Ráječko - stavba solární elektrárny.

Ráječko - stavba solární elektrárny. | foto: Radek Miča, MAFRA

Elektrárnu staví rychle a na černo. Kvůli dotacím

  • 30
Poblíž Ráječka na Blanensku buduje firma Papeno od začátku letošního srpna obří solární elektrárnu. Staví ale načerno, protože nemá potřebné stavební povolení. Stavební úřad v Blansku už firmě vyměřil pokutu, ale výstavba stále pokračuje. Podnikatel chce elektrárnu dokončit, aby dosáhl na dotace.

"Podle mých posledních informací z pátku se v Ráječku stále staví, dnešní informace ještě nemám," uvedl včera vedoucí stavebního úřadu Blansko Petr Rizner.

Ten i potvrdil, že stavební úřad už Papenu vyměřil pokutu za stavbu bez stavebního povolení. "Kolik to bylo, říct nemohu, ale můžu prozradit, že to bylo při horní hranici stanovené zákonem," doplnil Rizner.

Riziko se mu vyplatí

Horní možná hranice je zákonem stanovená na milion korun. Podle Riznera se pokuty mohou i opakovat, a protože firma staví dál, může dostat pokutu znovu.

"Já už se k tomu nebudu dál vyjadřovat, neptejte se mě a nevolejte mi. Zeptejte se úřadu v Blansku," reagoval jednatel firmy Papeno Pavel Novák.

Ráječko - stavba solární elektrárny.

Česká televize má ale záznam telefonického hovoru ze začátku října, kde se Novák vyjádřil, že strategie rychle stavět a riskovat se mu vyplatí. Pokud by totiž elektrárnu včas nedokončil a nepřipojil se do distribuční sítě do konce února příštího roku, přišel by o státní dotace.

Novelu zákona o zastavení státní podpory pro solární elektrárny postavené na volných plochách schválila vláda v polovině září.

Už podal žádost o dodatečné povolení

"Víme o tom, že se staví bez povolení. Máme ale informace, že si firma již zažádala o dodatečné stavební povolení," uvedla místostarostka Ráječka Kateřina Martinková.

Žádost o dodatečné stavební povolení Papeno skutečně podalo, ale až na konci září. Dva měsíce tedy stavělo načerno.

"Stavba začala začátkem srpna, žádost pak byla podána 29. září. Nebyla ale kompletní, tak jsme jednatele firmy Papeno žádali o doplnění," potvrdil Rizner. Z části byla žádost doplněna v pátek, část ale ještě chybí.

Podle Riznera je zatím předčasné odhadovat, zda stavbu úřad dodatečně povolí, nebo ne. "Pokud firma splní všechny zákonem dané povinnosti, tak nevidím důvod, proč bychom stavbu nepovolili," řekl Rizner.

Na elektrárně by vydělala i obec

To platí ale i naopak. Pokud bude žádost v rozporu se zákonem, úřad ji zamítne. Pak bude pokračovat v řízení o odstranění stavby a je možné, že ji stavitel bude muset odstranit.

Stavba elektrárny by měla být dokončena na konci listopadu. Zabírá plochu téměř třicet hektarů, což je jako čtyřicet fotbalových hřišť vedle sebe. Panely mají být postaveny do tří bloků oddělených zelení.

Jednotlivé bloky mají mít čtrnáct, osm a šest hektarů. Projekt počítá s instalovaným výkonem 15 MW, čímž se stane výkonově druhou největší elektrárnou v zemi. Největší je v obci Vepřek na Mělnicku a s výkonem 35MV patří k největším svého druhu v Evropě.

Elektrárna přinese i značné množství peněz do kapsy obce. Každý rok by to mělo být milion pět set tisíc korun, celkově za dvacet let fungování pak třicet milionů. Ráječko za to chce přistavět část školy nebo postavit novou hasičskou zbrojnici. (více o projektu čtěte zde)