se to netýká Březiny, našeho nejvyužívanějšího vojenského prostoru. Jinde však alespoň pouštíme do okrajových částí hlavně cyklisty, i když s tím nemáme moc dobré zkušenosti. Nechovají se šetrně k přírodě a v prostorech po nich zůstává i hodně odpadků," uvedl Pejšek.

Mojmír Vlašín tvrdí, že záměr vybudovat ve vojenském újezdu Březina lyžařský areál viděl na papíře. Přednosta újezdu Ján Roubal však tvrdí, že o takových plánech neví. "Nikdo nám zatím nic neoznámil," řekl Roubal.

Podle něj bylo jeho uskutečnění takřka nemožné. "Nemovitý majetek ve vojenském prostoru vlastní stát, a to platí i o domech, ve kterých bydlí tamní obyvatelé. Pronájem ke komerčním účelům nepřipadá v úvahu, a pokud by se mělo vyjmout nějaké území, musel by se kvůli tomu změnit zákon," uvedl Roubal.

"O lyžařském areálu obec kdysi uvažovala, ale ukázalo se, že je to nyní nereálné," uvedl místostarosta obce Studnice Jan Jančík.

Březina má zajímavé lesy, v poměrně velkých výškách se tam zachovaly teplomilné doubravy. "Nejcennější jsou tam však bezkolencové louky. Nikde jinde na jižní Moravě nejsou tak rozsáhlé a tak kvalitní," uvedl Petr Slavík z brněnského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny.

Příroda je podle něj na Březině tak zachovalá, že Agentura dokonce navrhovala několik jejích lokalit do systému ochrany Natura. "Ministerstvo obrany s tím nesouhlasilo, armáda však s námi na zachování přírody nyní spolupracuje. Letos se například začaly kosit louky, které se už nevyužívají a hrozilo jejich zaplevelení," dodal.