Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Elektrárny se navzájem vytlačují, používají nefér metody

  • 6
V kraji se rozhořela bitva o transformátory. Válčí v ní firmy, které chtějí stavět větrníky a hlavně sluneční elektrárny. Některé společnosti zneužívají zastaralou legislativu. Umožňuje jim bojovat nefér.

O co přesně jde? Transformátory i přenosová síť, kterou se rozvádí elektrická energie, mají omezenou kapacitu, a nelze proto na ně připojit jakékoliv množství slunečních či větrných elektráren. Firmy si ji proto blokují, aby jim ji neobsadila konkurence.

"Setkáváme se s tím stále častěji a firmy si dokonce blokují i mnohem větší výkony, než které jsou schopny s elektrárnou dosáhnout. Přestože mají třeba k dispozici jen jeden hektar pozemku, na kterém nemohou vyrobit více než 300 nebo 400 kilowattů, zablokují si často desetkrát i dvacetkrát větší výkon," uvedl Petr Bína, jednatel společnosti Sluneta v Dubňanech, která tam nedávno dokončila jednu z největších fotovoltaických elektráren v zemi a plánuje stavět další.

"Máme podobné zkušenosti. Týká se to například okolí Veselí nad Moravou, ale i kolem Velkých Bílovic jsou již výkony transformátorů rozebrané," uvedl jednatel společnosti České slunce z Bzence René Falešník.

Že je nyní o transformátory neobvykle velký zájem, potvrdila společnost E. ON, která tato zařízení na jihu Moravy vlastní. "Síť i transformátory mají určitou kapacitu výkonu a nelze do jedné tratě zapojit nekonečný počet nových elektráren. V této době již máme o padesát procent více žádostí, než kolik jsme schopni uspokojit," uvedl mluvčí společnosti E. ON Vladimír Vácha.

Jak vysvětlil, elektřina se chová jako kapalina. "Pokud máte hadici, kterou proteče třeba čtyřicet litrů vody za minutu, víc vody z ní nedostanete. Pokud vám to nestačí, musíte si pořídit větší. A to platí i o síti, kterou proudí elektřina, proteče jí jen tolik, na kolik je dimenzovaná," říká Vladimír Vácha.

Zájem o připojení je velký, E. ON nestíhá modernizovat

Podle něj E. ON síť každým rokem modernizuje a zvyšuje její kapacitu, tempu, s jakým přibývají požadavky na připojení dalších elektráren, však nestačí. "A to ročně do údržby a zvýšení kapacity sítě i stavby nových transformátorů investujeme 2,8 miliardy korun," tvrdí Vácha.

Další problém je, že odstavit konkurenci i na dva a půl roku jde nyní velmi snadno.

Legislativa nahrává spekulantům

"K zablokování stačí málo. Souhlas obce, výpis z katastru nemovitostí a studie připojitelnosti. Nikdo pak nezkoumá, jestli pozemek odpovídá velikosti výkonu připravované elektrárny. Legislativa je v tomto zastaralá a nahrává spekulantům," uvedl Petr Bína ze Slunety.

Vladimír Vácha ze společnosti E. ON uvedl, že blokace je sice časově omezená, pokud však na ni dostanou požadavek, musí ho vyřídit.

Sdělil také, že největší tlak na to dostat se do sítě je nyní na jižní Moravě na Znojemsku a Břeclavsku a týká se nejen slunečních, ale i větrných elektráren.

"Další velmi žádanou oblastí je Třebíčsko na Vysočině," dodal. Zejména na fotovoltaické elektrárny jsou však nyní rozebrány nejen výkony transformátorů, ale i pozemky a podle Váchy v budoucnu může nastat ještě další problém, se kterým se již například potýkají v Německu. Tam se už z obnovitelných zdrojů vyrábí tolik elektřiny, že to dělá problémy distributorům.

Navíc, když přestane foukat vítr nebo svítit slunce, musí se okamžitě spustit jiné zdroje, aby nedošlo k výpadkům v síti. A tyto zdroje, které se dají rychle nastartovat, mohou v Česku v budoucnu chybět.