Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MF DNES

Elektrické vozítko je ve službách zákona spíš na obtíž

  • 7
Znojemští strážníci mají k dispozici pro boj se zločinem nový nástroj, jehož efektivita se asi stěží vyrovná jeho efektnosti. Jsou jím tři elektrická vozítka s dvěma koly v jedné ose, na nichž se vzpřímeně stojí a řídí se změnou těžiště a výkyvnou tyčí.

Jmenují se Segway a pořizovací náklady jednoho kusu se pohybují kolem čtvrt milionu korun.

Problémová není jen vysoká cena, ale i nejasná homologace, která je v rozporu s názorem některých dopravních odborníků. Segway je klasifikován jako chodníkové vozidlo, tudíž smí jezdit pouze po chodníku.

Vozidlo o dvou koňských silách, padesáti kilogramech hmotnosti, které vyvine až dvacetikilometrovou rychlost, se může snadno navzdory a v rozporu s jeho prvotním určením stát rizikem, před kterým je nutno se chránit. Proto se může po chodníku pohybovat jenom rychlostí chodce.

. Očima studenta

MF DNES přináší cyklus názorových textů brněnských studentů žurnalistiky.

V tom případě tedy není schopno dostát účelu, kvůli kterému je pořizováno, pro zrychlení pěších strážníků na jejich pochůzkách.

Pronásledovat pachatele? Vůbec!
Jeho další využití, například při pronásledování prchajícího pachatele, je také těžko představitelné. Dvacet kilometrů v hodině je sice rychlost slušná, ale pachateli stačí, aby byl průměrně zdatný a byl schopen minimálně krátkodobě vyvinout při útěku rychlost vyšší a zmizet někde za roh, nebo ještě lépe aby se jal prchat po schodech. Co potom chudák strážník?

Musí bleskově odhadnout závažnost skutkové podstaty trestného činu, takříkajíc ji vyčíslit a převést na koruny a případně pronásledovat dál pěšmo. Musí tak učinit rychle, aby pachatel nezískal rozhodující náskok.

A hlavně přesně, aby kvůli pár tisícovkám nevydával nehlídaný čtvrtmilionový segway "všanc" dalším potenciálním pachatelům.

Z mužů zákona na vozidlech budoucnosti se tak můžou snadno stát cirkusoví kašpaři na bizarních samochodech.