Vladimíra Danihelková v roce 2004

Vladimíra Danihelková v roce 2004 | foto: Archiv

„Ekonomika blanenské nemocnice je balzám na duši,“ tvrdí nová ředitelka

  • 2
Už třetího šéfa za poslední čtyři roky mají zaměstnanci Nemocnice Blansko. Do čela zdravotnického zařízení patřícího městu usedla někdejší ředitelka brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Vladimíra Danihelková, vystudovaná lékařka a ekonomka.

"Dosud jsem vedla zařízení, která na tom byla ekonomicky špatně, z blanenské nemocnice mám ale ten nejlepší dojem, na tu práci se strašně těším," svěřila se Danihelková pár hodin po nástupu do funkce. A po svém úplně prvním vkročení na půdu zdejší nemocnice.
 
Proč jste se rozhodla šéfovat zrovna nemocnici v Blansku?
Uvolnila se tam pozice ředitele, prostředí zdravotnictví je mi vlastní, práci v oboru mám moc ráda a pohybuji se v ní roky. Dostala jsem teď šanci se k ní vrátit.
 
Byla jste ředitelkou ústavu sociální péče ve Střelicích, tam jste šéfovala necelý rok. Není to krátká doba na další změnu?
Střelice nebylo zdravotnické, ale sociální zařízení. Zkusila jsem to, ale zdravotnictví je mi prostě bližší, je to akčnější obor.  Ale doufám, že tato nemocnice bude na hodně dlouho mým domovem.
 

„Netajila jsem se tím, že mám zájem o post ředitelky nemocnice.“

Bývalý ředitel Milan Klusák odešel šéfovat jihomoravským záchranářům k 1. červnu. Je polovina měsíce a vy už jste v ředitelském křesle. Jak rychlé to pro vás bylo rozhodnutí přihlásit se o toto místo?
Hodně rychlé, dozvěděla jsem se o tom koncem května, 25. května jsem podávala přihlášku, 4. června jsem byla u pohovoru s výběrovou komisí, 9. června mě jmenovala rada Blanska, 10. června jsem abdikovala na místo ředitelky ve Střelicích, 11. června mě z něj uvolnila krajská rada. A dnes už s vámi mluvím tady.

vícE O TÉMATU

Jihomoravskou záchranku povede šéf Nemocnice Blansko Klusák - čtěte zde

 
Co říkáte na to, že mezi zaměstnanci nemocnice se šuškalo o domluvené výměně a o tom, že nastoupíte zrovna vy ještě před tím, než bývalý ředitel oznámil, že odchází?
Říci na to nemůžu nic, jen to, že se pohybuji ve zdravotnictví a měla jsem informace o jeho odchodu. A také jsem se netajila s tím, že o to místo mám zájem a budu se hlásit do výběrového řízení.
 
Vy jste ale věčný začátečník, od roku 2003 jste šéfovala nemocnic v Havířově, pak v Břeclavi, poté u svaté Anny v Brně, odtud jste přešla do Střelic a nyní jste v Blansku. Jaké to je, pořád začínat? A proč vlastně všechny ty přestupy?
Vždy je to spojeno s vývojem a situací, do které se člověk dostane. Můj odchod z Havířova souvisel s mým osobním životem, pak přišla nabídka od pana ministra do Brna. Ať tak nebo tak, začínat stále znovu je hodně těžké, vždy je to spojeno s velkým náporem a množstvím práce, nic jiného mě teď na začátku nečeká. I když tato nemocnice je z minulosti velice dobře vedená, její ekonomika je pro mě trochu jako balzám na duši.
 
Takže snižování platů a úspory, které hned po svém nástupu zavedl váš předchůdce, teď nechystáte?
Ne, to je nevděčná a velmi nepopulární role managementu, který nastupuje v ekonomicky špatné situaci. Tím, že to udělalo vedení přede mnou, já nic podobného neplánuji. 
 

„Jsem v blanenské nemocnici poprvé.“

Z pozice ředitelky Fakultní nemocnice u svaté Anny vás odvolal přímo ministr zhruba rok po vašem nástupu. Vytýkal vám, že jste málo rozhodná, nelíbilo se mu ani vaše ekonomické vedení. Nebojíte se opět stanout ve funkci ředitelky nemocnice?
Pan ministr mi to nikdy neřekl ani nevysvětlil, dočetla jsem se to všechno v novinách. Nečekala jsem to, ale neberu to jako své pochybení. Navíc myslím, že mám zkušenosti a mám blanenské nemocnici co nabídnout. A městská nemocnice je z mého pohledu vlastně nejvýhodnější v porovnání s krajskou nebo se státním zařízením, k samosprávě máte nejblíže, také nejlépe zná problémy regionu i zařízení. Jsem optimista.

"Chci zachovat mamograf"

Jak moc dobře blanenskou nemocnici znáte z minulosti?
Dnes jsem sem vkročila úplně poprvé, ostatní nemocnice jsem znala už z dřívějška. Informace jsem si samozřejmě zjišťovala, dívala jsem se na internet, ptala se známých, co zde vidí za problémy. To jsem se pak snažila včlenit do mé koncepce, kterou jsem předložila výběrové komisi.
 
Co tedy v nemocnici chystáte?
Tím, co hoří, je určitě zachování mamografického screeningu. Vnímám to jako velký problém a jako snahu získat pacientky, které do Blanska jezdí. Je to totiž velmi lukrativní výkon, nevidím ale jediný důvod, proč by v nemocnici s tak velkou spádovou oblastí neměl být momografický screening.
 
Ministerští úředníci dali Blansku výjimku proto, že se nepodařilo naplnit počet pěti tisíc vyšetření. To je ten problém?
Ne, od začátku roku počty plníme, aktuálně je kolem 2,5 tisíc vyšetřených žen. Pokud vím tak nyní jsou zde snahy napadat to, jak kvalitně je zde mamografický screening prováděn. Ministerská komise se licencí zabývá v těchto dnech. Podle mých informací se mamograf v Blansku chystají zrušit, což by byl nesmysl. Proto se hodlám zaangažovat, je to naprostá priorita, kterou jsem už dnes začala řešit. To, že jeho existenci v takto velké spádové oblasti někdo zpochybňuje, je nekorektní.
 
Co dalšího je podle vás aktuálně třeba udělat?
Nutné je také dokončit digitalizaci nemocnice a pokračovat chci i ve vybudování jednodenní chirurgie, což je celosvětový trend. Nové prostory by se měly začít stavět příští rok.
 
To jsou věci, které už rozjelo předchozí vedení a na které má nemocnice už z dřívějška slíbené i finance. Chystáte něco úplně nového?
Zasloužila by rozvoj historicky primárního oboru, což je neurologie a na ni navázaná rehabilitace a následná péče. Myslím, že se zde mohlo vybudovat velké krajské centrum pro léčbu cévních mozkových onemocnění, což zde má historii. Dalo by se uvažovat také o zlepšení diagnostiky tak, aby zde vzniklo špičkové diagnostické centrum. Tím by se nemocnice stala prestižnější.
 
Zní to hezky, ale nedostane se tím nemocnice jen do dalších tlaků se specializovanými zařízeními v Brně, podobně jako je to nyní u mamografu?
Vždycky je to konkurenční záležitost, ale nemocnice, která má spádovou oblast 50 až 100 tisíc lidí by neměla skládat ruce do klína. Do Brna má samozřejmě cenu jezdit pro superspecializovanou péči, ostatní můžeme zvládnout i u nás. Myslím také, že je nutná spolupráce s Boskovicemi, abychom neměli paralelně stejné obory a nedocházelo ke zbytečným bojům, Blansko je ale už nyní zaměřené na internu, Boskovice na chirurgii.
 
Chystáte velké personální změny?
Nechystám, budu se teď seznamovat se vším, co a jak je zde nastavené, jaká je struktura, ale personální změny většího rozsahu co do počtu nebo obsazení neplánuji.
 
Pocítí nějak výměnu na postu ředitele pacienti?
Pacientů by se to nemělo nějak výrazněji dotknout, není pro ně důležité, kdo řídí nemocnici, ale jak kvalitní péče se jim zde dostane. Zaznamenat by tak mohli snad jen lepší dostupnost péče a zkrácené čekací doby.